چگونه خاستگاه قهوه بر طعم آن تأثیر می‌گذارد؟

چگونه خاستگاه قهوه بر طعم آن تأثیر می‌گذارد؟

منطقه ای که قهوه در آن رشد کرده، به شدت بر طعم قهوه تأثیرگذار است. پس با هم نگاهی بیندازیم به خاستگاه‌های متفاوت قهوه و ویژگی ها و تأثیرات آنها در طعم قهوه. اینکه قهوه‌ای که می‌نوشیم متعلق به کجا باشد تا چه میزان اهمیت دارد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، مزرعه‌های قهوه در بیش از ۵۰ کشور جهان وجود دارند و بیشتر این کشورها در محدوده ای قرار دارند که اصطلاحا به آن کمربند قهوه می‌گویند. همان طور که از اسم آن نیز برمی‌آید این به اصطلاح کمربند دورتادور کره زمین کشیده شده و بخش‌هایی از آمریکا، آفریقا و آسیا را پوشش می‌دهد. محدوده ی جغرافیایی این کمربند تقریبا جایی نزدیک به استواست و از شمال تا مکزیک و میانمار و از جنوب تا برزیل و زیمباوه کشیده شده است.

و خوب است بدانید که منطقه ای که قهوه شما در آن رشد کرده، به شدت بر طعم قهوه شما تأثیرگذار است. پس با هم نگاهی بیندازیم به خاستگاه‌های متفاوت قهوه و ویژگی‌ها و تأثیرات آنها در طعم قهوه.

چگونه خاستگاه قهوه بر آن تأثیر می‌گذارد؟
ممکن است شما طعم‌های میوه ای قهوه ی اتیوپی، تعادل و شیرینی موجود در قهوه گواتمالا و یا طعم خاکی مانند قهوهی اندونزی را بپسندید. همان طور که Catherine Gu به ما می‌گوید: مردم به نوشیدن قهوه‌هایی با طعم‌های متفاوت و هیجان انگیز علاقه ی وافری دارند، پس با دادن اطلاعات به مشتری، اجازه دهیم که آن‌ها از خاستگاه آن طعم و عطر فوق العاده قدردانی کنند.
علاوه بر این‌ها، کشورهای مختلف با چالش‌های مختلفی نیز روبرو هستند، نظیر دستمزد کم، بی ثباتی سیاسی و یا آفات موجود در زمین‌های قهوه. اگر قصد خرید قهوه ای خوب را دارید، با داشتن آگاهی از خاستگاه آن می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

همان طور که کاترین به ما می‌گوید:خاستگاه قهوه شروع و سرآغاز هرچیزی است چرا که یک خاستگاه خوب برای مردم دنیا قهوه ای با کيفيت و برای مردم محلی زندگی ای بهتر را رقم می‌زند.

قهوه اسپشالیتی
Jon Allen مدير و صاحب کافه و رستری Oxyn Coffee Lab به ما گفت: هرچه دانش مردم نسبت به خاستگاه قهوه و مشخصه‌های طعمی‌آن بیشتر شود، ما در کار و در صنعت قهوه ی اسپشالیتی موفق تر خواهیم بود و مردم نیز قهوه ای بهتر و مطابق با ذائقه و علاقه ی خود خواهند نوشید. زمانی که قهوه به آنچه که مردم از آن خاستگاه انتظار دارند می‌رسد و طعمی‌استاندارد را ارائه می‌دهد (نظیر کوکاکولا که همه طعم استاندارد آن را می‌شناسند)، این یک پیروزی بزرگ در صنعت قهوه است.

طعم‌های قهوه در سرتاسر دنیا
از آنجایی که کشورهای تولید کننده قهوه امروز به عدد ۵۰ رسیده است، ما نمی‌توانیم توصیفی از همه ی آن کشورها و قهوه‌هایی که در آن‌ها رشد می‌کنند داشته باشیم، پس مروری داریم بر برجسته ترین کشورهای تولید کننده آن.

آفریقا
ریچارد کین، دارنده ی Q grade و صاحب شركت Balzac Brother به ما گفت زمانی که به دنبال خرید قهوه ای از قاره ی آفریقا هستم، در واقع خواهان اسیدیتی و طعم‌های میوه ای آن هستم. مثلا از قهوه ی اتیوپی انتظار بادی ای شبیه به چای، عطر بلوبری و طعمی‌میوه ای و با اسیدیتی بالا را دارم. از سوی دیگر در قهوهی کنیا نیز به دنبال طعم گریپ فروت و اسیدیتی تمیز (بیشتر شبيه به شراب تا سوپ گوجه فرنگی) می‌گردم
دیگر خاستگاه‌های قابل توجه آفريقا کشورهای روآندا و بروندی هستند. کشورهایی که قهوه شان به شیرینی و بادی بالا معروف است.

آمریکا

قهوه‌های آمریکای مرکزی بیشتر قهوه‌هایی تولید می‌کنند مطابق با ذائقه آمریکایی‌ها. ریچارد به ما می‌گوید که قهوه‌های این ناحیه بیشتر به تعادل در طعم معروف هستند، در واقع همه ی عناصر دست به دست هم می‌دهند تا قهوه ای فوق العاده را تولید کنند و آنچه شما انتظارش را خواهید داشت، بادی خوب، اسیدیتی خوب و طعم ملایمی‌از میوه‌هاست.
حال اگر کمی‌به جنوب متمایل شویم و به کشوری مانند کلمبیا که تولید کننده ی یکی از مشهورترین قهوه‌های جهان است، سری بزنیم به قهوه ای باز هم متعادل می‌رسیم که به شیرینی و آرومای خوب معروف است.
با حرکت به سمت شمال به بزرگترین کشور تولید کننده ی قهوه یعنی برزیل خواهیم رسید که مسئولیت تولید یک سوم قهوهی جهان را دارا می‌باشد و زمانی که داریم از طعم‌های این نوع قهوه حرف می‌زنیم در حقیقت از طعم‌های آجیلی، کره ای و شکلاتی حرف می‌زنیم. این قهوه بادی سنگینی نیز دارد. ریچارد به ما می‌گوید که برزیل شهرت بسیار زیاد و خوبی در زمینه ی تولید قهوه دارد اما این دلیلی بر بهتر بودن قهوهی این کشور از کشورهای دیگر نیست. در حقیقت شهرت زیادش را مدیون آغازکنندگی راه تولید قهوه ای تمیز و روشن، با طعم میوه و میزان خوبی از اسیدی بودن است.

