استاندار گیلان خبر داد

بررسی تغییر ارز واردات چای از دلار ۴۲۰۰ تومانی به دلار نیمایی در دولت/ توضیحات استاندار گیلان درباره طرح تحول صنعت چای

استاندار گیلان می‌گوید تغییر ارز واردات چای از دلار ۴۲۰۰ تومانی به دلار نیمایی محور طرح تحول صنعت چای است و وزیر جهاد کشاورزی و وزیر پیشین صنعت با آن موافق بوده‌اند. سالاری می گوید این طرح در حال بررسی در دولت است.

کد خبر : 27750 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۸ - ۰۹:۴۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مصطفی سالاری استاندار گیلان در گفتگویی مفصل با اعتماد به موضوع طرح تحول صنعت چای پرداخته است. پیشتر طرح تیتروار این موضوع توسط آقای سالاری با واکنش برخی فعالان صنعت چای روبرو شد که از این طرح اظهار بی اطلاعی می‌کردند  یا نسبت به عواقب اجرای آن و پیامدهایی مانند آنچه از تحول ساختاری سال ۱۳۷۹ بر جای مانده ابراز  نگرانی می‌کردند و از طرف دیگر توضیحات رییس سازمان چای را هم در پی داشت.

آقای سالاری گفته است:

ما طرح تحول صنعت چای کشور را هم داریم که به نظر می‌رسد نکته مهمی باشد. در سال گذشته ۵۸ هزار تن واردات چای داشته‌ایم که در حال حاضر این میزان با ردیفی که داشته‌ایم قرار است با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شود. در حالی که اگر با دلار نرخ سامانه نیما وارد شود حدود پنج هزار تومان دلار ارزان‌تر برای واردات چای اختصاص می‌دهیم در حالی که می‌توانیم به نوع بهتری مدیریت کنیم. پیشنهاد آقای مهندس حجتی هم این بوده که ایشان هم کاملا موافق هستند. توافق اولیه با آقای شریعمتداری{وزیر سابق صنعت معدن و تجارت} که میهمانمان در استان بودند، شده و کاملا موافقت کرده‌اند البته هنوز عملیاتی نشده است. با در نظر گرفتن تفاوت دلار ۴۲۰۰ تومانی با نیما که حدود پنج هزار تومان است در ۵۸ هزار تن، حدود ۲۹۰ میلیارد تومان است. یعنی الان برای واردات چای به صورت سالانه با دلار ۴۲۰۰ تومانی حدود ۲۹۰ میلیارد تومان سوبسید ریالی داده‌ایم. ولی اگر چای با دلار غیرحمایتی وارد شود چون از جنس کالاهایی مثل برنج و گندم نیست که الزاما باید مورد حمایت واقع شود و فشاری به مردم وارد نشود. اگر ۲۹۰ میلیارد تومان را دو سال به استان گیلان اختصاص دهند، می‌توانیم صنعت چای‌مان را نوسازی و مدرن کنیم به نحوی که اکثر کشور از چای گیلان استقبال کنند و بعدا نیاز به حمایت نباشد. اما الان وضعیت ما چگونه است؟

استاندار گیلان گفته است:

امسالی که قرار است به نوعی با دلار ۴۲۰۰ تومانی ۲۹۰ میلیارد تومان سوبسید دهیم، اگر نرم پارسال را بگذاریم ۱۵۰ میلیارد تومان بلاعوض در ازای حدود بیش از نصف چای برگ سبز که دولت رایگان به کشاورز می‌دهد هم داده‌ایم. اگر ۲۹۰ میلیارد تومانی که به هدر می‌رود به استان داده شود و ۱۵۰ میلیارد تومان هم هزینه کرد نداشته باشد، طی دو سه سال صنعت چای‌مان از به باغی، از تامین بهتر آب، از اصلاح در مواقع ضروری، و درخت نژاد چای گرفته تا بسته بندی که البته کارهای خوبی هم در سطح استان شده ولی در حجم کم، می توانیم صنعت چایمان را نو کنیم. این طرح را در ۵ فصل تهیه کرده‌ایم و ان شاءالله با حمایت دولت بتوانیم این کار را انجام دهیم. در صورتی که یک حمایت یکمرتبه صورت بگیرد به نظر می‌رسد که دیگر نیاز به حمایت موردی در رابطه با چای نباشد و براحتی بتوانیم چای را با قیمت خیلی بهتر از الان بفروشیم که یکی از مشکلات فعلی ما همین است.

نظرات شما

 1. حمید عسکری ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

  جناب آقای سالاری ، دغدغه چایکار وخانواده اش و بازاری گیلان واردات چای با قیمت دولتی و یا غیر دولتی نیست !!!
  حرفهایتان نشان از ناپختگی و سررشته نداشتن از چای و چایکاریست در بحث ایجاد بقول شما نژاد بهتر چای و از این قبیل ،کشت بوته های چای و به محصول رسیدن آن چیزی در حدود ۴سال طول می کشد که هیچ آدم عاقلی دیگر سرمایه اش را نمیگذارد ۴ سال بخوابد بعد به سوددهی برسد پس طرح شما بدرد چایکار نمی خورد .
  تمام هم و غمتان واردات چای و به سودرسانی تجار این صنعت است که جای تامل دارد !!!
  تقریبا بیشتر از ۸۰ درصد باغات چای محصول کمتر از نصف ده سال پیش را به بازار عرضه میکند که این نشان از ضعیف شدن بوته ها بواسطه پیری آنهاست که بی گمان تا ده سال آینده بخاطر مقرون به صرفه نبودن نگهداری باغ های چای بیشتر از نصف کارخانجات چای به تعطیلی کشانده میشوند بخاطر نبود ماده اولیه که برگ سبز باشد.
  هنوز هم که هنوز است متولی تکثیر نهال و کشت آن و حتی اصلاح باغات چای در کشور مشخص نیست و جالب است جنابعالی بدون آگاهی از مشکلات این صنعت حرفهای خوش بینانه و زیبا تحویل مردم می دهید !!!!

نظر شما