راهکار مدیرعامل پتروشیمی به وزارت صمت برای حذف دلالان از بازار مواد اولیه/ شفافیت در بورس کالا و تحویل مواد اولیه ضروری است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی: خیلی از کسانی که جواز تاسیس داشتنداما تولید کننده نبودند هیچگاه متقاضی مواد اولیه نبودند، اما با نوسانات نرخ ارز همه آنها آمدند و درخواست مواد اولیه کردند…راهکار ما امور را حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد به اصلاح نزدیک می کند.

کد خبر : 25798 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۴ - ۰۸:۴۷

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: عده ای در تلاشند پتروشیمی ها را مقصر وضعیت فعلی نشان بدهند در حالی که از قضا بیشترین میزان تحویل ارز به نیما توسط پتروشیمی ها صورت گرفته است وما معتقدیم اگر شفافیت در بورس کالا و تحویل مواد اولیه صورت بگیرد، آشفته بازار فعلی تا حدود زیادی رفع خواهد شد و همانطور که می بینیم هم اکنون بازار با کمبود مواد اولیه روبه‌رو نیست و با مدیریت تقاضا از سوی وزارت صمت و نهادهای مربوطه بی‌شک بازار به ثبات نسبی می‌رسد و از این شرایط عبور خواهد کرد.

رضا نوروز زاده در پاسخ به این پرسش که راهکار وزارت نفت و دولت برای مقابله با آشفته بازار مواد اولیه چیست گفت:همه می دانیم که واحدهای پتروشیمی خصوصی هستند وشرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران فقط یک نهاد نظارتی است و در حقیقت کف عرضه را تحت کنترل و رصد قرار می دهد.بر اساس اعداد و ارقام ارائه شده سال گذشته بیانگر این است که ارزش ها افزایش یافته و امسال نسبت به ۶ماهه اول سال گذشته ۲۴ درصد افزایش مشاهده می شود و این نشان می دهد که در عرضه محصولات پتروشیمی مشکلی وجود نداشته است، اما در تقاضا دیده شد که سامان لازم از دست رفت و این نیز بدان دلیل بود که خیلی از کسانی که جواز تاسیس داشتنداما تولید کننده نبودند هیچگاه متقاضی مواد اولیه نبودند، اما با نوسانات نرخ ارز همه آنها آمدند و درخواست مواد اولیه کردند.این موضوع باعث افزایش تقاضا شد و طبعا وقتی این مواد به چنین افرادی تحویل می شود سر از بازار دلالی در می آورد.
وی افزود: باید توجه داشته باشیم که این طرح سوال است و باید پرسید برای حل آن چه باید کرد؟ نظر ما این است که برای سامان دهی به این وضعیت می بایست پیشنهادی را که به وزارت صمت داده ایم را مورد توجه جدی قرار دهیم.ما گفته ایم با توجه به این که ما نقشی در صدور حواله ها نداریم،برای این که حاصل تلاش های ما هم به باد نرود باید با هم همکاری کنیم.ما در تنظیم بازار با وزارت صنعت مشارکت کردیم و به آنها گفتیم لازم است لیست تولید کنندگانی که از ما مواد می خرند را مجددا مورد پالایش قرار دهیم.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: راهی که به وزارت صمت پیشنهاد کردیم این بود که بیایند و سه ماهه اول سال ۱۳۹۶ را به عنوان پایه مدنظر قرار بدهند و بر اساس آن ،متقاضیان مواد پتروشیمی، هرچه که پارسال دریافت کرده اند امسال هم دریافت کنند.
این مقام مسئول اضافه کرد: به اعتقاد ما تمام کسانی که در سه ماهه اول سال گذشته مواد تحویل گرفته اند به طور قطع تولید کننده بوده اند.
نوروز زاده افزود: البته در این میان هستند کسانی که می گویند ما تازه به تولید رسیده ایم یا می گویند که ما سال گذشته خریدمان از بورس نبوده است.واقعیت این است که تعداد خریداران تازه چندان زیاد نیست و قابل رصد هستند که به نظر ما وزارت صمت باید مسئولیت رصد آنها را بعهده بگیرد.اما در خصوص خریداران قدیمی هم ما پیشنهاد می کنیم وزارت صمت اظهار نامه های مالیاتی را مبنا قرار دهد و بر اساس آن کار را به پیش ببرد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: اینک امیدواریم با این فهرست جدیدی که از قضا در انتهای شهریورماه امسال هم تنظیم شد،مشکلات موجود تا مهر و آبان، تا حدود زیادی رفع شود و حق به حق دار برسد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این راهکار موجب خواهد شد آشفتگی بازار به صفر برسد نیز اظهار داشت: هیچ کاری را به طور مطلق نمی توان تلقی کرد.در شرایطی که شکاف قیمت ارز بین ۴۲۰۰ تا ۱۲۰۰۰تومان شکل می گیرد، بسیاری با این ذهنیت که سود فراوانی ببرند وارد عمل می شوند وبا ارائه اظهار نامه مالیاتی کذب، بازار را به این سو متمایل می کنند .ما معتقدیم اعمال سیاستی که گفته شد ما را تاحدود ۸۰ تا ۹۰ درصد به اصلاح امور نزدیک می کند.

منبع: ایران پترونت

نظر شما