قیمت پایه محصولات پتروشیمی

سیگنال‌ منفی درباره لغو محدودیت رقابت محصولات پتروشیمی/ دلالان همچنان باقی و تولیدکنندگان ناکام خواهند بود؟

برخی از فعالان صنعت پلاستیک کشور از جمله حمیدرضا طاهری به تصمیم جدید دولت برای محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی چندان خوشبین نیستند. وی بر این باور است که با وجود این تصمیم هم دلالان در چند هفته آینده با تزریق پول و خرید بالاتر نرخ محصولات پتروشیمی را کماکان بالا نگه می‌دارند.

کد خبر : 24506 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۲۹ - ۱۳:۱۴

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین روز ۲۵ شهریور اعلام شد که با توجه به نظر ستاد اقتصادی دولت محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی برداشته شده است. این تصمیم بازتاب‌های متفاوتی داشت از جمله اینکه پیمان فروهر دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی کشور اعلام کرد که  آزاد سازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی‌دلالان را حذف نمی‌کند زیرا ۹۰ درصد تولیدکنندگان آب معدنی سهیمه‌ای در بورس ندارند.

برخی کارشناسان هم اعلام کردند که تاثیر مثبت یا منفی این تصمیم در گروی نحوه اجرای آن است و چنانچه الزامات آن رعایت شود باعث سالم‌سازی بازار می‌شود، درغیر این صورت احتمال تخریب بازار نیز وجود دارد.

سیگنال‌های منفی بخش خصوصی

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین با گذشت ۵ روز اما رصد اولین بازخوردهای بازار چندان امیدوار کننده نیست. آقای حمیدرضا طاهری مدیرعامل پوشان پلاستیک و معاونت توسعه و بازرگانی گروه صنعتی پاک مدیران آراد، پما در یادداشتی آورده است:
« در ابتدا و پس از شروع نوسانات و هیجان‌های ارزی تنها منبع تامین ارز محصولات پتروشیمی تلقی می‌شد که با توجه به آمار صادرات سه سال گذشته که بیش از ۵۵ درصد صادرات غیر نفتی ایران محصولات پتروشیمی بوده است انگاشت و برداشت صحیحی بود اما فارغ از اینکه اولا خوراک پتروشیمی‌ها بر مبنای ارز دولتی یا همان بانکی است و ثانیا شش ماه فرصت برگشت ارز داشتند که در این مدت مبادرت به عرضه ننمودند تا با ورود اقای همتی در صدر امور بانکی کشور،  فشار بر روی پتروشیمی‌هیا صادر کننده زیاد شد که در یک روز یازده  پتروشیمی ارز را به بازار ثانویه ارائه کردند و این دقیقا زمانی بود که این هفت میلیارد دلار از مرز دو برابر گذشته بود؟!»

دلالان همچنان باقی و تولیدکنندگان ناکام خواهند بود؟

طاهری در ادامه یادداشت خود آورده است:«از طرفی دیگر مبنای عرضه مواد پتروشیمی در بازار بورس به شرکت‌های متقاضی چیزی معادل خرید آنها در سال گذشته بود فارغ از اینکه اولا در سال گذشته که فاصله بازار آزاد و بورس کمتر از پنج درصد بود خیلی از شرکت‌ها معطل کارگزاری و عرضه و عدم عرضه خیلی از مواد نشده و رو به بازار آزاد آورده بودند و آمار خرید سال قبل ایشان کمتر از نصف ظرفیت واقعی بود و ثانیا آمار خریداران سال قبل هم راستی آزمایی نشده بود و خیلی از صاحبان کدها در بورس کالا دلال‌ها و واسطه‌ها بودند کما اینکه دست اندر کاران تولیدات محصولات پلیمری امسال علیرغم کمبود عرضه در بورس هیچ کمبودی در بازار آزاد ندیدند و این ناشی از خرید مواد توسط خریداران غیر واقعی می‌باشد.اما حالا چه اتفاقی خواهد افتاد؟
پاسخ اینکه همان دلال‌هایی که طی چهار ماه گذشته هزاران میلیارد فاصله بورس تا بازار آزاد را مفت برده و انباشته اند حالا در عرضه‌های جدید که از یکشنبه شاهد آن بوده‌ایم رقابت ده درصدی گذشته در پلی اتیلن و پلی پروپیلن را به بالی صد و بیست درصد افزایش دادند و مواد بر پایه ۴۸۵۰۰ ریال را به ۱۱۳۷۰۰ رساندند و به احتمال زیاد طی چند هفته آینده نیز با تزریق پول و خرید بالاتر نرخ را کماکان بالا نگه می‌دارند.»
این فعل بخش خصوصی در پایان یادداشت خود اشاره کرده است:«بنده جهت خرید مواد دست کارگزار را تا شصت درصد در پلی اتیلن و تا هفتاد درصد در پلی پروپیلن باز گذاشتم و ناکام ماندم. بهترین حالت در هفته های آینده این خواهد بود که نرخ مواد به کمتر از پانزده درصد از بازار آزاد هفته های گذشته برسد که به طور یقین افزایش ۲۵۰ تا ۴۰۰درصدی مواد نسبت به اردیبهشت ماه خواهد بود. نتیجه اخلاقی : پتروشیمی و بورس کماکان مواد را به قیمت قبل و حتی کمتر عرضه می‌کنند اما رقابت در خرید آن‌ را افزایش می‌دهند؟»

نظر شما