علیرضا خدمتی

چرایی و چگونگی قرارگیری نوشیدنی‌ ورزشی در رده نوشیدنی‌‌های کارکردی+ نمودار

آنچه که توسط دکتر کید متخصص کلیه و مربی فوتبال دانشگاه فلوریدا برای کاهش اثرات گرما روی بازیکنان به عنوان نوشیدنی حاوی کربوهیدرات و الکترولیت ارایه شد باعث ظهور نسل جدید و فعلی نوشیدنی‌های ورزشی شد که طبق آمار سایت Marketrealist که در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد، برند Gatorade به تنهایی ۶۹٫۵ درصد بازار نوشیدنی‌های ورزشی در آمریکا را به خود اختصاص داده بود.

کد خبر : 25828 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۴ - ۱۸:۵۹

علیرضا خدمتی کارشناس صنعت نوشیدنی در یادداشتی برای پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین به موضوع روز نوشیدنی های ورزشی و قرار گرفتن آنها در زمره نوشیدنی های کارکردی پرداخت و نوشت:

تعداد افرادی که بصورت تخصصی و برای تناسب اندام و حفظ سلامتی به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند رو به افزایش است. موردی که تا امروز برای اکثر افراد مشخص شده است مصرف مواد مغذی خاص قبل،در طول و پس از فعالیت های فیزیکی می‌تواند عملکرد و توانایی بدن را افزایش دهد. نوشیدنی‌های ورزشی به عنوان بهبود دهنده انرژی و تجدید مواد مغذی ازدست رفته و بهبود عملکرد درسراسر دنیا تبلیغ می شود، اما این مورد فقط جنبه تجاری و بازاریابی دارند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

Glucozade (که بعدها با نام Lucozadeشناخته شد) را می‌توان سرآغار این صنعت میلیارد دلاری دانست که درسال ۱۹۲۷ توسط شیمیدانی انگلیسی به نام ویلیام اوون(William Owen) با هدف عرضه انرژی سریع و قابل هضم به صورت مایعات برای بیمارانی که دچار ضعف بودندو ریکاوری آنها به کار گرفته شد اگرچه این ایده ساده در قالب شکر محلول در آب به همراه مقداری مرکبات بود ولی بعد از سال ۱۹۵۰ این ایده و برند توسط شرکت Beecham خریداری شد و جنبه تجاری پیدا کرد. باوجود موفقیت اولیهLucozade به عنوان یک محصول دارویی، این برند Gatorade بود که در سال ۱۹۶۷ باعرضه یک نوشیدنی که تخصصی تر در صنعت ورزش بود گوی رقابت را از آن خود کرد. آنچه که توسط دکتر کید(Dr. Cade) متخصص کلیه و مربی فوتبال دانشگاه فلوریدا برای کاهش اثرات گرما روی بازیکنان به عنوان نوشیدنی حاوی کربوهیدرات و الکترولیت ارایه شد باعث ظهور نسل جدید و فعلی نوشیدنی های ورزشی شد که طبق آمار سایت Marketrealist که در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد برند Gatorade به تنهایی ۶۹٫۵ درصد بازار نوشیدنی های ورزشی در آمریکا را به خود اختصاص داده بود.

دکتر کید با استفاده از دانش دارویی علاوه بر مقدار کنترل شده ای قند محلول، نمک هایی به عنوان الکترولیت به نوشیدنی افزود که همین امر دلیل تفاوت با Lucozade بود که دارای کربوهیدرات بیشتر و نمک کمتر بود و باعث برتری محصول Gatorade گردید.

بعدها محققان زیادی به این موضوع پرداختند و دریافتند میزان فعالیت های فیزیکی و مدت زمان آن رابطه مستقیمی با مقدار دمای محیطی که در آن به فعالیت پرداخته می شود دارد که طبق نموداری مربوط به تحقیقات Galloway و Maughan که در سال ۱۹۹۷ ارایه دادند این موضوع به علت تغییر در عملکرد و مقدار کربوهیدات بدن و الکترولیت های موجود در بدن است.

