ولی الله داوود آبادی
دبیر انجمن آبمیوه و کنسانتره ایران در گفتگو با نوش آنلاین:

بلاتکلیفی صنعت آبمیوه به دلیل نوسانات ارزی/کاهش میوه مناسب برای تولید کنسانتره در ایران/تشکیل کمیته تولید میوه مناسب برای کنسانتره

داوودآبادی در ادامه میزان واردات آبمیوه را در کشور بالاتر از صادرات آن دانست و گفت: متاسفانه واردات از مبادی رسمی و غیر رسمی به کشور وارد می‌شود که البته خوشبختانه به تازگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از واردات قاچاق آبمیوه جلوگیری می‌کند

مریم رضوانی: ولی الله داوود آبادی،دبیر انجمن صنایع کنسانتره و آبمیوه ایران در گفتگوی تفصیلی با پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین به تحلیل وضعیت وارداتی و صادراتی صنعت آبمیوه و چالش‌های پیشروی این صنعت ازجمله نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر این صنعت در سال ۹۷ پرداخت. او در این گفت‌وگو مشکلات تولیدکنسانتره داخلی را تحلیل کرد و همچنین از مشکل افزایش قیمت و حتی کمبود میوه‌های مناسب تولید کنسانتره برای تولید آبمیوه در سال ۹۷ گفت.

بلاتکلیفی صنایع آبمیوه به دلیل نوسان نرخ ارز

داوودآبادی با اشاره به اینکه با به وجود آمدن نوسانات نرخ ارز، صادرات آبمیوه در سال ۹۷ نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است، گفت: البته صادرات آبمیوه در تمامی چند سال اخیر در نوسان بوده است اما نوسان به اینگونه بود که در سال‌هایی صادرات آبمیوه به عراق، اربیل و کردستان عراق بسیار خوب بود اما در سالی بنا به دلایلی انجام نمی‌شد. اما با اینکه کشور عراق تعرفه آبمیوه‌ها را افزایش داد، کمابیش این صادرات انجام می‌گیرد. در سال‌ گذشته نیز در حدود ۳ هزار تن آبمیوه و کنسانتره به پاکستان صادر شد و برگشت ارزی بسیار خوبی برای صنعت آبمیوه داشت اما در حال حاضر با نوسان نرخ ارز همه صنایع آبمیوه در بلاتکلیفی به سر می‌‌برند و صادرات امسال کاهش بسیاری داشته است.

او مشکل صادراتی صنعت آبمیوه را افزایش ارزش‌های گمرکی دانست و گفت: اگر قرار بر این باشد که با این ارزش گمرگی صادرات انجام گیرد، صرفه اقتصادی ندارد چرا که باید در ازای آن دلار به کشور بازگردانده شود.

افزایش ارزش‌های گمرکی سد راه فعالیت صنایع آبمیوه

دبیر انجمن کنسانتره و آبمیوه در ادامه از برگزاری جلساتی در هفته گذشته برای حل مشکلات ارزش گمرکی آبمیوه خبر داد و گفت: در جلساتی که هفته گذشته با سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و استانداری ارومیه داشتیم که تصمیم‌گیری شد و ارزشی برای صنعت آبمیوه به گمرکات پیشنهاد دادیم که تنها با این روش تولیدکننده آبمیوه می‌تواند به ادامه صادرات بپردازد. در حال حاضر یکی از شرکت‌های بسیار معتبر ما اجناسش در گمرک بلوکه شده و با میزان ارزش صادراتی که گمرک در نظر گرفته است نمی‌تواند محصول خود را وارد کند. ارزش‌های جدید گمرکی هم تا فرایند تاییدیه نهادها را سپری کند اجناس تولیدکننده به دلیل بروکراسی‌های کند اداری بلاتکلیف است.

افزایش واردات آبمیوه‌های خارجی

داوودآبادی در ادامه میزان واردات آبمیوه را در کشور بالاتر از صادرات آن دانست و به پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: متاسفانه واردات از مبادی رسمی و غیر رسمی به کشور وارد می‌شود که البته خوشبختانه به تازگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از واردات قاچاق آبمیوه جلوگیری می‌کند. درباره واردات آبمیوه نیز کمیسیون مجلس از انجمن کنسانتره و آبمیوه نظرخواهی کرد و ما هم اعلام کردیم که در کشوری که میزان بالای کنسانتره و آبمیوه تولید می‌شود، چرا باید آبمیوه‌های خارجی قاچاق و غیر قاچاق با حجم بالا در بازارها موجود باشد؟ از یک سو کارخانجات ما با یک سوم ظرفیت کار می‌کنند و از سوی دیگر واردات آبمیوه با این حجم انجام می‌گیرد. بنابراین مسلما این چندگانگی رفتار اجتماعی در جامعه، آسیب بسیاری به سرمایه‌گذاران صنعت آبمیوه وارد می‌کند.

