ساخت دستگاه پوشیدنی اندازه‌گیری قند موجود در نوشیدنی

ساخت دستگاه پوشیدنی اندازه‌گیری قند موجود در نوشیدنی

پژوهشگران موفق به ساخت دستگاه اندازه‌گیری غیرتهاجمی پوشیدنی میزان قند مصرفی در غذا و نوشیدنی که یکی از پیچیده‌ترین چالش‌های علم پزشکی است، شدند.

کد خبر : 25686 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۱ - ۲۱:۲۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، پژوهشگران موسسه “ام.آی.تی”(MIT) با توسعه یک گلوکومتر غیرتهاجمی در حال حل این مساله پیچیده هستند.

گلوکومتر یا گلوکوز متر یک ابزار پزشکی است که برای تعیین تخمینی غلظت گلوکز در خون به کار می‌رود. این ابزار یکی از اجزاء اصلی مانیتورنیگ میزان قند مصرفی موجود در غذا و نوشیدنی در خانه برای بیماران دیابتی یا هیپوگلیسمی است. یک قطره کوچک از خون که توسط سوزن زدن به پوست با یک سوزن لنست به دست‌ آمده روی یک صفحه یک‌بار مصرف آزمایش قرار می‌گیرد که توسط دستگاه استفاده و قند خون محاسبه می‌شود.

پژوهشگران موسسه “ام.آی.تی”، “سیستم فیبر نوری رامان”(fiber-optic probe coupled Raman system) را توسعه داده‌اند و هنگامی که افراد این فناوری را می‌پوشند، سیستم مذکور می‌تواند میزان تغییرات غلظت گلوکز در افراد را اندازه گیری کند.

این فناوری پوشیدنی روی مچ دست قرار می‌گیرد و مجهز به یک میله لیزری است که در قسمت داخلی این سیستم تعبیه شده است. مطالعه و بررسی این فناوری در دانشکده پزشکی “دانشگاه میزوری”(University of Missouri) انجام شده است.

طی این مطالعه میزان گلوکز ۲۰ فرد، قبل و بعد از مصرف یک نوشیدنی با سطح گلوکز بالا، با استفاده از سه روش مختلف اندازه‌گیری شد.

این سه روش شامل “نمونه برداری آی‌وی” (IV sampling) ، نمونه خون قطره ای و سیستم طیف سنجی رامان جدید بود.

نتایج نشان داد که سیستم طیف سنجی رامان همانند خون گیری قطره‌ای در اندازه‌گیری دقیق بود.

طیف‌سنجی رامان قادر به اندازه‌گیری غلظت مولکول‌های مختلف در پوست است، اما تنظیم مداوم و دقیق این فناوری برای اندازه‌گیری گلوکز کار دشواری است. پژوهشگران این مطالعه به منظور مطالعات بیشتر و تجاری سازی این فناوری، قصد بهینه‌سازی دستگاه مذکور را دارند.

منبع: ایسنا

نظر شما