چای کنیا

نقش ایران در بازار رقابت هند و کنیا در بازار جهانی چای/فایده تحریم‌های آمریکا علیه ایران به نفع چای کنیا چیست؟

برداشت خوب محصول چای در کنیا در نیمه دوم سال جاری میلادی، سبب بروز یک رقابت سخت با هند در بازار های جهانی چای شده است.

کد خبر : 27907 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۳۰ - ۱۴:۱۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین روزنامه ‘اکونومیک تایمز’ در گزارش روز چهارشنبه خود نوشت: هند نتوانسته است قیمت چای خود را در بازار های جهانی حفظ کند و کنیا موفق شده است به دلیل تولید بیشتر، سه بازار بزرگ چای سیاه از جمله اروپا، پاکستان و مصر را به دست آورد.
قیمت چای هند در بازارهای جهانی در نیمه اول سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته بود اما این قیمت ها در نیمه دوم سال جاری به شدت کاهش یافت.
کارشناسان هندی معتقدند که در سال جاری عبور از رکورد صادرات ۲۴۰٫۶۸ میلیون کیلوگرم چای که در سال ۲۰۱۷ به دست آمد بسیار مشکل خواهد بود زیرا کنیا توانسته است در بازار های مهم جایگاه خود را به دست آورد.
اعظم مونم رییس شرکت مک لیود راسل هند گفت: تخمین زده می شود که صادرات چای کنیا تا پایان سال جاری حدود ۴۸۰ تا ۴۹۰ میلیون کیلوگرم باشد. این صادرات در سال گذشته ۴۳۰ میلیون کیلوگرم چای بوده است. افزایش صادرات به کنیا این امکان را داده است تا کالای بیشتری در بازار کشور های مصرف کننده چای سیاه ارائه کنند.
تولید چای هند برای ۹ ماه اول سال جاری ۹۴۱٫۱۸ میلیون تن بوده است که تقریبا مشابه تولید سال گذشته این کشور است.
مونم افزود: صادرات چای هند در سال جاری به دو دلیل کاهش خواهد یافت: دلیل اول افزایش تولید چای در کنیا است و دلیل دوم بی ثباتی ایجاد شده به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران است. ایران یک بازار بزرگ برای چای ارتدوکس هند می باشد.
داده های منتشر شده توسط شورای چای هند نشان می دهد که تا ماه سپتامبر(شهریور) سال جاری، هند ۱۷۳٫۸۰ میلیون کیلوگرم چای صادر کرده است.
این درحالی است که در دوره مشابه سال گذشته صادرات چای هند به جهان ۱۷۳٫۵۲ میلیون کیلوگرم چای بوده است.
عدم قطعیت در ارتباط با ایران سبب شده است که تولید کنندگان چای ارتودکس هند اقدام به تولید چای سی تی سی کنند.
مونم توضیح داد: اکنون آمریکا با معافیت های هند در خصوص تحریم های ایران موافقت کرده است و تجارت میان دو کشور از طریق مکانیسم روپیه-ریال صورت می گیرد. اما شرکت هایی که تولید چای ارتودکس خود را متوقف کرده اند اکنون نمی توانند از این وضعیت استفاده کنند که این امر نیز بر صادرات هند تاثیر خواهد گذاشت.
ایران پس از روسیه دومین بازار بزرگ برای چای هند در جهان است. این کشور همچنین یک خریدار بزرگ چای ارتدوکس است.
هند که دومین کشور بزرگ صادر کننده چای به جهان است، معمولا چای از نوع سی تی سی را به کشورهایی از جمله پاکستان، مصر و انگلیس صادر می کند در حالی که این کشور محصولات چای از نوع ارتدوکس را به کشورهایی همچون ایران، عراق و روسیه ارسال می کند.
چای به دو شیوه سنتی ارتدوکس( Orthodox) و غیر سنتی (CTC) تولید می شود. تفاوت این دو شیوه به نوع مالش و لوله کردن برگ سبز چای مربوط است.
در شیوه CTC کلیه سلولها و رنگدانه های چای اکسیده می شوند و در نتیجه این نوع چای از نظر رنگ و کیفیت نسبت به شیوه سنتی برتری دارد.
درحالی که صادرات چای هند به ایران در دوره آوریل تا جولای( فروردین تا تیر) شاهد رشد ۵٫۳ درصدی بود اما این صادرات در دوره آوریل تا اوت( فروردین تا مرداد) ۸ درصد کاهش یافت.
هند به صورت سالانه ۲۹ تا ۳۰ میلیون کیلوگرم چای ارتدوکس به ایران صادر می کند. در سال ۲۰۱۷، سریلانکا که تنها چای ارتدکس تولید می کند، ۲۲ میلیون کیلوگرم از این محصول را به ایران صادر کرد.

منبع: ایرنا

نظر شما