جایگزین نایلون‌های شرینک بسته‌بندی آب‌ معدنی‌

پادر هوایی اصلی‌ترین ذی نفعان مواد اولیه بطری در آزادسازی قیمت‌ها

برخی فعالان صنعت نوشیدنی می‌گویند در تصمیم‌های جدید مربوط به بطری یعنی آزادسازی سقف مجاز قیمت‌ها در بورس‌کالا و نامه جدید وزارت منافع ذی نفعان اصلی یعنی تولیدکنندگان چندان دیده نشده است.

کد خبر : 24481 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۲۸ - ۲۱:۰۰
 به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین آزادسازی سقف مجاز قیمت‌ها در بورس‌کالا و نامه جدید وزارت صمت برای مدیریت بازار محصولات پتروشیمی دو اتفاق مهمی بود که برخی از رسانه ها از آن استقبال کردند به همین مناسبت نشستی خبری با حضور مدیران صنعت پتروشیمی برگزار شد ور بورس کالا شاهد اولین معاملات محصولات پتروشیمی بدون سقف مجاز و همچنین رشد قیمت‌ها و رشد جدی بهای گریدهای مختلف پلیمری  بود.
مهندس رضا محتشمی پور مدیرکل دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست خبری خودش سعی کرد از این تصمیم دفاع کند . وی گفت:« در روزها و هفته‌های اخیر شاهد هجوم تقاضا و بحران قیمتی در بازار آزاد بودیم که دلیل این رخدادها را باید در سیاست‌گذاری‌هایی با محوریت وزارت صمت جست‌وجو کرد که اعمال و ابلاغ شد. همین موارد در رسانه‌ها نیز منعکس شد اگرچه در دو محور اصلی حجم نظرات و نقدها بیشتر بوده است. روند اول را می‌توان در شرایط و تغییرات سامانه بهین یاب جست‌وجو کرد. ابتدای مردادماه تصمیم گرفته شد که در وضعیت ملتهب بازار حجم خرید سال گذشته ملاکی برای سهمیه‌های بهین‌یاب باشد که در ابتدای شهریورماه عملیاتی شد. نکته دوم توجه به تامین نیاز برخی از صنایع خاص و مهم همچون صنایع غذایی، آب، آرد، قند و شکر، شوینده‌ها، فرآورده‌های دارویی، لبنیات، نوشابه و ماء‌الشعیر بود که توجه به تامین نیازهای این صنایع در اولویت قرار گرفتند اگرچه بسیاری از این کالاها به تغذیه بیشتر بازار از مواد اولیه پلی‌پروپیلن‌ و پت ‌(پلی‌اتیلن ترفتالات – بطری) بستگی داشت. البته مدیریت این کار نیز به شرکت ملی صنایع پتروشیمی واگذار شد.به گفته محتشمی پور سوء‌تفاهمی که در این مورد خودنمایی کرده این است که به این شرکت‌ها اجازه افزایش سهمیه داده شده است. همین مطلب موجب شد تا با حجم بالایی از درخواست‌ها روبه‌رو شویم و تلاش کردیم تا تغییرات در مسیر دستورالعمل‌های قانونی یا خطا را از هم تفکیک کنیم. البته با توجه به شرایط بازار، این موارد یعنی رهگیری سهمیه‌های خرید با عملکرد وزارت نفت متفاوت است. پس از دو هفته به این نتیجه رسیدیم که برای اغلب محصولات امکان بازگشت به روال عادی سال قبل در سامانه بهین یاب وجود دارد…. در شرایط فعلی دو کار مهم داریم؛ یکی بازگشت سهمیه‌ها به شرایط سال گذشته برای اغلب گریدها که به ذات خود الزاماتی دارد و دیگری برداشته شدن سقف رقابت قیمتی که همین نکته نیز در مسیر اجرا با محدودیت‌ها و الزاماتی روبه‌رو است اگرچه در نهایت خروجی این موارد و مخصوصا‌ آزادسازی نرخ به بازگشت بورس کالا به جایگاه پیشین خود منتهی خواهد شد…»

چالش اصلی کجاست؟

همه این اظهار نظرها اما با یک چالش اساسی رو برور است. این چالش را پیمان فروهر اینگونه بیان کرده است: آزاد سازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی دلالان را حذف نمی‌کند،گفت: ۹۰ درصد تولیدکنندگان آب معدنی سهیمه‌ای در بورس ندارند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی درباره تاثیر آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بازار، افزود: این بخشنامه دیکته نانوشته است و هنوز مشخص نیست تاثیر آن بر بازار چه خواهد بود اما، قطعا قیمت مواد اولیه در بورس با این بخشنامه ۲ برابر خواهد شد و وضعیت بازار آزاد مشخص نیست به چه سمتی حرکت کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا با این بخشنامه دلالان حذف خواهند شد، گفت: بنده اعتقاد ندارم با این بخشنامه دلالان حذف شوند اما، متولیان این تصمیم بر این باور هستند که وضعیت بازار آزاد بهتر خواهد شد.

فروهر با بیان اینکه تولیدکنندگانی که مواد خود را از بورس تهیه می‌کنند قاعدتا از این بخشنامه رضایت خواهند داشت، ادامه داد: ۹۰ درصد تولیدکنندگان آب معدنی سهیمه‌ای در بورس ندارند و مواد موردنیاز را از بازار آزاد تهیه می‌کنند.

پیمان فروهر همچنین روز گذشته به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: با انتقاد از اجرایی نشدن بند ۸ ابلاغیه وزیر صنعت گفت: به نظر می‌رسد برنده اصلي اين تغييرات پتروشيمي خواهد بود و گویا و تنها اتفاقي كه در اين ميان نيفتاد اجراي ماده ٨ دستور العمل تنظيم بازار و تخصيص سهميه به توليدكننده نهايي بود كه به نوعي دستور صريح وزير محترم صمت بوده است.

در بند ۸ این دستورالعمل به ضرورت تخصیص سهمیه به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مواد اولیه بطری اشاره صریح شده است.

به هرحال آنچه مشخص است تغییرات جدید تنها وقتی اثر بخش خواهد بود که در نهایت تولید کننده و مصرف کننده نهایی مواد اولیه بطری را در نظر داشته باشد.  عاملی که به نظر می رسد در تصمیم های جدید چندان دیده نشده است.

 

نظر شما