افزایش واردات کنسانتره خارجی به دلیل کاهش میوه داخلی مناسب تولید کنسانتره داخلی

دبیر انجمن کنسانتره و آبمیوه با تاکید بر اینکه امسال همانند سال گذشته که کارخانه‌ها به دلیل فراوانی میوه به تولید کنسانتره پرداختند این امکان وجود ندارد، گفت: سال ۹۷ به دلیل کمبود میوه مناسب آبمیوه و افزایش قیمت میوه، کارخانه‌ها نمی‌توانند به تولید کنسانتره بپردازند. بنابراین به دلیل کمبود کنسانتره و حتی میوه مناسب تولید کنسانتره در داخل ما مجبور هستیم به واردات کنسانتره برای تولید آبمیوه بپردازیم.

فقدان میوه مناسب و ارزان قیمت برای تولید کنسانتره 

وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه در شمال کشور حدود ۱۰ کارخانه تولید کنسانتره پرتقال وجود دارد. سرمایه‌های ملی که بدون برآورد میزان میوه مناسب ایجاد شد. در زمانی که جناب نعمت‌زاده که وزیر صنعت بودند و حتی سال‌های بعد این مجوزها امضا شد که ما نیز در آن زمان اعتراض داشتیم به تعدد تاسیس کارخانه‌های کنسانتره، چراکه تاسیس ۴ کارخانه مجهز تولید کنسانتره کفایت می‌کند اما به هر حال این مجوزها صادر شد. از طرف دیگر رشد شهرهای شمالی باعث گران شدن زمین نسبت به باغ شد و باغداری به صرفه نبود و باغ‌ها به مرور زمان از بین رفت، بنابراین میوه کمیاب شد و از سوی دیگر پرتقال باغ‌های شمال تبدیل به پرتقال تامسون و میوه‌های مجلسی شد و کم کم کیوی جایگزین پرتقال شد. بنابراین مشکلاتی برای صنعت کنسانتره و آبمیوه ایجاد شد از جمله فقدان میوه صنعتی چراکه در حال حاضر پرتقال شهسواری که پوست نازک و آبدار است و مناسب تولید کنسانتره می‌باشد، دیگر تولید نمی‌شود. اگر هم به میزان کم تولید شود بسیار گران است چراکه در سال‌های گذشته بسیار ارزان بود. گرچه در بازار طرفداری نداشت اما بازار طرفئاری نداشت اما برای صنعت کنسانتره و آبمیوه مناسب بود. این کارخانه‌های تاسیس شده در شمال کشور نیز سرمایه در گردش و حتی مدیریت مناسبی نداشتند.

کمبود واریته مناسب برای تولید کنسانتره

داوودآبادی بزرگترین مشکل صنعت کنسانتره و آبمیوه را فقدان واریته مناسب برای تولید کنسانتره دانست و به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: فقدان پرتقال مناسب برای تولید کنسانتره داخلی نیست مشکل دیگری است که گریبانگیر این صنعت است. ما در کشورمان پرتقال بسیاری تولید می‌شود اما پرتقال مناسب با صنعت با قیمت ارزان نداریم. ما در اوایل سال ۹۷ نیز چندید جلسه با جناب طهماسبی داشتیم و از باغداران دعوت کردیم و آنها معتقد بودند امکان تولید میوه مناسب کنسانتره در ایران فراهم است اما مشکلاتی که عرض شد را به همراه دارد.

تشکیل کمیته ترویج باغداران برای پرورش میوه مناسب صنعت آبمیوه

دبیر انجمن کنسانتره و آبمیوه همچنین از تشکیل کمیته‌ای با حمایت وزارت کشاورزی ترویج باغداران برای پرورش میوه مناسب صنعت آبمیوه خبر داد و گفت: این کمیته با حضور نماینده وزارت کشاورزی، انجمن کنسانتره و آبمیوه و نماینده باغداران جهت ترویج باغداران برای تولید میوه مناسب صنعت آبمیوه و بررسی مشکلات این صنعت جلساتی را برگزار می‌کند.

کد خبر : 25421 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۸/۰۱ - ۱۵:۲۵

بیشتر بخوانید

نظر شما