دستمزد روزانه کارگران کشاورز در سال 97 چقدر است؟
یکی از مخاطبان نوش آنلاین مطرح کرد؛

جایگاه ناظران خرید برگ سبز در طرح توسعه پایدار زنجیره ارزش چای کجاست؟

در طرح «ساماندهی و توسعه پایدار زنجیره ارزش محصول راهبردی چای» چه برنامه ای برای تحول در وضعیت زندگی و کار ناظران خرید برگ سبز دیده شده است؟

کد خبر : 28483 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۰ - ۰۹:۱۵

آقای حمید عسکری  یکی از مخاطبان پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین با اشاره به تصویب و اجرای قریب الوقوع طرح «ساماندهی و توسعه پایدار زنجیره ارزش محصول راهبردی چای» به نکته‌ای درباره آن اشاره کرده است. آقای عسکری نوشته است:

یکی از مهمترین پرسش ها درباره این طرح عبارت است از این که چه برنامه و جایگاهی برای تحول وضعیت ناظران خرید برگ سبز  در این طرح دیده شده است؟ به عبارت دیگر برای بهبود وضعیت این ناظران چه برنامه ای وجود دارد و و چگونه قرار است که امنیت شغلی آنها تامین شود به طوری که بدون استرس و ترس از بیکاری فصلی و با درآمدی متناسب به کار مشغول باشند؟

دوستان می‌دانند که نقش ناظران در بهبود وضعیت زندگی چایکاران چه اهمیتی دارد چرا که خرید برگ سبز تنها توسط نظار خرید انجام می‌شود و تفاوت خرید فروش  برگ درجه یک و دو  در زندگی کشاورز تاثیر مستقیم دارد. اگر ناظر خرید  فقط یک تن از محصول کشاورزی را که در سال حداکثر ۵ تن برگ سبز  دارد، به اشتباه درجه دو اعلام کند  آنگاه کشاورز بالای یک میلیون تومان در عرض چند ثانیه متضرر خواهد شد. پس ناظر خرید در کارخانه مهمترین رکن درآمدی یک چایکار است و اگر امنیت شغلی نداشته باشد و شش ماه سال بیکار و شش ماه دیگر با حقوقی حدود یک میلیون تومانی سر کند آنگاه ممکن است در انجام امور خود به لحاظ اخلاقی و حرفه ای دچار لغزش شود. پس بار دیگر باید پرسید چه برنامه ای تحول وضعیت ناظران خرید برگ سبز چای در طرح ساماندهی و توسعه چای وجود دارد و آیا از اساس برای رسیدگی به این نقطه کلیدی در صنعت چای داخلی فکری شده است و…

نظر شما