تولید غذا و نوشیدنی ضدتشعشع برای خدمه کیهان‌پیمای روسی

تولید غذا و نوشیدنی ضدتشعشع برای خدمه کیهان‌پیمای روسی

رئیس بخش تغذیه فضایی موسسه تحقیقاتی مواد غذایی، غلات و صنایع غذایی روسیه در مصاحبه با رادیو مسکو اعلام کرد: برای خدمه ناو سرنشین‌دار جدید “فدراتسیا” یک رژیم غذایی و نوشیدنی با خواص ضد تشعشع تولید می‌شود.

کد خبر : 28513 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۱۵:۰۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، بنا به گفته لیودمیلا پاولوا، رژیم غذایی جدید حاوی ترکیبات ضد تشعشع است. این محصولات که حاوی پکتین‌هایی هستند توانایی دفع اشعه‌های مضر از بدن را دارند. همچنین به لحاظ پروتئین‌های حیوانی غذای کاملی به شمار می‌روند. علاوه بر این، با املاح‌ غنی شده‌اند. ارزش انرژی چنین رژیم غذایی ۳۰۰۰ کیلو کالری در روز خواهد بود.

وی اضافه کرد: در مورد ترکیب و فهرست غذاها و نوشیدنی‌ها با موسسات مرتبط از جمله انرگیا و پژوهشگاه بررسی‌های زیست پزشکی، مرکز آموزش فضانوردان توافق شده است.

رئیس بخش تغذیه فضایی موسسه تحقیقاتی مواد غذایی غلات و صنایع غذایی روسیه گفت: جیره مورد تایید شامل ۹۰ نوع محصول است. از آنجا که هیچ دستگاه حرارت در سفینه فدراتسیا وجود ندارد، جیره روزانه شامل سه وعده غذا و یک خوراک آزاد است که به صورت غذاهای آماده سرد در اختیار سرنشینان قرار خواهد گرفت و شامل غذای چهار نفر برای مدت ۹ روز خواهد بود.

وی توضیح داد که جیره شامل مواد غذایی کنسرو شده، غذاهای جانبی، آب میوه‌های یخ زده(زردآلو، هلو، انگور، انگور، آلو)، نوشیدنی‌های تقویت شده، قهوه(در سه شکل بدون شکر، با شکر، با شیر)، چای سیاه و سبز، برگه میوه و لواشک‌های ترکیبی(سیب و آلو، سیب و زردآلو، هلو، سیب با بادام، آلو با بادام، آلو)، همچنین مارمالاد، کارامل، کلوچه، بیسکویت و غیره می‌شود.

طبق برنامه قرار است کارخانه تهیه‌کننده مواد غذایی فضایی، نمونه اولیه را تولید کند و برای آزمایش به شرکت فناوری‌های فضایی انرگیا بفرستد تا آزمایش شود و در صورت مثبت بودن نتیجه، چرخه تولید آن برای فدراتسیا عملی گردد. این آزمایش‌ها، هم در زمین و هم در پروازهای آینده ناو سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام خواهد شد.

منبع: ایسنا

نظر شما