کافی‌شاپ‌ها؛ نمادی از سبک زندگی مدرن

کافی‌شاپ‌ها؛ نمادی از سبک زندگی مدرن

کافی‌شاپ‌ها به عنوان نمادی از سبک زندگی مدرن، در سطح شهرها دارای کارکردهای مختلفی از قبیل گذراندن اوقات فراغت، افزایش تعاملات و ارتباطات جوانان و افزایش فضای کسب و کار هستند.

کد خبر : 30736 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۹:۱۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، امروزه فرهنگ کافه و کافه‌نشینی بیش از زمان های گذشته در میان بخش های از مردم خصوصا جوانان جا افتاده است. اگر روزگاری تنها شاهد ۳ الی ۴ کافی شاپ در منطقه بودیم امروزه شاهد ۳ الی ۴ کافی شاپ در برخی از خیابان ها هستیم و این نشان از استقبال از چنین فضاهایی دارد.
امروزه کافی شاپ های متعددی با عناوین مختلفی مانند کافه هنر، کافه خبر و… شکل گرفته اند که در کنار برخورداری از دکوراسیون های خاص کلاسیک یا مدرن و ارائه غذاها و نوشیدنی‌هایی با اسامی خاص به ارائه محتواها و برنامه هایی خاص در قالب های مختلف مانند سخنرانی، معرفی کتاب، خاطره گویی و… می پردازند.
اگر در گذشته کافه‌ها و کافی‌شاپ‌ها تنها مکان هایی برای نوشیدن قهوه، چای، گذران اوقات فراغت و صحبت با دوستان بودند در شرایط امروزی شاهد تغییراتی در کارکردهای این کافه ها نیز هستیم. تبدیل آنها به مکان هایی برای اکران فیلم، پخش کنسرت، سخنرانی، بحث و مناظره، نقد کتاب و… از جمله کارکردهای نوین کافی شاپ ها محسوب می شود که این فضاها را بیش از گذشته به مراکز دورهمی های دوستانه جوانان تبدیل کرده است.
بنابراین کافی شاپ ها از جمله نمادهای سبک زندگی در دوران معاصر هستند که دارای نقش ها و کارکردهای بسیاری می باشند.
در خصوص کارکردها و کژکارکردهای کافی شاپ ها پژوهشگر ایرنا با امان الله قرایی مقدم استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی به گفت و گو پرداخت.

کارکردهای کافی‌شاپ‌ها
امان‌الله قرایی مقدم در خصوص کارکردهای کافی شاپ ها گفت: بطور کلی از آنجایی که کافی شاپ ها انسان ها را از تنهایی بیرون می آورند و افراد احساس می کنند که در جامعه با انسانها تعاملات اجتماعی دارند و با یکدیگر گفت و گو می کنند و تنها و رها شده نیستند، بنابراین زمینه های افزایش عطوفت و مهربانی در جامعه هم افزایش پیدا می کند. به خصوص برای نسل جوانی که امکانات محدودی برایش در جامعه فراهم است، این تنهایی می تواند منجر به بسیاری از آسیب های اجتماعی شود که از بدترین آنها خودکشی است.
وی افزود: به لحاظ تئوریکی، خودکشی وقتی برای افراد حاصل می شود که احساس می کنند در جامعه تنها هستند و با کسی ارتباط ندارند و جایی برای صحبت کردن و حرف زدن آنها وجود ندارد. بنابراین یکی از عوامل خودکشی تنهایی و بی کسی و درماندگی است. کافی شاپ ها با ایجاد مکانی برای گفت وگو، تعامل و ارتباط می تواند زمینه های مناسبی برای دوری از این خلا های روانی ایجاد کنند.
این استاد دانشگاه افزود: مثلا در یکی از خیابان های مسکو کافی شاپ های زیادی هستند که محل گذراندن اوقات فراغت جوانان می باشد. در آنجا جوانان قهوه می خوردند و با یکدیگر به گفت و گو و تعامل می پردازند. نه تنها در مسکو بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی چنین فضاهایی در جاهای مختلف شهر برای مردم و بخصوص جوانان فراهم شده که برای گذراندن اوقات فراغت و بیکاری آنجا می روند. بنابراین از منظر جامعه شناختی اگر بخواهیم به مساله کافی شاپ ها نگاه کنیم باید بگوییم که دارای کارکردهای مثبت هستند.

