وزیر صنعت، معدن و تجارت استعفا داد

فرجام شریعتمداری؛ رای مثبت به استیضاح یا رای منفی به تصدی وزارت کار؟

استیضاح و برکناری از وزارت صنعت یا معرفی به عنوان گزینه وزارت کار و در نهایت رای منفی مجلس؛ اینها محتمل ترین سرنوشتی است که در انتظار محمد شریعتمداری وزیر فعلی سمت خواهد بود.

کد خبر : 25897 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۵ - ۲۲:۳۵

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در حالی که احتمال زیادی برای معرفی محمد شریعتمداری وزیر فعلی صمت به عنوان گزینه مورد نظر دولت برای تصدی وزارت کار وجود دارد اما اخبار و اظهارنظرهای حاکی از مخالفت کلی کارشناسان و نمایندگان مجلس با این تصمیم است. این در حالی است که اگر شریعتمداری به عنوان گزینه وزارت کار معرفی نشود آنگاه پرونده استضیاح وی در مجلس به جریان خواهد افتاد.

وزارت صنعت عملکرد سستی داشته است

محمدصادق مفتح، کارشناس اقتصادی در این زمینه گفت: با توجه به کوتاهی مدت‌زمان فعالیت شریعتمداری شاید قضاوت درستی نمی‌توان از مدیریت ایشان داشت، این در حالی است که نباید فراموش کنیم این دوره یکی از ملتهب‌ترین دوران اقتصادی کشورمان نیز بوده است.
مفتح در ادامه افزود: البته با در نظر گرفتن ارتباط گسترده وزارت صنعت، معدن و تجارت با سایر نهادها و تصویر ذهنی گذشته‌ای که در میان مردم دیده می‌شود معمولاً حتی اگر مشکلی در وزارتخانه‌های مرتبط با این وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود داشته باشد، برآیند مشکلات به نام این وزارتخانه خواهد شد و انتظارات روانی برای برطرف شدن مشکلات از وزارت صمت است.
وی اظهار کرد: به‌عنوان ‌مثال اگر مشکلی درباره سیب‌زمینی یا گوجه‌فرنگی هم ایجاد شود، مسئول تولیدکننده زیاد پاسخگو نیست. بلکه این وزارت صنعت، معدن و تجارت است که باید با توجه به گسترده فعالیت‌هایش در مقابل این کمبود اظهارنظر کرده و مسئولیت‌پذیر باشد. به همین دلیل است که به‌واقع باید بدانیم عملکرد این وزارتخانه به‌تنهایی بسیار سخت قابلیت رصد و اظهارنظر خواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی به خبرنگار ما گفت: جایگاه وزارت صنعت و مسئولیت گسترده آن باعث شده تا رد پای مدیریت وزارت یادشده در اغلب تصمیم‌گیری‌ها دیده شود، درحالی‌که واقعاً وزارتخانه‌های دیگری باید درست عمل کنند که وزارت صنعت نیز بتواند به مسئولیت‌هایش عمل کند.
مفتح معتقد است پاسخ‌های دیرهنگام وزارت صنعت یا بطور کلی لَختی در واکنش‌های مناسب در شرایط خاص جزو یکی از گله‌ها و عارضه‌های همگانی در بخش تولید، توزیع و صادرات است، هرچند عوامل خارجی و داخلی گسترده‌ای در این زمینه نیز وجود دارد که انتظار می‌رفت وزیر صنعت و گروه مدیریتی همراهش دقیق و سریع به این مشکلات واکنش نشان دهند.

رئیس جمهور وقت تلف نکند؛ مجلس به شریعتمداری رای اعتماد نمی‌دهد

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس گفت: مجلس به آقای شریعتمداری که در وزارت صنعت، معدن و تجارت ضعیف و بی‌تدبیر عمل کرده، برای وزارتخانه دیگری رای نخواهد داد.

ابوالفضل سروش با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر معرفی وزیر کنونی صنعت به مجلس برای تصدی وزارت کار اظهار داشت: مجلس به آقای شریعتمداری که در وزارت صنعت، معدن و تجارت ضعیف و بی‌تدبیر عمل کرده برای وزارتخانه دیگری هم رای نخواهد داد.

وی ادامه داد: لطفا آقای رئیس جمهور وقت دولت، مجلس و ملت را تلف نکند و به جای ایشان گزینه ای جوان، کارآمد و مدبر را برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی معرفی کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس، با تاکید بر اینکه دولت تاکنون مطلقا رایزنی با فراکسیون امید برای معرفی وزرای پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، تعاون کار و رفاه اجتماعی و اقتصاد نداشته است، گفت: دولت باید گزینه هایی جدید، باتجربه، پایِ کار، جوان و فعال معرفی کند. دولت از عدم رایزنی با عقلا در فراکسیون امید ضربه خواهد خورد.

نظر شما