جزییات افزایش قیمت غذا و نوشیدنی در سال 97

مقایسه آماری هزینه غذا و نوشیدنی نسبت به سال گذشته+ جدول

دهک‌های هزینه‌ای با توجه به میزان درآمد خود، هزینه متفاوتی بابت تهیه خوراک می‌پردازند. هر چه دهک هزینه‌ای پایین‌تر باشد، مواد خوراکی سهم بیشتری از سبد کل هزینه‌ای آنها را تشکیل می‌دهد. از اینرو محاسبه هزینه هفتگی این سبد، می‌تواند خانوارها، به خصوص خانوارهای کم‌برخوردار را نسبت به هزینه‌های پیشرو برای تهیه خوراک آگاه‌تر کند.

کد خبر : 27746 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۷ - ۲۳:۰۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، با انتشار گزارش بانک مرکزی از خرده‌فروشی مواد غذایی و نوشیدنی در هفته منتهی به ۱۸ آبان، با در نظر گرفتن همان سبد حداقلی، می‌توان به قیاسی از روند هزینه کلی خانوارها در هفته‌های اخیر رسید.

به‌روزرسانی تخمین

سبد حداقلی در نظر گرفته شده شامل ۳ لیتر شیر، ۲ کیلوگرم ماست، ۱۴ عدد تخم مرغ، ۴۵۰ گرم پنیر، یک کیلوگرم برنج، ۱۲۵ گرم نخود، ۱۲۵ گرم عدس، ۱۲۵ گرم لوبیا، ۲۵۰ گرم گوشت قرمز، نیم‌کیلوگرم گوشت مرغ، ۲۵۰ گرم شکر، ۲۵۰ گرم روغن مایع، ۵/  ۱ کیلوگرم سیب، ۲ کیلوگرم پرتقال، یک کیلوگرم نارنگی، ۲ کیلوگرم خیار، ۲ کیلوگرم گوجه فرنگی، ۲ کیلوگرم سیب‌زمینی، ۲ کیلوگرم پیاز، یک کیلوگرم سبزی‌های برگی و ۸۰ گرم چای برای یک هفته است. این سبد در هفته گذشته ۱۴۵ هزار تومان برای خانوارهای تهرانی آب می‌خورد. البته با تهیه این اقلام از میادین شهرداری، هزینه هفتگی می‌توانست تا حدود ۳۰ هزار تومان کاهش یابد. اما در هفته منتهی به ۱۸ آبان، برای تهیه این سبد چه مقدار باید هزینه می‌شد؟ در هفته مورد بررسی، خانوار باید حدودا ۱۴۸ هزار تومان برای تهیه این اقلام خرج می‌کرد که نشان از رشد ۲ درصدی در بازه یک هفته‌ای دارد. در میادین شهرداری هزینه خانوار حدود ۱۱۷ هزار تومان برآورد شده است که نسبت به هفته قبلش، رشد ۴ درصدی را نشان می‌دهد. در نتیجه رشد قیمت در میادین شهرداری نسبت به سطح شهر در هفته منتهی به ۱۸ آبان بیشتر بوده است. در بین گروه‌های عمده خوراکی، بیشترین رشد قیمت در گوشت مرغ و تخم‌مرغ در بازه هفتگی رخ داده است. هر کیلو گوشت مرغ با رشد ۷/ ۵ درصدی در بازه هفتگی، به قیمت ۱۰ هزار و ۲۳۰ تومان رسیده است. قیمت تخم‌مرغ نیز در هفته مورد بررسی رشد ۷/ ۴ درصدی را ثبت کرده است. پس از مرغ و تخم‌مرغ، سومین گروه صعودی، «سبزی‌های تازه» است. میانگین قیمت اقلام این گروه در هفته مورد بررسی، ۹/ ۳ درصد افزایش یافته است. در برابر گروه‌های افزایشی، برخی گروه‌ها نیز هفته باثباتی را رقم زدند. حبوب، روغن نباتی و چای در این دسته قرار می‌گیرند.

