آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی
هشتاد و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

انگشت اشاره مجلس و دولت به سمت اتاق بازرگانی درباره بازنگشتن ارز صادراتی

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اتاق بازرگانی دلایل بازنگشتن ارز صادراتی را اعلام کند، گفت: براساس آمار گمرک ۳۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بوده و از این ۳۳ میلیارد چقدر ارز به بازار نیما وارده شده است؟

کد خبر : 30420 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۱۰ - ۲۳:۱۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین فرهاد دژپسند در هشتاد و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با موضوع بررسی ایرادات بخشنامه نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، گفت: یکی از مطالبی که از آن رنج می بریم بی ثباتی مقررات است که در نتیجه آن فضای کسب و کار آسیب می بیند.

وی افزود: باید موارد خاص و مواردی که تفکر می شود در بخشنامه نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، مغفول واقع شده مورد بررسی قرار گیرد اما نباید کل بخشنامه مورد بازنگری قرار گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: براساس آمار گمرک ۳۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بوده و از این ۳۳ میلیارد چقدر ارز به بازار نیما وارده شده است؟

دژپسند در پاسخ به این سوال که این عدد که گفته می شود واقعی نیست،‌گفت: باید پرسید این عدد با چه نرخی واقعی می شود؟ برآورد اتاق در مورد ضریب تعدیل این نرخ و واقعی شدن این رقم با توجه به اینکه پیمان سپاری ارزی انجام می شود چیست؟

وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری افزود: کاهش واردات با توجه به اینکه ۸۵ درصد واردات کالاهای سرمایه‌ای است لزوما خوب نیست و این امر ممکن است آثاری داشته باشد.

دژپسند اظهار داشت: من احساس نکرده ام که دولتمردان از تعالی رشد بخش خصوصی ذره ای ناراحت باشند و همیشه خوشحال بوده‌اند و استقبال می‌کنند.

دژپسند گفت: باید فکر کرد که چه دلایلی موجب می شود که ارز حاصل از صادرات باز نگردد؛ بنابراین در اینجا لازم است که اتاق بازرگانی این عوامل را معرفی کند.

وی بیان داشت: در شرایط تحریم هدف از پا درآوردن ایران است و ما هم باید مانع شویم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: در مورد کارت های بازرگانی اجاره ای گفت: این کارت ها حیثیت بازرگانان واقعی را زیر سوال می برد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:اتاق بازرگانی بازگشت ارز حاصل از صادرات را یکجا ضمانت کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با ارائه پیشنهادی به بخش خصوصی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار داشت: اتاق بازرگانی مسئولیت ورود ارز به روش های قانونی را با اختیارات کامل صادرکننده در یک جا تعهد کند.

محمدرضا پورابراهیمی هم در این نشست به بررسی ایرادات بخشنامه “نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پرداخت” گفت: پیمان سپاری ارزی چند محور اساسی دارد و اولین نکته قیمت گذاری نرخ ارزی است که بخش خصوصی وارد کشور می کند و هر چه تفاوت بین سامانه نیما و بازار سوم بیشتر شود جذابیت برای اجرای بخشنامه دولت کاهش می یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: نکته دوم در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات مدت زمان ارز برگشتی است؛ زیرا مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات با یکدیگر متفاوت است در حالی که اکنون فقط برای بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش مدت زمان طولانی‌تری در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: طبقه بندی در بخشنامه آخر بخشنامه بانک مرکزی هم باید مورد بازنگری قرار گیرد.

پورابراهیمی گفت: با این بخشنامه صادرکننده عمده تنبیه و صادرکننده خرد تشویق می‌شود.

وی با بیان اینکه تکلیف نحوه صدور کارت های بازرگانی صادراتی یک بار برای همیشه حل شود، اظهار داشت: موضوع بحث نحوه تسویه ارز باید در مورد چند سر فصل با بانک مرکزی توافق شود که یکی از آنها واردات در مقابل صادرات و دیگری پرداخت بدهی های ارزی و سپرده گذاری است.

پورابراهیمی در ادامه با ارائه پیشنهادی به بخش خصوصی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار داشت: اتاق بازرگانی مسئولیت ورود ارز به روش های قانونی را با اختیارات کامل صادرکننده در یک جا تعهد کند.

وی افزود: توافقی بین دولت و بخش خصوصی انجام شود و پارلمان بخش خصوصی بازگشت ارز حاصل از صادرات را تعهد کند.

نظر شما