نخستین روز شانزدهمین نمایشگاه تخصصی چای برگزار شد

همنشینی هندی با سریلانکایی و بازرگان با کشاورز در نمایشگاه تخصصی چای/ نمایش بیم‌ها و امیدها

در نمایشگاه تخصصی چای کشور که از امروز آغاز شد، هندی و سریلانکایی و بازرگان و کشاورز صنعت چای با هم همسایه شده‌اند تا فراگیرترین نمایشگاه این صنعت در کشور برگزار شود.

کد خبر : 28687 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۲۳:۳۹

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، هتل پنج ستاره استقلال که قدیمی‌ها آن را  به نام رویال هیلتون می‌شناسند، میزبان نخستین روز شانزدهمین نمایشگاه تخصصی چای کشور بود. در این نمایشگاه که با مدیریت اتحادیه چای کشور و برادران موثقی برگزار می‌شود، از صنف‌های مختلف صنعت چای کشور نمایندگانی حضور دارند؛ از کشاورزان گرفته تا  برندهای نام آشنا صنعت چای ایران و جهان و البته بازرگانان که به گفته حمیدرضا موثقی، رییس اتحادیه چای تلفظ صحیح آن «بازُرگانان» است.

بیم و امید

کمابیش همه برندهای معروف چای که در بازار ایران حضور دارند، در نمایشگاه تخصصی چای کشور هم حاضر شده‌اند. استرس از آینده، درماندگی از تصمیم‌های فعلی مسئولان در حوزه‌های ارزی و غیرارزی و ترس از تصمیم‌های آینده آنان، ترجیع بند گفته‌های صاحبان و مدیران این برندهاست. یکی از آنها می‌گوید نفس برگزاری این نمایشگاه یعنی امید و خدا امید را از هیچ بازرگان، کشاورز و هیچ بنده‌ای نگیرد که حضرت امیر فرموده‌اند «مَنْ تَوكَّلَ عَلَى اللّه ذَلَّتْ لَهُ الصِّعابُ وَتَسَهَّلَتْ عَلَیْهِ»  و ادامه می‌دهد: «البته گفته اند از تو حرکت و از خدا برکت. این نمایشگاه فرصت خوبی برای حرکت از سوی ما برای حل مشکلات است و برکت هم می‌رسد انشاء الله.»

نمایشگاه تخصصی واقعی

روشن است که اتحادیه چای تمهیداتی اندیشیده‌ که نمایشگاه حقیقتا تخصصی بماند و از حضور اغیار بی‌ارتباط با چای خالی باشد. این اغیار یکی از مشکلات اساسی بسیاری از نمایشگاه‌های تخصصی غذا و نوشیدنی در سالیان اخیر بوده و حتی صحنه‌های مضحک و گاهی شرم آوری را رقم زده است؛ از دزدیدن ماهی چینی‌ها تا آویزان شدن اشانتیون بگیرها از لهستانی‌ها، ایتالیایی‌ها و… خدا رو شکر در نمایشگاه تخصصی چای از این صحنه‌ها خبری نیست و اوقات شرکت کنندگان به معرفی، مذاکره و چاره جویی برای حل مشکلات سپری می‌شود.

ماه عسل بازرگانان و کشاورزان       

حضور تشکل‌های کشاورزی در این نمایشگاه و در کنار بازرگانان صنعت چای از نکات جالب توجهی است که به چشم می‌آید. هادی امیدی که مدیریت یکی از این تشکل‌ها را بر عهده دارد، می گوید:«ما در این نمایشگاه حاضر شدیم تا جای چای ایرانی در آن خالی نباشد و این پیام را هم بدهیم که کشاورزان و بازرگانان در کنار حلقه‌های یک زنجیره هستند و  ایجاد تقابل میان آنان فایده‌ای برای صنعت چای کشور ندارد.» جمشید یوسفی یکی از مدیران صندوق توسعه چای کشور هم با تایید این موضوع تاکید می کند که چای ایرانی هم باید در این نمایشگاه حاضر باشد.مهندس عماد حسن پور مدیر بازرگانی اتحادیه های استان گیلان هم هدف از حضورش در این نمایشگاه را ترویج چای ایرانی عنوان می کند و می‌گوید:« امیدواریم بتوانیم میزان مصرف چای با کیفیت ایرانی را با ترویج اصولی و درست این محصول بالا ببریم و بر امید چایکاران گیلانی و رونق هرچه بیشتر کشت این محصول راهبردی بیافزاییم.»

حمیدرضا موثقی رییس اتحادیه چای هم برای این تشکل‌ها سنگ تمام می‌گذارد و از مشکلات وضرورت حل آنها برای یکی از مسئولان توضیح می‌دهد. این نمایشگاه ماه عسل شیرینی برای بازرگانان و کشاورزان پیش آورده اما آیا این شیرینی به ماه خواهد کشید و آیا  زندگی تجاری این دو صنف به خوبی و خوشی در کنار هم ادامه خواهد یافت؟ آینده را کسی ندیده اما شاید آرزوی بسیاری از فعالان و حتی مصرف کنندگان ادامه همیشگی این ماه عسل باشد.

کری هندی- سریلانکایی

خارجی‌ها  هم در این نمایشگاه حضور دارند؛ از هند و سریلانکا یا همان سیلان آمده‌اند. دو کشوری که رقابت تنگاتنگی در بازار ایران دارند. دست کم در یکسال گذشته این هندی‌ها بوده‌اند که در بازار ایران گوی سبقت را از همسایه کوچکتر خود ربوده‌اند و بیشترین صادرات چای به ایران را دارند اما سیلانی‌ها همچنان یه کیفیت چای خودشان و سابقه خوشی که ایرانی‌ها از آن در ذهن و زیر زبانشان دارند، می‌نازند و امیدوار هستند. یکی از مدیران برند سریلانکایی FBG که در نمایشگاه تخصص چای حاضر شده است در واکنش به این کنایه که قافیه را در بازار ایران به هندی‌ها باخته‌اند، با طعنه کیفیت برتر چای سیلان را به رخ می‌کشد. البته غرفه هندی‌ها پهلو به پهلوی غرفه آنهاست. هندی‎هایی که این روزها به مدد پرداخت بخشی از پول نفت ایران با  روپیه  و کالای هندی می‌توانند به فروش چای خودشان در ایران امیدوارتر از گذشته باشند و  طعنه‌های رقیب قدیمی را بیشتر نادیده بگیرند.

روزهای دوم و سوم شانزدهمین نمایشگاه تخصصی چای به همت اتحادیه تولید کنندگان، بازرگانان و صنایع بسته بندی چای کشور روزهای سه شنبه و چهارشنبه یعنی فردا و پس فردا  هم از ساعت ۱۶ الی ۲۰ بعداز ظهر برگزار خواهد شد.

نظر شما