انتقاد صادرکنندگان به دستورالعمل امروز بخشنامه ارزی
رئیس کنفدراسیون صادرات مطرح کرد

فرایند صدور و اصلاح بخشنامه‌ها در ۶ ماه گذشته بی‌سابقه است/ دچار خود تحریمی هستیم

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: تا زمانی که زیرساخت‌ها مشخص نباشد ایجاد تعهد ارزی و بستن دست و پای صادرکننده جز ضرر به منافع ملی چیز دیگری نخواهد داشت.

کد خبر : 25959 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۷ - ۱۳:۲۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محمدرضا مودودی معاون صادرات سازمان توسعه تجارت در برنامه «پیشران» به عوامل رشد صادرات اشاره کرد و گفت: در شرایط موجود که پایدار نبوده، هم بخش خصوصی توانست ایفای نقش کند و سهم صادراتی خود را ارتقا دهد و هم دولت توانست حمایت‌هایی را پیش ببرد.

وی ادامه داد: دو یا سه مورد عامل کلیدی در این سال‌ها رخ داد که باعث شد صادرات رشد کند، یک مورد اینکه دولت در بخش‌هایی ازجمله پتروشیمی و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری خیلی خوبی کرد و این مگا‌پروژه‌ها سهم بسیار بالایی از صادرات غیرنفتی را تشکیل می‌دهند.

معاون صادرات سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: از طرفی بهبود شرایط سیاسی در عراق و افغانستان یک‌دفعه بازاری را فرا روی ما باز کرد که ۱۰ میلیارد دلار و یا بیشتر را امروز به این دو کشور صادر می‌کنیم؛ این دو عامل پیش برنده‌ای بود برای اینکه ما بتوانیم در بخش‌های مختلف صادرات را داشته باشیم.

وی در ادامه از نقطه‌ضعف موجود در صادرات گفت: ما در سبد صادراتی خود که می‌تواند برای کشور ایراد باشد، تقریباً صادرکنندهٔ همه‌چیز هستیم، یعنی از لبنیات و شکلات و محصولات کشاورزی و محصولات پتروشیمی و …را صادر می‌کنیم؛ و این برای ما نقطه‌ضعف است.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات از «اصلاحات سریع بخشنامه‌ها» گفت: انسجام لازم در تصمیم‌گیری‌ها به‌صورت یکپارچه نیست و به‌صورت بخشی نگری صورت گرفته است. بانک مرکزی سیاست خودش را اعمال می‌کند، گمرک دستور ممنوع یا آزاد شدن کالا را اعلام می‌کند.

وی ادامه داد: اگر در یک سیستم هماهنگ عمل نشود نتیجه‌اش می‌شود اینکه مانند اتفاقاتی که در ۶ ماه گذشته رخ‌داده که به نظر من در هیچ دوره تاریخی حتی بعد از انقلاب یا زمان جنگ هم هیچ‌یک از این اتفاق‌ها را نداشتیم که بخشنامه‌ای را صادر کنیم و بلافاصله اصلاحش کنیم و این اصلاحات برنامه‌ریزی را از صادرکننده سلب می‌کند.

وی در ادامه از فراهم نبودن زیرساخت‌ها گفت: اختلاف‌نظر ما با دولتی‌ها و دوستان در روش‌هایی است که زیرساخت‌هایش فراهم نیست.

رئیس کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: تا زمانی که زیرساخت‌ها مشخص نباشد ایجاد تعهد ارزی و بستن دست و پای صادرکننده جز ضرر به منافع ملی چیز دیگری نخواهد داشت.

وی افزود: درست است در خارج از مرزها با ما مشکلاتی هست ولی سیاست‌گذاری‌های داخل مرزهای ما بیشتر لطمه می‌زند که ما به‌عنوان خودتحریمی از آن یاد می‌کنیم.

نظر شما