تغییر سبد خانوار در نگاه سالانه

اما اگر این سبد را نسبت به هفته مشابه سال قبل مقایسه کنیم، به چه اعدادی می‌رسیم؟ برای این منظور، قیمت کالاها را در هفته منتهی به ۱۹ آبان ۱۳۹۶ جست‌وجو می‌کنیم. محاسبات انجام شده حاکی از این است که در سال گذشته، تهیه سبد مذکور برای خانوارهای ۳ نفره حدود ۱۰۲ هزار تومان در هفته هزینه برمی‌داشت. در نتیجه رشد حدودا ۴۵ درصدی در سبد خوراکی خانوارها قابل ردیابی است. به بیان دیگر یک خانوار ۳ نفره تهرانی در هفته منتهی به ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۷، نسبت به هفته مشابه سال قبل ناچار  است۴۶ هزار تومان هزینه بیشتری بپردازد که در ماه منجر به بیشتر شدن هزینه‌های خوراکی به میزان ۱۹۶ هزار تومان خواهد شد. لبنیات، میوه‌های تازه، برنج و تخم‌مرغ بیشترین تاثیر را در رشد قیمتی در بعد سالانه داشته‌اند.

کالاهای با بیشترین گرانی

اما کدام غذا و نوشیدنی در هفته منتهی به ۱۸ آبان بیشترین رشد قیمتی ماهانه را ثبت کرده‌اند؟ در گروه لبنیات بیشترین رشد قیمت در یک ماه اخیر، متعلق به شیر پاستوریزه است. قیمت یک لیتر شیر پاستوریزه با افزایش ۱/ ۲۱ درصدی نسبت به ماه قبل، به حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. گروه‌های «تخم مرغ» و «برنج» در بعد ماهانه، تقریبا روند باثباتی را ثبت کردند. تورم ماهانه تخم مرغ و برنج خارجی از ۴ درصد فراتر نرفته است. در گروه حبوب، بیشترین رشد قیمت متعلق به لوبیا چشم‌بلبلی است که در هفته منتهی به ۱۸ آبان نسبت به هفته مشابه ماه قبل، رشد ۲/ ۱۴ درصدی  داشته است. در گروه «میوه‌های تازه» روند قیمتی ۵ کالا در بازه ماهانه نزولی بوده است. بیشترین کاهش قیمت مربوط به پرتقال درجه دو است که با افت ۳۰ درصدی، به کیلویی ۴۹۵۰ تومان رسیده است. در زمره میوه‌های فصلی رشد قیمتی بیش از ۶ درصد یافت نمی‌شود اما قیمت هندوانه در هفته مورد بررسی نسبت به ماه قبل، رشد ۴/ ۳۴ درصدی را پشت سرگذاشته است که با توجه به کمیاب شدن این میوه در فصل سرد، قابل پیش‌بینی بود. در گروه «سبزی‌های تازه» کدو سبز، خیار و بادنجان افزایش قیمت قابل توجهی در بازه ماهانه داشته‌اند. کدوسبز با رشد ۳۷ درصدی در صدر این گروه قرار گرفته است. البته در این گروه برخی کالاهای اساسی مانند پیاز و سیب‌زمینی در هفته مورد بررسی نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند. قیمت یک کیلو سیب‌زمینی از ۳۸۰۰ تومان به ۳۳۲۰ تومان در هفته منتهی به ۱۸ آبان رسیده است. در گروه‌های باقی مانده نیز بیشترین رشد قیمت متعلق به روغن نباتی مایع با نرخ تورم ماهانه ۵/ ۱۲ درصد است. همچنین گوشت مرغ نیز از ۹۶۸۰ تومان به ۱۰ هزار و ۲۳۰ تومان رسیده و صعود ۴/ ۹ درصدی را ثبت کرده است. اما گوشت گوسفند و گوساله در یک ماه اخیر روند با ثبات و نسبتا کاهشی را پشت سر گذاشتند. با این حساب، بیشترین رشد قیمتی در بین تمامی کالاهای خوراکی، متعلق به کدو سبز با تورم ماهانه ۳۷ درصد است. اما باید مهم‌ترین افزایش قیمت را به شیر پاستوریزه منسوب کرد که با ۲۱ درصد تورم ماهانه، وضعیت را برای مصرف‌کنندگان انبوه‌اش سخت کرده است.


منبع: دنیای اقتصاد

نظر شما