دستمزد روزانه کارگران کشاورز در سال 97 چقدر است؟
رئیس سازمان چای مطرح کرد

خرید تضمینی برگ سبر چای تا آخر مهر به پایان می‌رسد/رشد ۱۵ درصدی استحصال چای در سال ۹۷/ کاهش واردات چای قاچاق

رئیس سازمان چای گفت:براساس آخرین آمار تاکنون ۱۰۷ هزارتن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۱۱ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

کد خبر : 25368 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۱۵:۰۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حبیب جهانساز از برداشت چین چهارم برگ‌ سبز چای خبر داد و گفت: براساس آخرین آمار تاکنون ۱۰۷ هزارتن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲۱۱ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

وی از پرداخت ۷۷ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: تابه امروز ۱۶۲ میلیارد تومان از مطالبات پرداخت و مابقی به تدریج به حساب چایکاران واریز می شود.

به گفته جهان ساز ۳۹ هزارتن برگ سبز خریداری شده معادل ۳۷ درصد درجه یک و ۶۸ هزارتن معادل ۶۳ درصد درجه دو است.

رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه ۱۱۵ کارخانه چای سازی مشغول خرید برگ سبز چای هستند،بیان کرد: از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده تا به امروز ۲۴ هزارتن چای خشک استحصال شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی برگ سبز چای تا پایان مهر ادامه دارد،افزود: تا پایان فصل برداشت پیش بینی می شود که میزان خرید تضمینی برگ سبز چای به ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزارتن برسد که از این میزان ۲۶ هزارتن چای خشک استحصال می شود.

جهان ساز مصرف سالانه چای خشک کشور را ۱۰۵ هزارتن اعلام کرد و گفت: با توجه به تولید ۲۶ هزارتن چای خشک در داخل،مابقی نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: در سال های اخیر نیمی از چای خشک وارداتی مورد نیاز به صورت قاچاق وارد کشور می شد که امسال به سبب نوسان نرخ ارز و اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات چای، قاچاق صرفه اقتصادی ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما