عبرت‌های شکست استارباکس در استرالیا

عوامل بسیاری باعث شکست استار باکس در استرالیا گشتند که عبارتند از عدم پیش بینی ، بهره مندی از استراتژی های رشد پیچیده ، عدم درک صحیح از فرهنگ مشتریان ، کارکنان تحصیل نکرده…

کد خبر : 28005 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۰۲ - ۱۴:۲۸

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: یکی از مهم ترین عوامل شکست شرکت مذکور در استرالیا ، عدم درک صحیح فرهنگ و سنت های افراد مقیم این کشور بوده است . استار باکس در سال ۲۰۰۰ فعالیت خود را با دید مثبتی به کسب موفقیت در استرالیا شروع کرد و نه تنها کافی شاپ ها را در شهر هایی همانند سیدنی ، ملبورن شروع نمود بلکه در شهر های ساحلی نیز به توسعه تجارت شرکت پرداخت و ۸۵ مغازه را افتتاح کردند. تمام مغازه ها و فروشگاه های مذکور ساختار مدیریتی داخلی همانند شعبه های آمریکایی را داشتند و در صدد نفوذ به بازار قهوه استرالیا و حضور پر رنگ در بازارها بودند.

نکته ی حائز اهمیت آن است که بازار قهوه استرالیا بسیار رقابتی و پیچیده است به گونه ای که میانگین مصرف قهوه در استرالیا از دیگر کشورها بیشتر است  و این اطلاعات گویای آن بود که بازاریابی استار باکس در استرالیا با مشکلی رو به رو نخواهد شد . با این حال ، این فروشگاه ها با استقبال استرالیایی ها رو به رو شد و شعباتی  همچون گلو ریا جینز و مام اند پاپ جزو رقیبان اصلی استار باکس شدند. دلیل استقبال افراد از برند های مذکور فوق ، منوی ساده و تزئینات بی آلایش ، ارائه خدمات دوستانه و صمیمی به مشتریان بود .

عوامل بسیاری باعث شکست استار باکس در استرالیا گشتند که عبارتند از عدم پیش بینی ، بهره مندی از استراتژی های رشد پیچیده ، عدم درک صحیح از فرهنگ مشتریان ، کارکنان تحصیل نکرده و بدهی زیاد شرکت. علاوه بر این ، مصرف کنند گان سبک کافی شاپهای استار باکس مورد پسند استرالیایی ها نبود  ولی کیفیت و سرعت ارائه خدمات جزو ویژگی های برتر شرکت محسوب می گشت. آنچه که استار باکس بدون توجه به آن فعالیت هایش را در استرالیا  شروع نمود، فرهنگ خیلی پیچیده قهوه نوشین بود. استرالیایی ها تحت تأثیر فرهنگ غالب به کافی شاپ های استار باکس قرار نگرفتند و با آنکه استار باکس در سراسر دنیا موفق می باشد ولی استرالیایی ها علاقه به خریداری محصولات این شرکت نداشتند. یکی از مشتریان اظهار داشته است که استار باکس تنها در صدد گسترش فعالیت های بازاریابی است و به کیفیت و فرهنگ اهمیتی نمی دهد.

 

تفاوت کارکنان

کارکنان مشغول در استار باکس در مقایسه با دیگر کافی شاپهای کوچک به گونه ای عمل می کردند که تنها سعی در فروش قهوه ها داشتند و علاقه ای به این کار نشان نمی دادند. فردی به نام برند ن اسمارت که صاحب یک کافی شاپ در شهر سیدنی است اظهار داشته است که حرفه ی ما به گونه ای پیچیده نیست که  درک آن مشکل باشد. من به شخصه بر این باورم که فروشندگان باید عاشق قهوه باشند و علاقه ی بسیاری به انجام این کار داشته باشند چرا که تنها درست کردن قهوه ماک نیست . وقتی که مشتریان وارد استار باکس می شوند ، چند نوجوان پشت پیش خوان ها مشغول به ارائه خدمات و فروش محصولات می باشند که همین امر موجب بوجود آمدن این سوال مهم  می گردد که آیا این فروشندگان به قهوه علاقه دارند یا خیر .

 

بدهی های بسیار

عامل بسیار مهم دیگر در شکست خوردن استارباکس استرالیا ، وام ها و بدهی های سنگین جهت انجام امور بازاریابی و توسعه بود . مک دونالد در سال های اولیه انجام امور و احداث شعبات بین الملل خود ابتدا تعداد اندکی رستوران در کشور های دیگر تأسیس کرد و سپس با گذر زمان تعداد آنها را افزایش داد ولی استار باکس از همان ابتدا تعداد کافی شاپ های بسیاری را در دیگر کشور ها راه اندازی کرد و همین مسأله موجب کسب سود اندک از همان کافی شاپ گشت . در نهایت می توان اظهار داشت که استار باکس استرالیا در ابتدا بسیار پیچیده عمل کرد و نتوانست بدهی های بسیار بازاریابی را پرداخت کند. علی رغم تمام کوشش های بازاریابی این شرکت در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که اقدام به بستن ۶۱ کافی شاپ از ۸۵ عدد کرده است زیرا با اینکه از شرکت اصلی استار باکس ۷۲ میلیون دلار وام رفته شده بود ولی شعبات استرالیایی قادر به کسب سود مورد نیاز جهت تسویه وام ها نبودند.

 

نتایج

با توجه به مقالات انتشار یافته در اخبار استرالیا ، می توان متوجه گشت که کافی شاپ های استار باکس در استرالیا با استقبال خوبی مواجه نشده اند. رسانه اعلام کرده اند که استار باکس بیش از حد سریع به بازار استرالیا ورود پیدا کرده و فعالیت های بازاریابی بیش از حد غیر معمول آن تأثیر     به فرصت های کسب سود این شرکت گذاشت . علاوه بر این ، استار باکس در بررسی فرهنگ بومی استرالیا شکست خورد و این شرکت وارد بازاری شد که هیچ جایگاهی برای آن وجود نداشت . به علاوه شرکت استار باکس در شناسایی نقاط موثر بر شکست اش دچار مشکل بود . جهانی شدن یک فرصت استثنایی برای شرکت هایی همچون استار باکس است که بتوانند خود را به فرهنگ های قومی اثبات کنند و نشان دهند که به سنت ها ، باید ها و نباید ها اهمیت می دهند.

 

برگرفته از مقاله http://www.forbes.com ترجمه کارشناسان هلدینگ سمین

نظر شما