روزجهانی عذا؛ میراث مجارها و دغدغه انسان‌ها

فائو اعلام کرده است روز جهانی غذا در سال ۲۰۱۸ با شعار «تلاش برای دستیابی به گرسنگی صفر» برگزار می شود. گزارش‌ها حاکی از افزایش میزان گرسنگی در سطح جهان پس از یک دوره کاهش است.

کد خبر : 25812 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۴ - ۱۰:۱۳

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: بیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. در این روز، سازمان های بین المللی، به انگیزه برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، تلاش می کنند. استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن آوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می شود.

وز جهانی غذا، از سال ۱۹۸۱، همه ساله در روز شانزدهم اکتبر (روز تاسیس سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در سال ۱۹۴۵) برگزار می شود.ماه اکتبر به غیر از روز جهانی غذا، شاهد سه روز جهانی دیگر مرتبط با غذا نیز است. دومین جمعه ماه اکتبر روز جهانی تخم مرغ، اول اکتبر روز جهانی گیاه خواری و دوم اکتبر، مصادف با روز جهانی حیوانات مزرعه است.

نقش مجارها در روز جهانی غذا

جالب است بدانید  که این روز نخستین بار در نوامبر سال ۱۹۴۵ جشن گرفته شد و از آن سال، روز جهانی غذا در تقویم بین‌المللی به ثبت رسید. مجارستان نخستین کشوری بود که روز جهانی غذا را به نام خود ثبت کرد. هیات مجارستانی به ریاست وزیر وقت کشاورزی و غذای این کشور، دکتر “پال رومانی”، نقش موثری در بیستمین نشست فصلی فائو در نوامبر ۱۹۴۵ داشت و ایده برگزاری جشن روز جهانی غذا نیز در سراسر جهان از سوی این هیات ارائه شد.
روز جهانی غذا از سال ۱۹۸۱ برای نخستین بار، صاحب «شعار» شد و اولین شعار این روز هم “غذا برای اولین بار می‌آید” بود که در سال بعد هم، همین شعار تکرار شد اما از سال‌های بعدی، شعارهای روز جهانی غذا متفاوت شدند.
جایزه جهانی غذا

این جایزه جهانی غذا یک جایزه بین المللی است و به افرادی داده می شود که توانسته‌اند دستاورد مهمی در جهت توسعه بشری در حوزه‌های بهبود کیفیت، کمیت و در دسترس قرار دادن مواد غذایی در دنیا داشته باشند. این جایزه همه ساله در روز جهانی غذا یا در حوالی این روز، به برنده یا برندگان آن اعطا می شود. این جایزه از سوی شرکت های فعال در عرصه بیوتکنولوژی کشاورزی حمایت مالی می‌شود.

روزجهانی غذا در سال ۲۰۱۸

فائو اعلام کرده است روز جهانی غذا در سال ۲۰۱۸ با شعار «تلاش برای دستیابی به گرسنگی صفر» برگزار می شود. گزارش‌های فائو حاکی از این است که میزان گرسنگی در سطح جهان پس از یک دوره کاهش بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. اکنون بیش از ۸۱۵ میلیون نفر از سوءتغذیه مزمن رنج می‌برند.جنگ، شرایط آب و هوایی وخیم ناشی از تغییرات اقلیمی، رکود اقتصادی و سرعت فزاینده پدیده چاقی و اضافه وزن مسیر پیشرفت در نبرد علیه گرسنگی و سوءتغذیه را با مانع مواجه ساخته‌اند. در حالیکه میلیون‌ها نفر گرسته هستند، ۶۰۰ میلیون نفر از چاقی رنج برده و ۱٫۳ میلیارد نفر دیگر نیز دچار اضافه وزن هستند. مراسم روز جهانی غذا در ۱۵۰ کشور جهان از جمله ایران با حضور تمامی دست اندرکاران امر تولید غذا برگزار می‌شود و به همین دلیل نیز این رویداد یکی از شناخته شده‌ترین روزهای موجود در تقویم جشن‌های مهم سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

نظر شما