در نشست تخصصی بررسی مشکلات صنعت آبمیوه در دستور کار قرار گرفت؛

نظارت بر مواد اولیه مصرفی کارخانه‌های آبمیوه/ درجه‌بندی کارخانجات آبمیوه نسبت به سطح تجهیزات/تفاهنامه پایش سطح عرضه نوشیدنی‌های قاچاق

نشست تخصصی توسعه صنعت آبمیوه روز گذشته با حضور مدیرکل کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی و فعالان صنعت برگزار شد تا مشکلات صنعت آبمیوه و کنسانتره در ایران و رهیافت‌های مناسب آنها بررسی شود.

کد خبر : 28723 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۳ - ۱۶:۴۱

مریم رضوانی: نشست تخصصی بررسی مشکلات صنعت آبمیوه و کنسانتره و راهکارهای حل آن با حضور دبیران و روسای انجمن آبمیوه و کنسانتره و  فعالان حوزه صنعت آبمیوه روز گذشته در شرکت تکدانه برگزار شد.

در این نشست تخصصی که اساتید و صاحب نظران حوزه صنعت نوشیدنی و برخی اساتید و همچنین فعالان صنعت آبمیوه حضور داشتند، مشکلات فعالان صنعت در چند سطح از جمله کنترل مواد اولیه مصرفی و عدم رعایت ضوابط در کارخانجات و ردیابی آنها، اصلاح اختیارات تفویض شده ناقص به شهرستانها، کانالیزه کردن نظارت‌های ارگان‌های ذی‌ربط و هماهنگی میان ارگان‌ها، بازنگری در واردات سموم کشاورزی نامناسب با صنعت آبمیوه، چرایی قطع ارتباط تولیدکننده‌ها و کارشناسان اداره غذا و دارو، اصلاح مشکلات نامگذاری محصولات جدید و عدم پذیرش نوآوری در صنعت آبمیوه، قاچاق آبمیوه، لزوم مصرف شیرین‌کننده‌های جایگزین شکر، جذب نیروهای متخصص در دستگاههای سازمان غذا و دارو، تصمیم‌گیری در جهت جمع‌آوری میوه‌های دپوشده در کنار جاده‌ها، برخوردهای سختگیرانه سازمان‌ غذا و دارو با اخذ مجوز از فعالان قدیمی صنعت آبمیوه، چندگانگی نظارت بر کارخانجات، بازنگری در عوارض بهداشت و ناهماهنگی ممنوعیت نوشیدنی‌های تبلیغاتی در صدا و سیما و همچنین راه های برون رفت از این مشکلات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لازم به ذکر است در این نشست، مدیرانی از شرکتهای سان استار، سنوس، بهنوش ایران،شهدآب ارومیه، نارایران، تکدانه، سن ایچ، مزرعه سبز نی ریز،سپیده بهار حضور داشتند.

نشست تخصصی بررسی مشکلات صنعت آبمیوه

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین ولی‌الله داوودآبادی دبیر انجمن آبمیوه و کنسانتره در این نشست با اشاره به اینکه کشور ما با وجود ماشین‌آلات پیشرفته در صنعت آبمیوه مدرن می‌تواند بالاترین بازدهی را داشته باشد اما در عمل اینطور نیست، گفت: ما با مشکلات زیادی در این صنعت مواجه هستیم که از جمله این مشکلات بروکراسی‌های اداری طاقت‌فرسا، حضور آبمیوه‌های خارجی در بازار و کاهش صادرات کنسانتره است و با اینکه ظرفیت‌های بالایی داریم اما در صادرات کنسانتره موفق نیستیم و هر چه از سال‌های اولیه دورتر می‌شویم، قدرت این صنعت کاهش می‌یابد. بنابراین یکی از انتظارات ما از مدیریت سازمان غذا و دارو این است که کمک کنند تولیدکنندگانی که در صنعت آبمیوه سرمایه‌گذاری کردند، آسیب نبینند.

مولوی رییس انجمن آبمیوه و کنسانتره با تاکید بر اینکه کنترل مواد اولیه مصرفی در کارخانجات از ضروریات است، بیان کرد: متاسفانه کنسانتره غیر مرغوبی در محصولات بازار و به ویژه محصولات فریز شده استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد بازدید از واحدهای تولیدکننده بدون تعیین وقت قبلی راهکار مناسبی برای حل این موضوع باشد.

غلامحسین احمدی، نایب رئیس هیات مدیره انجمن صنفی آبمیوه و کنسانتره و رئیس هیات مدیره شرکت سنوس با اشاره به اینکه متاسفانه حضور گسترده تقلبات در صنعت آبمیوه مشهود است، اظهار داشت: افزایش مالیات، قاچاق و واردات بی رویه باعث تعدیل نیرو و تعطیلی برخی کارخانه‌ها شده است. درست است که با افزایش قیمت ارز، واردات کاهش یافته است اما جای بسی ناامیدی است که در قبال صدور نفت، شاهد تحویل محصولاتی مانند آبمیوه باشیم.

چیا عزیزانباری مدیر کارخانه تکدانه ضمن انتقاد از شیوه تفویض اختیارات ناقص به اداره نظارت شهرستانها گفت: به دلیل این تفویض اختیارات ناقص، ما به تهران ارجاع داده می‌شویم و زمانی که به اداره نظارت تهران مراجعه می‌کنیم، ما را دوباره به اداره شهرستان ارجاع می‌دهند، حال ما نمی‌دانیم این اختیارات تفویض نشده یا اداره نظارت شهرستانها به درستی آنها را اجرا نمی‌کنند.

افشار از شرکت شهدآب ارومیه با اشاره به اینکه متاسفانه میوه‌ها در جاده‌ها  به صورت غیر بهداشتی تجمیع شده که باعث آلودگی در میوه می‌شود، ادامه داد: در همین رابطه با نهادهای مختلف جلساتی گذاشتیم که تدبیری اندیشیده شود و در آنجا این مسئولیت به اداره نظارت واگذار شد و مقرر شد میوه در دپوی کارخانه‌ها باشد و با پر شدن انبار کارخانه‌ها به انبارهای تعاون روستایی با نظارت اداره کل نظارت بر مواد غذایی انتقال یابد اما متاسفانه این مصوبه اجرایی نشد و باعث افزایش قیمت‌ها نیز شد. بنابراین انتظار ما این است که نسبت به این موضوع تصمیم‌گیری شود و به تابستان سال آینده موکول نشود.

ابراهیم بامداد مدیرعامل شرکت نارایران با انتقاد از واردات سم‌های نامناسب میوه به کشور گفت: متاسفانه وزارت جهاد برای افزایش آمار تولید اجازه واردات برخی سموم شمیمیایی را افزایش داده است، بنابراین در برخی موارد، تولیدکننده ناچار است سر میوه را در محصولات خود فراوری کند تا به این روش با آفت میوه مبارزه کند، بنابراین برای فروش محصولات ارگانیک هزینه‌ها افزایش می‌یابد و به جای سم سون از گوگرد استفاده می‌شود. بنابراین سوال اینجاست که آیا اداره نظارت بر مواد غذایی بر میوه‌ها هم نظارت دارد؟

ولی‌الله داوودآبادی در ادامه سخنان مدیرعامل نارایران افزود: متاسفانه ما امسال نه تنها کنسانتره پرتقال صادر نکردیم بلکه وارد هم کردیم چرا که منطقه رامسر دارای معادن گوگرد است و در تولید کنسانتره و در صنعت آبمیوه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

جلیل‌نژاد مدیر کنترل کیفیت شرکت تکدانه به قطع ارتباط پل ارتباطی تولیدکننده‌ها و کارشناسان سازمان غذا و دارو اشاره کرده و افزود: متاسفانه حدود ۵ ماه است که ما نمی‌توانیم با کارشناسان سازمان غذا و دارو ارتباط بگیریم. من ۳ بار از شهرستان به تهران آمدم و به اداره نظارت بر مواد غذایی مراجعه کردم اما یا کارشناس مربوطه حضور نداشتند یا جوابگو نبودند.

وی در ادامه به نامگذاری محصولات جدید اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که سختگیری‌ها در این زمینه کاهش یابد و سازمان غذا و دارو حمایت بیشتری از محصولات جدید داشته باشد.

علیرضا دنیاپیما مدیرعامل شرکت سپیده بهار موضوع  امنیت برند را مطرح کرد و خواستار توجه مسئولان به این مقوله پراهمیت شد و افزود: پایین‌ترین جریمه متقلب برند، ۵ میلیون تومان است که انتظار ما این است که این قوانین مورد بازنگری قرار گیرند.

دنیاپیما در ادامه از قاچاق و واردات بی‌رویه آبمیوه ابراز نارضایتی کرد و نظارت بر کارخانجاتی را که به صورت قاچاق فعالیت می‌کنند و آدرس مشخصی هم ندارند را خواستار شد.

وی همچنین با انتقاد از موازی کاری نهادهای نظارتی بیان کرد: ناهماهنگی میان سازمان استاندارد و اداره نظارت بر مواد غذایی سبب تحمیل هزینه‌ها و صرف زمان تولیدکنندگان می‌شود چرا که اگر نتیجه آزمایشگاه‌ها و نمونه‌های مربوطه مورد تایید هر دو نهاد قرار بگیرد، تولیدکننده‌ها نیز در این زمینه دچار سردرگمی نخواهند شد.

برهانی مدیرعامل شرکت تکدانه به موضوع واگذاری مجوزهای ثبت سفارش از وزارت صنعت به اداره نظارت اشاره کرد و گفت: ما هنوز نمی‌دانیم چرا این واگذاری‌ها انجام شد و  بسیاری از کالاها به گمرک منتقل شدند و مشکلاتی به وجود آمده است.

قنبرزاده مشاور تحقیق و توسعه شرکت تکدانه و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز جذب نیروهای متخصص در صنایع مختلف غذایی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای این افراد را ضروری دانست و خواستار عدم اعمال سلیقه‌ها و نطرات و انتقادات شخصی بدون ارائه مستندات علمی و کارشناسی شد.

ایجاد تفاهنامه پایش سطح عرضه نوشیدنی‌های قاچاق

مدیرکل کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی در ادامه به پاسخ درباره مشکلات مطرح شده از سوی تولیدکنندگان صنعت آبمیوه پرداخت و با تاکید بر اینکه ما در کنترل قاچاق نوشیدنی به تنهایی عاجز هستیم، گفت: در مواردی واردکنندگان نوشیدنی مجاز در زمینه قاچاق نوشیدنی‌ها به ما اطلاع‌رسانی می‌کنند و پیشنهاد ما این است که یک تفاهنامه پایش سطح عرضه با انجمن آبمیوه و کنسانتره داشته باشیم که طبق آن و با اطلاعات انجمن، نمونه‌برداری از نوشیدنی‌های قاچاق در سطح عرضه انجام گیرد که بتوانیم کالاهای قاچاق را در سطح عرضه شناسایی کنیم.

درجه‌بندی کارخانجات آبمیوه نسبت به سطح تجهیزات

وحید مفید همچنین با ابراز امیدواری از ارائه راهکارهای جدید اجرایی درباره اخذ مجوز از فعالان قدیمی صنعت آبمیوه گفت: ما تصمیماتی در این زمینه اتخاد کردیم  که از جمله آنها درجه‌بندی کارخانجات در ۵ گرید است. به این صورت که کارخانه‌های دارای تجهیزات نیاز به اخذ درجه ندارند و در سال تنها یک بار ممیزی و تایید مجوز دریافت کنند که امیدواریم این طرح به مرحله اجرایی برسد.

