مدیرکل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو
مدیرکل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

افزایش ۳۳ درصدی واردات شیرخشک‌ رژیمی/ دلایل کمبود شیرخشک در بازار

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش ۳۳ درصدی واردات شیرخشک رژیمی، گفت: جدی‌ترین مشکل شیرخشک‌های رژیمی «اثر شلاقی بازار» و دپوی آن توسط مردم است.

کد خبر : 27731 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۲۷ - ۲۰:۰۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، مهناز خانوی، در کارگاه آموزشی بررسی آثار تحریم بر غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، فرصت ها و چالش ها، با اشاره به اهمیت فراورده های متابولیک، اظهار کرد: از سه سال گذشته سامانه حامی راه‌اندازی شد تا شیرخشک های ویژه ۱۰ هزار نوزاد بیمار شناسایی، تامین و توزیع شود.

وی افزود: بر این اساس از اولین روز تشخیص بیماری نوزاد، توسط پزشک متخصص و ثبت آن در سامانه تا تهیه و تحویل شیر خشک، به وسیله سامانه مدیریت می‌شود.

خانوی با اشاره به اینکه مهم‌ترین بیماری که ۵۰ درصد شیرخشک‌های متابولیک به آن اختصاص پیدا می‌کنند فنیل کتونوریا است، گفت: این نوزادان سالم به دنیا می آیند اما اگر این بیماری تشخیص داده نشود و بیمار از شیرخشک‌های معمولی استفاده کند دچار تشنج، اختلالات هوشیاری و ناتوانی در سال‌های دیگر زندگی خواهد شد.

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، برخی از شیرخشک های ویژه در تعداد انگشت شماری از کارخانه‌های دنیا تامین می‌شوند، تصریح کرد: در مورد این نوع شیرخشک‌ها سعی می‌کنیم برای جلوگیری از به‌ وجود آمدن آسیب، تمام فرآورده‌ها شناسایی شده‌اند، امکان نگهداری این فرآورده‌ها بین ۹ تا ۱۶ ماه است و اگر اختلالی در هر کدام از مراحل تامین، حمل و ترخیص ایجاد شود، باعث ایجاد بحران خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شیرخشک‌های متابولیک مشمول یارانه دولتی هستند، اظهار کرد: به عنوان مثال نوعی شیر خشک با قیمت ۲۹۸ هزار تومان به ازای هر قوطی خریداری می‌شود و با تخصیص یارانه با قیمت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

خانوی با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو تا چند ماه گذشته تنها به حوزه تخصیص ارز شیرخشک‌های رژیمی غیریارانه نظارت داشت، گفت: به رغم اینکه واردات این نوع شیرخشک ها در سال جاری ۳۳ درصد افزایش یافته است و در تمام داروخانه ها موجود بود اما به دنبال اثر شلاقی تحریم، با کمبود مواجه شد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان غذا و دارو برای کنترل عرضه این خشک ها مجبور شد توزیع را به برخی از داروخانه ها محدود کند اما با راه اندازی سامانه‌ای به زودی تمام داروخانه ها این نوع شیر خشک ها را عرضه می کنند و از طریق سامانه می توانیم میزان فروش بازار را کنترل کنیم.

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، خاطرنشان کرد: جدی ترین مشکل در حوزه شیرخشک در ماه‌های اخیراثر شلاقی بازار بوده و دپوی آن توسط افراد موجب کمبود کاذب در بازار می شود.

منبع: مهر

نظر شما