بدن انسان در حین فعالیت های فیزیکی مقدار زیادی از آب، املاح و الکترولیت را ازدست می دهد و به اصطلاح دچار کم آبی می شود و کاهش عملکرد بدن را به همراه دارد. نوشیدنی های ورزشی باعث تامین انرژی، کنترل استرس های فیزیکی به بدن در هنگام فعالیت و تسکین دهنده عطش است.

و اگر بخواهیم در یک جمله نوشیدنی های ورزشی را تعریف کنیم:

موثرترین پاسخ به مشکلات از دست دادن آب، انرژی، الکترولیت و تنظیم کردن بدن، نوشیدنی‌های ورزشی هستند.

همین موارد ذکر شده کافی است تا این نوشیدنی را در دسته نوشیدنی‌های سودمند و کارکردی طبقه بندی کرد و به نوعی جز هوشمندترین محصولاتی می باشد که براساس تحقیقات و مستندات علمی، تولید گشته و توسعه یافته است و ادعایی که در این محصولات وجود دارد صرفا جنبه تبلیغاتی و بازاریابی نیست.

همچنین داده های سایت آماری Canadean رشد ۳۶ درصدی را در افزایش محصولات نوشیدنی های ورزشی بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ را نشان میدهد که میزان مصرف این محصول در خاورمیانه رشد نزدیک صد درصدی را شامل میشود که همین امر دلیل بر مقبولیت روز افزون این نوع نوشیدنی ها می باشد.

در ادامه باید به بررسی مواد تشکیل دهنده نوشیدنی های ورزشی بپردازیم: به طور کلی دارای یکسری ترکیباتی هستند که به اختصار ذکر می‌شود.

آب

بخش اصلی همه ی نوشیدنی ها که به عنوان منبع آبرسانی و حلال در برگیرنده ی تمامی املاح و ترکیبات مورد نیاز است.

لازم به ذکر است که نوشیدنی ورزشی می‌تواند بدون گاز یا با مقدار گاز اندک باشد، که این موضوع بستگی به بازار هدف وتامین ذائقه‌ای افراد دارد به دلیل اینکه در فعالیت های فیزیکی شدید یا ورزش های حرفه ای وجود گاز کربن دی اکسید باعث مشکلات معددی می شود نوع بدون گاز پیشنهاد می گردد.

کربوهیدرات

فعالیت ها باعث کاهش قند خون و گلیکوژن موجود در ماهیچه ها می شود و احساس خستگی نتیجه همین موضوع می باشد، از ساکارز، دکستروز، فروکتوز و گلوکز به عنوان کربوهیدرات ازدست رفته و سوخت سلول ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که میزان و نوع قند موجود بسیار حائز اهمیت است. هرچه این مقدار بیشتر باشد باعث بالا رفتن اسمولالیته و تاخیر در تخلیه از معده می گردد و جذب و تبدیل آن به انرژی نیز به زمان بیشتری نیازدارد همچنین مقادیر زیاد باعث افزایش قند خون و تحریک ترشخ انسولین میگردد که برای جلوگیری از این موارد از قند های پلیمری مانند مالتودکسترین استفاده می گردد که اسمولالیته را بالا نمی برد و بخاطر پلیمر بودن آن جذب بصورت آهسته صورت گرفته که انسولین خون را به یک باره افزایش نمیدهد و درنتیجه احتمال افت قند خون راکاهش می دهد .

 الکترولیت

اساسا سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلرید، مواد معدنی هستند که در بدن برای عملکرد عضلانی مناسب مورد نیاز می باشد، این مواد معدنی در حین فعالیت های فیزیکی ماندد ورزش کردن با عرق کردن دفع می شوند و ورزشکاران باید این الکترولیت های از دست رفته را بازیابی کنند. درکل الکترولیت ها به جبران مایعات از دست رفته می کند همچنین نقش مهمی در انقباض عضلات ایفا می کنند.، بطور معمول از الکترولیت های ذیل استفاده می شود:

سدیم

باعث جذب بیشتر قندها، آمینواسید ها و آب از روده ها می شود. مقدار سدیم تنظیم کننده مایعات بدن است و در احساس تشنگی تاثیرگزار می باشد.

کلرید

باکمک به هضم توسط کلریدریک اسید باعث کنترل و تنظیم بخش اسیدی می گردد.

پتاسیم

وجود آن برای عملکرد اعصاب و عضله ها ضروری می باشد و در متابولیسم کربوهیدرات و پروتئین ها نقش دارد.

منیزیم

فعال کردن آنزیم های مربوط به متابولیسم انرژی و تاثیر در انتقال امواج بین سلول های عصبی و عضلانی از جمله تاثیرات منیزیم می باشد.

کافئین

نوشیدنی های ورزشی بطور معمول بدون کافئین می باشند که البته در بسیاری از استاندارد ها از جمله ایران افزودن کافئین به این نوع نوشیدنی ها مجاز نمی باشد. بااینکه وجود مقادیر اندکی از آن باعث بهبود عملکرد بدن میشود منتهی به دلیل خاصیت ادارآور بودن آن میتواند در دفع آب بدن و کم آبی اثرات سو داشته باشد.

 ویتامین‌ها

ویتامین های گروه B که در بیشتر محصولات ورزشی هم وجود دارند با سوخت و ساز و تولید انرژی باعث افزایش کارایی و استقامت بدن می شوند.

آنتی اکسیدان ها

ویتامین های A، B،C ، سلنیوم و بعضا عصاره چای سبز علاوه بر اینکه ترکیبات سالم و مقوی برای بدن هستند در حافظت از سلول ها در مقابل رادیکال های آزاد نقش بسزایی دارا می باشند.

ال کارنتین

از مکمل های غذایی و در بعضی از ترکیبات نوشیدنی های ورزشی دیده می شود، مانند ویتامین ها جز مواد مغذی می باشد و نقش مهمی را در متابولیسم اسیدهای جرب بدن و تولید انرژی از آنها(چربی سوزی) ایفا می کند و درنتیجه با حفظ ذخایرقندی بدن باعث تاخیر در مصرف آنها و خستگی و گرفتگی اعضلات بدن در حین فعالیت می گردد، همچنین ال کارنتین ماده ی اصلی نوشیدنی های لاغری و یا چربی سوزی که رو به افزایش تولید است، می باشد.

مجموع تمامی موارد ذکر شده از جمله کربوهیدرات ها و الکترولیت ها تشکیل اسمولالیتی را می دهد به عبارتی اسمولالیتی تعداد کل ذرات املاح در هزار سی سی یا یک لیتر است که برحسب اسمول اندازگیری می گردد.

که براساس اسمولالیتی و میزان قند نوشیدنی های ورزشی را میتوان به سه دسته تقسیم کرد:

هیپوتونیک: دارای اسمولالیتی زیر ۲۵۰ میلی اسمول در لیتر می باشند و دارای قند به مراتب کمتری نسبت به دو دسته دیگر است که زیر ۴٫۵ گرم درصد قند را شامل میشود و برای فعالیت هایی که نیازمند مایعات با کربوهیدرات کم مورد استفاده قرار می گیرد..

ایزوتونیک: اسمولالیتی بین ۲۵۰ و ۳۳۰ و با قند متوسط بین ۴٫۵ و ۸ گرم درصد میلی لیتر مایع می باشد که با تناسبی که بین مایع و درصد الکترولیت ها و میزان قند دارد بهترین گزینه برای فعالیت های متوسط و سنگین می باشد که میتوان کربوهیدرات و الکترولیت های از دست رفته را سریعا و درحین انجام کار یا ورزش جایگزین کرد و اکثر نوشیدنی های ورزشی تولید شده هم از این نوع می باشد.

هایپرتونیک: با دارا بودن اسمولالیتی بالای ۳۳۰ و میزان قند حداقل ۸ معمولا به عنوان محصولاتی پس از فعالیت های سنگین که حجم بالایی از کربوهیدرات از دست رفته، مصرف می شود. لازم به ذکر است که این نوع به دلیل بالا بودن میزان کربوهیدرات برای استفاده در حین ورزش توصیه نمی شود مگر در فعالیت هایی طولانی مدت که میزان سوخت و ساز کربوهیدرات بسیار بالا باشد.

در آخر هم بر اساس داده های آماری سایت معتبر Datamonitor از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ ده ادعایی که تولیدکنندگان در ترند محصولات خود داشتند به شرح ذیل می باشد.

نظر شما