کشف اسرار فرهنگ قهوه در یونان

قهوه بخش مهمی از فرهنگ یونان است و قابل توجه است اما تعجب آور نیست که کافه های یونانی به جای اینکه جای خود را به کافه های زنجیره ای و بزرگ بین المللی که در یونان افتتاح شده اند بدهند، هر روز بر تعدادشان افزوده می شود.

کد خبر : 29090 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۸ - ۲۰:۰۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، یونان، علیرغم اندازه کوچک آن، با سرانه ۵.۵ کیلوگرم مصرف سالانه قهوه در میان تمام کشورهای جهان در رتبه ی ۱۵ قرار گرفت. اما نوشیدن قهوه در یونان فقط یک عادت نیست. این یک مراسم روزانه است که می توانید به تنهایی در حالی که روزنامه می خوانید یا با دوستان خود در یک کافه مشغول، در تابستان در خارج از منزل در کنار دریا، در زمستان در سالن های دلپذیر و یا سفر جاده ای، از آن لذت ببرید. ساعت قهوه در یونان، امری جدی و طولانی است. از آنجایی که بهترین ایده ها پشت میزهایی با چند فنجان قهوه، چند دوست یا همکار که فکرهای خود را روی هم گذاشته اند متولد شده اند. هنگامی که یک نفر می خواهد شخص دیگری را برای بیرون رفتن دعوت کند می گوید: “آیا دوست دارید برای نوشیدن یک قهوه با من بیرون بیایید؟” به اشتراک گذاشتن یک فنجان قهوه می تواند یک سرگرمی برای دوستان باشد و بهانه ای برای معاشقه کردن، به دست آوردن اخبار روز و یا حتی بازی شطرنج و تخته نرد.

قهوه بخش مهمی از فرهنگ یونان است و قابل توجه است اما تعجب آور نیست که کافه های یونانی به جای اینکه جای خود را به کافه های زنجیره ای و بزرگ بین المللی که در یونان افتتاح شده اند بدهند، هر روز بر تعدادشان افزوده می شود. این کشور پر است از کافه های محلی که در یونان می تواند دو شکل داشته باشد. فرم اول یک کافه تریا است. یک کافه تریا به عنوان یک پاتوق کاملاً مرسوم و محبوب برای یونانی ها است، مخصوصاً افرادی که زیر ۳۵ سال سن دارند. در طول بهار و تابستان بیشتر کافه تریا ها میزهای فضای باز ارائه می کنند. یک کافه تریا معمولاً انواع مختلفی از قهوه، نوشیدنی های دیگر و خوراکی ها را ارئه می کند.

نوع دیگری از کافه های یونانی، “کافه نیو” است، کافه های قدیمی و سنتی که از ده ها سال پیش وجود داشت و مورد استفاده قرار گرفته و همچنان محل ملاقات مردان مسن در هر روستا یا شهر است، هرچند که از همه ی افراد استقبال شده و با محبت با آن ها رفتار می شود.

اما هر کجا را که برای نشستن انتخاب کنید، وقتی منو را باز کرده و به بخش قهوه نگاه کنید، برخی از قهوه های استاندارد وجود دارد که احتمالاً آن ها را خواهید یافت.

فرهنگ قهوه در یونان

برای شروع، قهوه سنتی یونانی، که به عنوان “ellinikós kafés” نیز شناخته می شود، از نظر قوی بودن به قهوه فوری آمریکا شبیه است و در واقع یک نسخه از قهوه ترک است که در زمان اشغال عثمانی راه خود را به یونان باز کرده است. این قهوه ای غلیظ، قوی و تلخ است که در یک قوری کوچک خاص است به نام بریکی “briki” آماده می شود و با یک فوم منحصر به فرد در بالا و ذرات قهوه در ته یک فنجان کوچک سرو می شود. اندازه کوچک فنجان به این معنی نیست که قهوه باید یکباره نوشیده شود. بلکه باید آهسته نوشیده شود که کاملاً با فرهنگ قهوه یونانی سازگار است. آنچه که در ته فنجان باقی می ماند را نباید نوشید.

این ته مانده ها رسوباتی را ایجاد می کنند که سنت پیشگویی یونانی را به وجود آورده اند. با توجه به این سنت، بعد از اتمام فنجان قهوه شما باید آن را برگردانید تا رسوبات قهوه تمام قسمت داخلی آن را پوشش دهد، نعلبکی را روی فنجان قرار دهید.

آن را برگردانید و صبر کنید تا ته مانده ها از فنجان خارج شود. سپس شخص دیگری باید به فنجان شما نگاه کند و به دنبال اَشکالی بگردد که در فنجان به وجود آمده اند و سپس آن ها را برای شما تفسیر کند. خرافات دیگر در مورد قهوه یونانی به بیرون ریختن کمی قهوه از فنجان مربوط است، که شانس و پول می آورد. همچنین اگر فنجان قهوه یک حباب بزرگ داشته باشد، بعضی ها می گویند به معنی ناامیدی است، در حالی که دیگران معتقدند به این معنی است که یک دوست خوب به زودی خواهد رسید. چنین تصور می شود یک فنجان قهوه آب و هوا را نیز پیش بینی می کند. اگر حباب ها در وسط سطح فنجان جمع شوند، آب و هوا آفتابی و زیبا خواهد بود. اگر حباب ها در لبه های فنجان قرار بگیرند، آب و هوا به باران یا برف تغییر خواهد کرد.

قهوه یونانی

اما به نظر می رسد که کمی فیزیک نیز در این خرافات دخیل است. در این حالت، فشار جوی بالا، که معمولاً با آب و هوای خوب و آفتابی همراه است، باعث می شود حباب های سطح فنجان به سمت مرکز آن بروند. در فشار کم، که طبق فیزیک می تواند به باران یا برف منجر شود و تغییرات آب و هوایی را پیش بینی کند، حباب ها به سمت اطراف فنجان حرکت می کنند.

در یونان، دم کردن قهوه یونانی ایده آل یک نوع هنر است و اولین فنجان قهوه یونانی که درست دم شده باشد، نشانه ی بلوغ یک دختر است. در یونان، هنگامی که قهوه خود را سفارش می دهید، درجه شیرینی مورد نظر را نیز تعیین می کنید. واژگان خاصی تنها برای این کار وجود دارد. پس در رابطه با قهوه سنتی یونان، رایج ترین انواع آن “sketos” (بدون شکر)، “metrios” (با یک قاشق چایخوری شکر)، “glykos” (شیرین، با ۲ قاشق چایخوری شکر) و یا “variglykos” (بسیار شیرین) را شامل می شود. اگر خودتان نوع آن را مشخص نکنید، قهوه معمولاً متوسط تا شیرین سرو می شود و این بهتر است زیرا به دلیل طعم قوی قهوه در صورتی که بدون شکر نوشیده شود طعم تلخی دارد. قهوه ی یونانی در اکثر قهوه خانه ها سرو می شود، اما قهوه ای که به طور سنتی آماده شده باشد در کافه هایی یافت می شود که محبوبیت کمتری دارند، زیرا بسیاری از مکان های مدرن به استفاده از دستگاه های اسپرسوساز تمایل دارند که به کیفیت قهوه لطمه می زند.

قهوه یونانی علاوه بر همه این ویژگی های خاص و فرهنگی چیز دیگری نیز برای ارائه دارد. از آنجایی که این قهوه از پلیفنول ها و آنتی اکسیدان ها غنی است و محتوای متوسطی از ​​کافئین دارد، سلامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد و طول عمر را با توجه به یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی عروق که بر ساکنان جزیره Ikaria در یونان انجام شده بود افزایش می بخشد، افراد این جزیره به طول عمر زیاد در جهان شناخته می شوند. دکتر گراسیموس سیاسوس از دانشکده پزشکی دانشگاه آتن گفت: “محققان مطالعه سلامت قلب می گویند نوشیدن روزی یک فنجان قهوه یونانی ممکن است کلید طول عمر افراد در جزیره یونانی Ikaria باشد که تا سن ۹۰ سالگی زندگی می کنند”. این حقیقت است که افرادی که از عوارض جانبی مصرف بیش از حد قهوه رنج می برند نیز به نوشیدن قهوه ی یونانی توصیه می شوند.

اما قهوه یونانی سنتی دیگر خیلی مد روز نیست، به خصوص در میان جوانان. اولین باری که دم های سنتی تخریب شدند به وسیله ی “فراپه” بود، یک قهوه یونانی اصیل که در اواخر دهه ۶۰ و ۷۰ در کشور طوفانی به پا کرد و از آن زمان تاکنون کنار نرفته است و یکی از ساده ترین نوشیدنی هایی است که می توان درست کرد.
فراپه:

کلمه frappé از فعل frapper می آید که در زبان فرانسه به معنی “ضربه” است. با این حال، هنگام توصیف نوشیدنی ها، کلمه ی frappé به سرد بودن آن اشاره دارد. frappé میراث یونانی است که به طور تصادفی در سال ۱۹۵۷ در نمایشگاه بین المللی در شهر تسالونیکی در یونان اختراع شد. نماینده شرکت نستله Giannis Dritsas در حال نشان دادن یک نوشیدنی شکلاتی بود که به صورت فوری با مخلوط کردن آن با شیر و تکان دادن آن در یک شیکر درست می شد. کارمند او، دیمیتریوس واکوندیوس، نمی تواند آب داغ پیدا کند تا قهوه فوری معمولش را در زمان استراحت درست کند. بنابراین قهوه را با آب سرد و چند تکه یخ در شیکر آماده کرد. اختراع او، frappé، از آن زمان به یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در یونان تبدیل شد. در دهه ۸۰ میلادی، قهوه شماره یک در آتن بود و به عنوان نقطه قوت فرهنگ قهوه یونانی در فضای باز پس از جنگ تبدیل شد. امروزه تقریباً در تمام کافی شاپ های یونان موجود است و می توان آن را با سه درجه اصلی شیرینی سفارش داد: glykós (شیرین، ۲ قاشق چایخوری قهوه و ۴ قاشق چایخوری شکر)؛ métrios (متوسط، ۲ قاشق چایخوری قهوه و ۲ قاشق چایخوری شکر)؛ و skétos (ساده، ۲ قاشق چایخوری قهوه و بدون شکر).

قهوه فوری اسپری دراید

هنگامی که قهوه فوری اسپری دراید که برای فراپه مورد استفاده قرار می گیرد حل شد، عدم وجود روغن که اجازه نمی دهد حباب ها به راحتی پایین بروند، باعث می شود که به شکل پایدارتری از کلوئید تبدیل شوند. این باعث ایجاد لایه ای ضخیم و کرم مانند پایدار روی قهوه می شود. حباب ها به هم نزدیکتر می شوند و به آرامی شروع به جمع شدن و ایجاد حباب های بزرگتر می کنند. این پدیده تا زمانی که فوم تقریباً جامد شود، در مدت ۲ تا ۱۰ دقیقه بسته به مقدار هم زدن، ادامه می یابد. به همین دلیل است که در بسیاری از کشورها بدون قهوه ی فوری اسپری دراید نمی توان به خوبی فراپه را درست کرد.

frappe یونان در قبرس نیز مصرف می شود، جایی که قبرسی های یونانی فراپه را به فرهنگ خود بردند. موفقیت فراپه منجر به تولد بسیاری از گونه های مختلف، مانند افزودن بستنی وانیلی به جای شیر، و گسترش آن در سراسر جهان شد.

در دهه ی ۹۰ میلادی، تحت تاثیر روندهای بین المللی، یونانی ها شروع به نوشیدن اسپرسو و کاپوچینو کردند.

قهوه یونان :فراپه

به دنبال frappe، اسپرسو فردو (اسپرسوی یخی) و کاپوچینو فردو (کاپوچینو با مقدار زیادی یخ، حاوی شیر سرد پر از کف) به عنوان قهوه سرد ، مخصوصاً در میان یونانیان جوان، جای frappe را گرفتند. این قهوه ها امروزه بسیار محبوب هستند و عمدتاً در یونان و ایتالیا یافت می شوند.

فراپاچینو:

شما همچنین می توانید فراپاچینو Frappuccino، قهوه اسپرسو با شیر کف دار، پیدا کنید؛ ترکیبی از فراپه frappe و کاپوچینو. اگر Frappuccino و “Frappe” یونانی را در استارباکس در یونان دیدید تعجب نکنید، این یک زنجیره ی قهوه است که با سبک یونانی سازگار شده است.

یک مورد قهوه جالب دیگر که راه خود را به منوی بسیاری از کافه ها باز کرده است Freddoccino است، ترکیبی یخی که به آب یخ با طعم قهوه شباهت دارد و معمولاً در طول روزهای گرم تابستان، مصرف می شود. این قهوه را یک شخص یونانی به نام Kostas Zobanakis در سال ۲۰۰۲، در یک دوره افزایش تقاضا برای قهوه های سرد، اختراع کرد. این بیشتر شبیه یک میلک شیک قهوه است که معمولاً با شربت یا خامه ی زده شده تزئین می شود. این نوشیدنی به جای اینکه محرک باشد، شیرین است.
قهوه فرنچ پرس:

قهوه فرنچ پرس نیز در یونان (عمدتاً در هتل ها) و با تکنولوژی فیلتر مدرن یافت می شود. مورد آخر گاهی به عنوان Gallikos (فرانسوی) شناخته می شود که می تواند به نوعی سردرگمی با روش فرنچ پرس منجر شود. در صورتی که قهوه فیلتر شده می خواهید، بهتر است مستقیماً با گفتن “filtrou” آن را درخواست کنید.

در نتیجه، به هر نوع کافه تریا که می روید، از یک چیز مطمئنیم. بدون شک یک قهوه مناسب سلیقه ی خود خواهید یافت. و فراموش نکنید که به روش یونانی از آن لذت ببرید، در غیر این صورت تنها نیمی از لذت آن نصیبتان می شود.

منبع: ملو کافی

نظر شما