نعمت یاورزاده
یک فعال صنعت چای کشور مطرح کرد:

سهیم کردن تولیدکننده در سود واردکننده چای تفکر ضد تولید است

نعمت یاورزاده می‎گوید سهیم کردن تولیدکننده در سود واردکننده چای تفکر ضد تولید است. وی در عین حال دخالت و قیمت‌گذاری دولتی چای را مهمترین مشکل این صنعت می‌داند.

کد خبر : 29437 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۲۶ - ۱۱:۳۸

آرش محبی: نعمت یاورزاده، رییس پیشین سندیکای کارخانجات چای شمال در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در تشریح دیدگاه خودش درباره طرح«ساماندهی و توسعه پایدار زنجیره ارزش محصول چای»  با اشاره به  بهبود وضعیت چای داخلی در سال ۱۳۹۷ و کاهش قاچاق چای به دلیل بحران‌های ارزی پیش آمده در کشور گفت:« به نظر من با کاهش دخالت دولت در حوزه باغ و کارخانه‌ چای بسیاری از مسائل این حوزه خود به خود حل می‌شود و هر گونه دخالت یا افزایش دخالت دولت در این حوزه آسیب زاست»

یاورزاده تاکید کرد:«امسال وضعیت صنعت چای مناسب است و تنها مشکل آن دخالت و قیمت‌گذاری دولتی است.»

این فعال صنعت چای گفت:« امسال شاهد آن بودیم که کارخانجات پس از پایان مهلت خرید تضمینی هم از چایکاران چای خریدند. اگر وضعیت صنعت چای مناسب باشد، آنگاه کارخانجات هم راغب خواهند بود که برگ سبز با کیفیت را با قیمت بالاتری بخرند که نتیجه آن بازسازی و بهزراعی مناسب باغات است.»

رییس پیشین سندیکای کارخانجات چای شمال افزود:«اما زمانی که قیمت برگ خوب و بد به طور تضمینی مشخص می‌شود که تفاوت چندانی با هم ندارند آنگاه برای کشاورز هم صرف نمی‌کند که بازسازی و بهزراعی باغش را به طور مناسبی انجام دهد.»

سهیم کردن تولیدکننده در سود واردکننده تفکر ضد تولید است

یاورزاده در ادامه این گفتگو در نقد این دیدگاه که واردکنندگان چای سود زیادی می‌برند پس باید تولیدکننده و کشاورز را به نوعی در سود آنها سهیم کرد تا شرایط متوازن‌تری ایجاد شود به پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: «اگر این به آن معنا باشد که تولیدکننده را هم در سود واردکننده شریک کنیم، آنگاه منافع تولیدکننده هم به واردات گره می‌خورد که به نظر من این تفکر ضد تولیدی است.»

وی با تاکید بر اینکه بخش تولید چای کشور باید تقویت شود تا قابلیت رقابت با چای خارجی را پیدا کند، افزود: «اگر غیر از این باشد و تولیدکننده سود را در واردات ببیند، تولید را رها می‌کند و به واردات روی می‌آورد. ما عواقب سهیم کردن بخش تولید در واردات را دیده‌ایم. زمانی به کارخانه‌ها مجوز واردات چای دادند که در نهایت اگر در کوتاه‌مدت هم سودی ایجاد شده اما در درازمدت کارخانه‌دار و کشاورز از این تصمیم سودی نبردند و ضرر کردند.»

این فعال صنعت چای کشور در ادامه برای تفهیم بهتر دیدگاه خودش درباره اشتباه بودن تصمیم‌هایی مانند مجوز دادن به کارخانه‌ها برای واردات و به طورکلی سهیم کردن بخش تولید در سود واردات گفت: «باغ و کارخانه چای هر کدام طرح توجیهی خودشان را دارند که بر پایه آن باید اداره شوند حال اگر کارخانه چای ۵ میلیارد تومان بیارزد اما کسی بیاید آن را ۱۰ میلیارد تومان بخرد، می‌توان گفت که کارخانه‌دار سود کرده اما این به معنای آن نیست که کارخانه سود کرده است. سود بردن تولیدکننده از واردات هم چنین حالتی دارد. یعنی ممکن است کارخانه‌دار و کشاورز در کوتاه‌مدت سود ببرند اما در نهایت به ضرر تولید است.»

یاورزاده افزود:« این مثل آن است که به ایران خودرو مجوز واردات سودآور پژو از فرانسه داده شود. اگر واردات از تولید سودآورتر باشد به طور طبیعی هر مجموعه‌ای سعی می‌کند در تولید ضعیف‌تر باشد تا از واردات سود ببرد.»

وی گفت:« من ۲۵ سال است که با این تفکر ضد تولیدی در حال مبارزه هستم و می‌گویم وقتی عوامل دولتی مجوز واردات صادر می‌کنند یعنی اسکناس چاپ می‌کنند. شما ببینید وقتی مجوز واردات صادر کردن ارزشمند و دارای ارزش مالی است به چیزی شبیه اسکناس چاپ کردن می ماند و برای دولت بسیار سخت است که آن را کنار بگذارد.»

حدف ارز دولتی یا بالا رفتن تعرفه برای واردات چای مطلوب است

رییس پیشین سندیکای کارخانجات چای شمال از احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات چای یا بالا رفتن تعرفه واردات ذیل طرح«ساماندهی و توسعه پایدار زنجیره ارزش محصول چای» استقبال کرد و گفت: «حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات یا بالا رفتن تعرفه واردات امکان رقابت برای چای ایرانی را فراهم می‌کند و تصمیم‌های خوبی خواهد بود.»

یاورزاده در عین حال درباره هزینه‌کرد کارآمد منابع مالی ایجاد شده ذیل طرح ساماندهی و توسعه محصول چای توسط بخش دولتی ابراز تردید کرد و گفت:« تجربه اقتصاد دولتی در همه جای دنیا به‌ویژه در کشور ما با توجه به مشکلات خاصی که دولت هم دارد، تجربه ناموفقی بوده است.»