رییس جمهور سریلانکا

ناامیدی سریلانکا از معامله نفت در برابر چای با ایران

سریلانکا پس از ناامیدی از تهاتر نفت در برابر چای با ایران اکنون به دنبال جایگزینی برای نفت ایران می گردد.هیات بازرگانی چای سریلانکا به بانک مرکزی این کشور پیشنهاد کرد که شرکت سیلون پترولیوم این کشور بدهی نفتی ۲۵۰ میلیون دلاری خود به ایران را از طریق صادرات چای به این کشور پرداخت کند.

کد خبر : 24518 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۲۹ - ۱۸:۲۴

 به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین  پس از آنگه پیشنهاد سریلانکا برای تهاتر نفت در برایبر جای مورد موافقت مسئولان ایرانی قرار گرفت آرجونا راناتونگی، وزیر انرژی سریلانکا اعلام کرده است: سریلانکا برای نفت ایران به دنبال جایگزین می گردد.

بلومبرگ نوشته است سریلانکا به دنبال بستن قرارداد با شرکت های تولید کننده نفت است تا مواد خام نفتی را از این کشورها به جای ایران تهیه کند. در حال حاضر سریلانکا نفت را در بازار به قیمت بالاتری نسبت به نفت ایران خریداری می کند و حالا برای بستن قرارداد جدید و بلند مدت در شرایط مطلوب تر به دنبال کشورهای دیگر می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در اواخر تیرماه سال ۹۷  هیات بازرگانی چای سریلانکا به بانک مرکزی این کشور پیشنهاد کرد که شرکت سیلون پترولیوم این کشور بدهی نفتی ۲۵۰ میلیون دلاری خود به ایران را از طریق صادرات چای به این کشور پرداخت کند. این پیشنهاد پس از آن مطرح شده که وزارت امور خارجه سریلانکا مقررات جدیدی را در زمینه تبعیت از تحریم‌ها علیه ایران صادر کرده بود.

مقررات مذکور برخی مبادلات مالی با ایران را ممنوع کرده و تعیین یک نهاد ذی صلاح برای نظارت بر پایبندی به تحریم‌ها را الزامی‌کرده است. این نهاد ذی صلاح و واحد اطلاعات مالی بانک مرکزی دستورالعمل‌ها و دستورات به موسسات درباره تعهداتشان تحت این مقررات را ارایه خواهند کرد. ایران چهارمین خریدار بزرگ چای سریلانکا است

به هر حال  پیشنهاد سریلانکا با واکنش‌های منفی در کشور روبرو شد. از جمله اینکه گودرز خردادپور معاون بازاریابی سازمان چای با بیان اینکه به طور میانگین سالانه ۵۵ هزارتن چای وارد کشور می‌شود،گفته بود: «نیازی به واردات ۲۵۰ میلیون دلاری چای از سریلانکا نداریم و چنین حجمی‌از واردات محال است.»

نظر شما