طبقه اجتماعی کافه‌نشین‌ها
این جامعه‌شناس در خصوص طبقه اجتماعی کسانی که به کافی شاپ می روند، گفت: اکثرا از طبقه متوسط جدید شهری هستند. طبقه متوسط شهری هم مجموعه ای از اصول و ارزش های مشترک شهری را دارد که یکی از آنها داشتن اوقات فراغت بیشتر و توجه به ارزش های فرامادی است. از این رو کافه ها از جمله فضاهای فرهنگی هستند که بسیاری از ویژگی های طبقه متوسط شهری را تامین می کنند.
قرایی مقدم افزود: کافی شاپ فضایی را در اختیار دورهمی های جوانان قرار داده و تعاملات اجتماعی آنها را افزایش داده است. در واقع کافه ها به نوعی فضاهای فرهنگی به حساب می آیند، زیرا بر اساس تفریح، گفت وگو و نقد استوار شده اند. تشکیل چنین فضاهایی از جمله نمادهای سبک زندگی در دوران معاصر است.
این استاد دانشگاه افزود: تاثیری که گروه های همسال بر یکدیگر دارند بسیار زیاد است. تالکوت پارسونز ( از جامعه شناسان آمریکایی) کسی که روی ۳۲۱ گروه هم سال کار کرده معتقد است که تاثیر گروه های همسال به مراتب بیش از هر گروه دیگر است. زیرا جوانان معمولا به دنبال فرار از هر سلطه و زوری هستند و از این رو با گروه های همسالانشان که اعتقادات و افکاری شبیه به خود دارند بیشتر سازگار هستند. از این رو در شهری مثل تهران این کافی شاپ ها می تواند فضایی برای پر کردن خلا های عاطفی باشد.

کارکرد اقتصادی کافی‌شاپ‌ها
قرایی مقدم در خصوص کارکرد اقتصادی کافی شاپ ها گفت: اگر از منظر اقتصادی بخواهیم نگاه کنیم باید مطلع باشیم که همواره با معضل بیکاری مواجه هستیم. کافی شاپ ها می توانند هزاران نفر را به کار مشغول کنند و اشتغال زایی ایجاد کند. از این رو با این اقدام می توانند از تعداد بیکاران و در نهایت از میزان آسیب های اجتماعی بکاهند.
از نظر جامعه شناختی، روان شناختی و روان شناسی اجتماعی این کافی شاپ ها باید مورد توجه دولت قرار بگیرند چون می توانند باعث دلبستگی جوانان به نظام شوند. این امر زمانی میسر می شود که جوانان احساس کنند آزاد هستند و فرقی با کشورهای دیگر ندارند. بنابراین کافی شاپ ها از بسیاری از جهات می توانند مفید واقع شوند.

کافی‌شاپ و اوقات فراغت
قرایی مقدم در خصوص نقش کافی شاپ ها در گذراندن اوقات فراغت جوانان گفت: بطور کلی، فراغت به مجموعه ساعاتی از بیداری فرد در طول یک شبانه روز اطلاق می شود که فرد پس از انجام تعهدات شغلی، اجتماعی و خانوادگی در اختیار دارد و می تواند از روی میل و رغبت بطور آزادانه به فعالیتی فردی یا جمعی خود را مشغول کند. فراغت انتخابی و آزادانه است و موجب ابراز وجود و خود شکوفایی فردی می شود و به عنوان تجربه ای درونی به وضع روحی و روانی، گرایش ها، شرایط و تجربه فرد بستگی دارد.
وی افزود: کافی شاپ از ابتدا براساس گذراندن اوقات فراغت جوانان طبقه متوسط شهری شکل گرفت و تداوم یافت. این مکان ها بصورتی شکل گرفته اند که مشتریان می توانند زمان بیشتری را در آن صرف کنند و با غذا و نوشیدنی های مختلف به انجام کارهایی مانند گفت وگو، مطالعه و… بپردازند.
این استاد دانشگاه افزود: بعد از قرن ۱۸ که صنعت و تکنولوژی رشد کرد و تکنیک و ماشین به خدمت انسان آمد. نتیجه این شد که اوقات فراغت انسان ها بیشتر شود. بنابراین کافی شاپ ها به مکان هایی برای گذراندن اوقات فراغت تبدیل شدند.که در آن به گفت و گو با یکدیگر می پرداختند.

کافی‌شاپ و رابطه‌اش با سبک زندگی
قرایی مقدم در خصوص کافی شاپ و رابطه اش با سبک زندگی گفت کافی شاپ ها اگرچه شکل جدید قهوه خانه های قدیم هستند ولی در کل سبک زندگی جدید محسوب می شوند. با توجه به اینکه تکنولوژی و صنعت سبب تغییر سبک زندگی شده اند. نوع غذاها و نیز نوع گذراندن اوقات فراغت و سبک زندگی ها هم تغییر کرده بنابراین می توان گفت کافی شاپ ها از نتایج صنعتی شدن و فنا وری های امروزی هستند.

کژکارکردهای کافی‌شاپ‌ها
قرایی مقدم در خصوص کژکارکردهای کافی شاپ ها گفت: از جمله کارکرد های منفی کافی شاپ ها این است که در برخی از آنها قلیان مصرف می شود و روابط نادرستی شکل می گیرد. در جامعه ای که تجردگرایی بیداد می کند و ازدواج با مشکلاتی رو به رو است و مشکلات همسر گزینی وجود دارد لذا این مکان ها می توانند زمینه های روابط نامشروع را بیشتر فراهم کنند.

منبع: ایرنا

نظر شما