تسهیلات جدید 18گانه گمرک برای فعالان مجاز اقتصادی

مهلت توقف کالا در گمرک کاهش یافت

گمرک ایران از کاهش مهلت قانونی توقف و نگهداری کالا در مناطق و گمرکات به دو ماه بر اساس مصوبات جدید خبر داد.

کد خبر : 25126 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۱۰ - ۱۹:۱۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، با پیگیری های گمرک جهت کاهش رسوب کالا در انبارهای بنادر و محوطه های گمرکی و تسریع در ترخیص کالاهای مورد نیاز مردم، مهلت قانونی توقف و نگهداری کالا در مناطق و گمرکات به دو ماه کاهش پیدا کرده که تا یک ماه نیز قابل تمدید است.

در حال حاضر در صورتی که صاحبان کالا حداکثر تا سه ماه نسبت به اظهار کالاهای موجود در مناطق و انبارهای گمرکی به گمرک نکنند کالا در چارچوب مقررات مشمول قانون متروکه شده و وفق مقررات مربوطه رفتار و به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اعلام می شود تا بر اساس ضوابط اقدام کند­. پیش از این،­ مهلت توقف کالا در اماکن گمرکی تا سه ماه بود که با درخواست صاحب کالا تا دو ماه قابل تمدید بود.

درباره ­­مناطق نیز زمان توقف کالا پیش از این در اختیار مسئولان سازمان مناطق بود که در حال حاضر بر اساس مصوبات جدید مدت نگهداری کالا در مناطق به دو ماه کاهش پیدا کرده که فقط تا یکماه دیگر با درخواست صاحب کالا قابل تمدید است.
گمرک ایران همچنین از کاهش رسوب کالا در گمرکات خبر داد و درباره­­واردات انواع لاستیک به کشور اعلام کرد: گمرک در خصوص واردات انواع لاستیک به کشور فقط ­سازمان مجری است و در حال حاضر تشریفات گمرکی انواع لاستیک پس از اظهار صاحب کالا بدون معطلی از گمرکات سراسر کشور ترخیص می شود.
بنابراین گزارش؛ انجام تشریفات گمرکی منوط به اظهار صاحب کالا است تشریفات گمرکی ترخیص انواع لاستیک از زمانی شروع می شود که صاحب کالا پس از ثبت سفارش و اخذ مجوزهای مرتبط نسبت به اظهار کالای خود به گمرک اقدام میکند. پس از اظهار کالا با اعمال مقررات و قوانین مرتبط گمرکات نسبت به ترخیص انواع لاستیک اقدام می کنند و گمرک ایران اختیاری در رابطه تاخیر در اظهار صاحب کالا ندارد.

در حال حاضر با سیاست های جدید دولت در حوزه تسهیل در واردات لاستیک و کاهش تعرفه این کالا سرعت ترخیص انواع لاستیک از گمرکات کشور افزایش چشمگیری داشته است.
در توضیحات گمرک در خصوص وضعیت واردات انواع لاستیک به کشور آمده است: گمرک ایران مجری سیاست ها و دستورالعمل های تجارت خارجی است و در حوزه مقررات و قوانین ورود و خروج کالا تصمیم گیرنده نیست اما در هفته های اخیر جهت تسهیل در واردات انواع لاستیک به کشور از همه ­ظرفیت های قانونی استفاده کرده تا واردکنندگان در شرایط ویژه اقتصادی با کمترین مشکلات مواجه شوند که ارائه برخی راهکارهای عملی از جمله این اقدامات است.
این گزارش می افزاید؛ با کاهش تعرفه واردات لاستیک خودروهای سنگین از ۲۶ درصد به ۵ درصد از سوی هیئت ­­وزیران تمامی واردکنندگان لاستیک به گمرکات مراجعه و در حال ترخیص کالاهای خود هستند تا در سریع ترین زمان ممکن این کالاها در کشور توزیع شود .

همچنین رئیس کل گمرک ایران به گمرکات کشور اعلام کرده است همه­ تسهیلات گمرکی از جمله ترخیص نسیه و درصدی را جهت آسان سازی فرآیند ترخیص محموله های لاستیک به واردکنندگان این کالا ارائه کنند­­که ۲۴ ساعته شدن گمرکات برای ترخیص انواع لاستیک در کنار کالاهای اساسی و ضروری از جمله این اقدامات است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما