مجتبی اشکذری
در یک یادداشت وارده مطرح شد

پیامد ناخواسته بحران ارزی برصنعت چای؛ گذری‌ها رفتند و حرفه‌ای‌ها ماندند

یک کارشناس صنعت چای بر این باور است که بحران ارزی سال ۹۷ به طور ناخواسته سبب شده است که فعالان گذری صنعت چای از آن خارج شوند و فعالان حرفه‌ای این صنعت در آن باقی بمانند.

کد خبر : 28232 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۰۶ - ۲۰:۳۶

مجتبی پور اشکذری از  کارشناسان صنعت چای کشور با ارسال یادداشتی برای پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین نوشت:

تجربه نشان داده ایرانی‌ها در شرایط بحران و تنگنا بهتر عمل می‌کنند تا شرایط عادی. کمی دقت نظر در رخدادهای اواخر فروردین ماه ۹۷ که نوسانات ارزی افسار گسیخته آغار شد و واردات چای را به شدت نحت تاثیر قرار داد، نشان می‌دهد افرادی که به طور گذری و فقط به قصد منافع زودهنگام‌ و سودجویی وارد عرصه چای شده بودند از سیستم خارج شده‌اند و حرفه ای های این کار چونان سنگ‌های کف رودخانه باقی مانده‌اند.

نتیجه هم این شد که کیفیت محصولات وارد شده بسیار عالی شده است زیرا  یک حرفه‌ای به اعتبار و تعهد خود پایبند است. هرچند میزان واردات چای کمتر شد  اما آنچه وارد شد از بهترین مناطق یعنی هند ،کنیا و سریلانکا وارد شد  و به قول بازاری ها «پول رو به پول دادند».

انتظار می‌رود فعالان صنعت چای به این تحول مثبت اهمیت کافی بدهند و همچنان این رویه نسبی یعنی ورود بهترینها را در اولویت قرار دهند. البته چای‌های ایرانی هم امسال به زورآزمایی با رقیبان خارجی پرداخت و تاحد قابل قبولی موفقیت کسب کرد تا حدی که تصمیم  به  ترکیب آن با چای خارجی دوباره مطرح شده است؛ هر چند که از حرف تا عمل راه بسیار است.
شاید این برهه از فعالیت عرصه چای را بتوان «دوران فیلتر و پالایش» هم نامید زیرا اعتقاد بر این است که وقتی کار دست اهلش باشد به خوبی انجام می‌پذیرد. شاید محدودیت آن قدر ها هم ناخوشایند نباشد.  مراقبت از اصول حرفه‌ای کار؛ وظیفه همه اعضا و همکاران است. وقتی ارتقای کیفیت در شرایط بحرانی امکان پذیر است؛ حفظ همین رویه هم ممکن خواهد بود.«کار به دست نا اهلش نیفتد»

 انتشار این یادداشت به معنای تایید نظرات نویسنده توسط سردبیری پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین نیست.

نظر شما