کاهش شدید ارزش ریال سبب غارت محصولات غذایی کشور توسط همسایگان شده است/ پیمان ارزی دولت تناقض دارد

رازقی جهرمی می‌گوید یکی از مشکلات پیمان ارزی این است که قیمت‌هایی که در اظهارنامه‌های صادراتی ارائه می‌شود غیرواقعی بوده و تا سه برابر کمتر است.

کد خبر : 24925 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۰۷ - ۰۹:۵۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین جمال رازقی جهرمی گفت: اتاق بازرگانی به طور رسمی شیوه نرخ گذاری ارز را با قیمت چهار هزار و ۲۰۰ تومان نادرست اعلام و به دولت گوشزد کرد که با توجه به تحریم‌های پیش رو اجرای این مهم باعث هدررفت ارز می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در این راستا دولت با تشکیل بازار ثانویه نسبت به تغییر رویکرد خود اقدام کرد که زمان بر بود، اظهارداشت: بدون شک با اعلام نرخ ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی از سوی دولت بخش زیادی از سرمایه‌های کشور به هدر رفته است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: هنوز مشخص نیست که با گشایش اعتباری انجام گرفته آیا کالا به کشور وارد شده یا نه و در صورت واردات، کالاهای وارداتی به چه سرنوشتی دچار شده است.
وی همچنین گفت: متاسفانه در همین زمان که نرخ ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد ۳۰ میلیارد دلار از منابع عمده ارزی حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد به خزانه تزریق نشده و همین مسئله به بحران بازار ارز دامن زد.
رازقی جهرمی با بیان اینکه ارز به طور رسمی سه نرخ دارد که شامل ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی، سامانه نیما و بازار آزاد است، افزود: متاسفانه کالاهایی که با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور شده با نرخ ارز آزاد در بازار توزیع می‌شود.
وی اظهارداشت: در پیمان ارزی که بخشنامه آن از سوی بانک مرکزی صادر شده تناقص وجود دارد چرا که از طرفی با صادرات کالاهایی مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی به کشورهای همسایه مشکلاتی در بازار داخلی به وجود آمده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید براینکه کاهش شدید ارزش ریال سبب شده تا کشورهای همسایه به غارت محصولات غذایی و دارویی کشور بپردازند، ادامه داد: باوجود این دولت برای رفع مشکل موردنظر برنامه پیمان ارزی را پیشنهاد داد.
وی با بیان اینکه متاسفانه ساز و کاری برای واردات ارز صادراتی به داخل تعریف نشده چرا که صادرات به عراق و افغانستان ریالی است، گفت: از طرفی دیگر صادرکنندگان نمی‌توانند به دلیل تحریم سیستم بانکی ارز خود را وارد کشور کنند.
رازقی جهرمی ضمن اعلام این مطلب که بیشتر محصولات صادراتی مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی با ارز آزاد از طریق استان‌های مرزی صادر می‌شود، افزود: این درحالیست که صادرکنندگان باید ارز صادراتی را با نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومان به سامانه نیما تحویل دهند.
وی با تاکید براینکه اقلام غذایی کشور به دلیل صادرات و قاچاق به افغانستان و عراق در معرض خطر است، اظهارداشت: گستردگی مرزها از عواملی بوده که نمی‌توان قاچاق مواد غذایی را کنترل کرد این مسئله سبب کمبود مواد غذایی و دارو در بازار داخلی شده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان این مطلب که دولت می‌تواند با وضع عوارض صادراتی بخشی از مشکل موجود را کاهش دهد، ادامه داد: از دیگر مشکلات پیمان ارزی گلایه صادرکنندگان به دلیل کاهش شدید ارزش ریال است.
وی افزود: در حوزه صادراتی افراد تازه کاری وارد شده و نرخ کالاها را گاهی تا یک سوم قیمت شکسته اند همچنین محصولات را در بسته بندی‌های نامرغوب صادر می کنند.
رازقی جهرمی اظهارداشت: مشکل دیگری که در رابطه با پیمان ارزی وجود دارد اینست که قیمت‌هایی که در اظهارنامه‌های صادراتی ارائه می‌شود غیرواقعی بوده و تا سه برابر کمتر از قیمت واقعی کالای مورد صدوراظهار شده همین مسئله برای صادرکنندگانی که خواستار صادرات قانونی هستند مشکلاتی ایجاد کرده است.

منبع: رادیو اقتصاد

نظر شما