ارتباط با کارشناسان غذا و دارو از طریق میز خدمات الکترونیکی

وی در زمینه قطع ارتباط تولیدکننده‌ها و کارشناسان اداره غذا و دارو گفت: طبق بخشنامه دولتی که به سازمان غذا و دارو ابلاغ شده است همه وزارتخانه‌ها باید میز خدمتی ایجاد کنند و ورود مراجعان ممنوع شده است و نمی‌توانند ارجاعات را بپذیرند و بایستی میز خدمت الکترونیکی داشته باشیم و این ورودی‌ها به صورت ماهانه توسط کارشناسان امتیازدهی می‌شود.

سازمان حفظ نباتات متولی ورود و توزیع سموم کشاورزی است

مدیرکل کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی، سازمان حفظ نباتات را متولی ورود و توزیع سموم کشاورزی دانست و ادامه داد: متوسط میزان کود شیمیایی که در محصولات باغی استفاده می‌شود از متوسط جهانی کمتر است اما سموم در شرایط مناسبی استفاده نمی‌شود. در سال ۱۳۴۶ در قانون اصلاح نباتات، وزارت بهداری ملزم شد که میوه‌های موجود در بازار را معاینه و بررسی کند. از سال ۱۳۹۳  سازمان غذا و دارو نمونه‌برداری را انجام می‌داد اما در حال حاضر این وظیفه بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است که باید شناسه‌گذاری کند و کد ۱۶ رقمی را به ما اعلام کند که قابلیت شناسایی داشته باشیم.

معرفی آزمایشگاه‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو و استاندارد

مفید درباره ناهماهنگی‌های موجود میان دو سازمان استاندارد و غذا و دارو درباره نتایج آزمون‌های استاندارد نظارت گفت: درباره این موضوع ما جلساتی را با سازمان استاندارد داشتیم و قرار بر این شد که آزمایشگاهی را در نظر بگیریم که مورد تایید هر دو اداره قرار گیرد و به این طریق مشکل عدم تایید نتایج آزمون‌ها برطرف شود.

افزودنی‌های جدید نوشیدنی‌ها باید مورد تایید اداره غذا و دارو باشد

او درباره پذیرش افزودنی‌ها به محصولات جدید نوشیدنی نیز گفت: طبق ماده ۱۲ قانون افزودنی‌های مجاز بهداشتی و آرایشی سازمان غذا و دارو، افزودن هر ماده جدیدی به محصولات باید مورد تایید وزارت بهداشت قرار گیرد اما ما مستندات ارائه شده را حتما در کمیته مورد بررسی قرار می‌دهیم و اگر مجاز شناخته شوند حتما به فهرست موجود در سازمان افزوده خواهند شد.

کاهش زمان تبلیغات نوشیدنی‌های آسیب‌رسان سلامت در صدا و سیما

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، مفید همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه فهرست ممنوعیت تبلیغاتی برای کالاهای آسیب‌رسان که وزارت بهداشت در اختیار صدا و سیما قرار داده است، اجرایی نشده است، گفت: راهکار دیگری که در این زمینه مطرح کردیم این بود که زمان تبلیغات نوشیدنی‌های مناسب سلامتی مانند شیر و آبمیوه دو برابر کالاهای آسیب‌رسان مانند نوشابه باشد که به این طریق آسیب‌رسان بودن آنها به مصرف‌کنندگان منتقل شود.

ساماندهی و نظارت بر مواد اولیه مصرفی کارخانه‌های آبمیوه

مدیرکل کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی در پایان با تاکید بر اینکه کنترل مواد اولیه مصرفی و مطابقت مواد مصرفی درج شده روی بسته‌بندی با محتویات آبمیوه از ملزومات است، اظهار کرد: باید این بخش ساماندهی و نظارت شود و حق طبیعی مصرف‌کننده است که از محتویات واقعی نوشیدنی‌ها مطلع باشد. در این زمینه شرکت‌های پخش باید شناسنامه‌دار شوند و باید مسیرهای تخلف بسته شود و بهتر است شرکت‌ها در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند.

نظر شما