آسيا
قاره ای پهناور که از تنوع خوبی در زمینه کشت قهوه برخوردار است. معروف ترین کشور آن اندونزی است که مشخصه ی طعمی‌قهوه‌های آن خاکی و دودی بودن است. هرچند ریچارد به ما می‌گوید که شما می‌توانید در این نوع قهوه طعم‌های میوه ای را نیز بیابید. کشور معروف بعدی که دومین تولیدکننده ی بزرگ قهوه نیز به حساب می‌آید ويتنام است که عمدتا به تولید روبوستا می‌پردازد که قهوه ای تلخ و دارای عطر كم است.
در این قاره کشورهایی نیز وجود دارند که پتانسیل بالایی برای تولید دارند اما کمتر شناخته شده اند. به عنوان مثال میانمار اخيرا با تولید قهوه ای تمیز و با کیفیت بالا همگان را تحت تأثیر خود قرار داده است. گینه نو نیز می‌تواند قهوه ای شیرین و میوه ای تولید کند، اما مسئله موجود درباره ی این گونه کشورها، چالش‌های زیربنایی موجود در آنهاست.

تاثیر اقلیم و شرایط آب وهوایی بر قهوه
چرا طعم قهوه بسته به اینکه در کجا رشد می‌کند تا این حد متفاوت است؟ بخشی از آن به شرایط آب و هوایی و اقلیم موجود در منطقه بازمی‌گردد.
اقلیم در حقیقت مجموعه ای از عناصر نظیر شرایط خاک، توپوگرافی، شرایط جوی و خیلی چیزهای دیگر را در برمی‌گیرد.
جزایر گالاپاگوس یک نمونه ی عالی از تأثیر اقلیم است. با توجه به موقعیت این جزایر و نزدیکی به خط استوا شما تصور می‌کنید که آب وهوایی گرم و ارتفاعی پایین را داراست که بدترین شرایط برای رشد قهوه است و انتظار قهوه ای بی کیفیت را از آن مناطق دارید چرا که قهوه در ارتفاعات بالا رشد می‌کند و برای داشتن یک قهوهی خوب و اسپشالیتی نیاز به حرارت بسیار پایین داریم و هرچه محيط سردتر باشد باعث رشد آهسته تر گیلاس‌های قهوه و ایجاد طعم میوه ای درون آن می‌شود. اما نکته ی جالب توجه کیفیت بالای قهوهی این مناطق است، چرا که به دلیل وزش بادهای سرد این منطقه از دمای مناسبی برای رشد قهوه برخوردار است.
تفاوت فرآوریهای مختلف قهوه در کشورهای مختلف
همان طور که در مقالات متعدد نیز ذکر شده است، سه روش عمده و اصلی برای فرآوری قهوه شسته، طبیعی و عسلی است. که بر اساس تحقیقات صورت پذیرفته در مزارع و کشورهای مختلف، فرآوری قهوه در کشورهایی نظیر کلمبیا، گواتمالا و کشورهای غربی آفریقا به صورت شسته و در کشورهایی نظیر کاستاریکا و برزیل به صورت عسلی است.
اما حقیقت اینجاست که روش‌های فرآوری بسیار بیشتری در سراسر دنیا وجود دارند. در اندونزی رطوبت بسیار زیاد هوا تولیدکنندگان را مجبور می‌کند که دانه‌ها را به صورت مرطوب پالپ گیری کنند. در کنیا، روآندا و بروندی دو بار از روش فرآوری شسته برای یک محصول استفاده می‌کنند. روش‌های فرآوری به صورت تجربی روز به روز در حال فراگیرتر شدن است.

امروزه دیگر فرآوری قهوه به سه دسته محدود نمی‌شود. در حقیقت در بسیاری از کشورها، شما مجموعه ای از روش‌های فرآوری را خواهید یافت، به خصوص در مناطقی که به کشت قهوهی اسپشالیتی مشغول اند و هرچه مشتری بیشتر به این روش‌ها روی خوش نشان دهد، تولیدکننده به آزمایش‌های بیشتری برای ابداع روش‌های جدید فرآوری دست میزند. ریچارد می‌گوید: زمان زیادی از روزهایی که مردم حتی نمی‌دانستند روش‌های متفاوتی برای فرآوری قهوه وجود دارد نمی‌گذرد.

البته نباید فراموش کرد که فرآوری‌های خاص قطعا آب و هوای خاصی را نیز می‌طلبد. برای مثال فرآوری طبیعی قهوه در شرایط آب وهوایی مرطوب کاری دشوار است چرا که زمان زیادی لازم دارد برای خشک شدن و با توجه به رطوبت موجود در هوا این احتمال وجود دارد که گیلاس‌ها حتی رطوبت بیشتری را نیز جذب کنند.

کد خبر : 28592 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۱ - ۱۹:۰۶

بیشتر بخوانید

نظر شما