احتمال افزایش دوباره قیمت مواد اولیه بطری
دبير انجمن آبهاي معدني و آشاميدني در گفتگو با نوش آنلاین مطرح کرد؛

تا اين لحظه همه چيز به كام پتروشيمي‌هاست، بايد منتظر واكنش بازار آزاد به اين تغييرات بود

دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی با انتقاد از حذف سقف رقابت از قیمت رسمی ماده اولیه بطری گفت: پتروشیمی‌ها از این تصمیم احساس رضایت و خشنودی دارند.

کد خبر : 24420 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۲۷ - ۲۱:۰۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، در سوم مرداد ۹۷ وزیر صنعت معدن و تجارت دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی‌ را در ۱۰ بند ابلاغ کرد. شریعتمداری در بند ۸ این ابلاغیه دستور تخصیص سهمیه به واحدهای مصرف‌کننده نهایی و صنایع تبدیلی را داده است. با توجه به اجرایی نشدن این بند و گذشت حدود یک ماه از این ابلاغیه امروز پنج تشکل صنایع غذایی در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن بیان شرایط بحرانی مواد اولیه تولید و امکان تعطیلی کارخانجات صنایع غذایی اعلام کردند که علیرغم گذشت حدود یک ماه از صدور ابلاغیه و حدود دو هفته از ارسال فهرست‌ها به شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌ هیچ اقدام موثری در اجرای ماده ۸ ابلاغیه انجام نگرفته است و موضوع مذکور در محدوده مکاتبات بین سازمانی فیمابین شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌و شرکت بورس کالای ایران متوقف شده است.

دبیر انجمن آب های معدنی و آشامیدنی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، با انتقاد از اجرایی نشدن بند ۸ ابلاغیه وزیر صنعت گفت: به نظر می‌رسد برنده اصلي اين تغييرات پتروشيمي خواهد بود و گویا و تنها اتفاقي كه در اين ميان نيفتاد اجراي ماده ٨ دستور العمل تنظيم بازار و تخصيص سهميه به توليدكننده نهايي بود كه به نوعي دستور صريح وزير محترم صمت بوده است.

فروهر با انتقاد از حذف سقف رقابت از قیمت رسمی ماده اولیه بطری گفت: با حذف سقف رقابت از قيمت رسمي ماده اوليه بطري به يكباره سه برابر شد و معاملات بين ١٥٨٠٠ تا ٢١٠٠٠ تومان رقم خورد و نهايتا ميانگين كل معاملات به حدود ١٧٢٠٠ تومان رسید.

او با ابراز نگرانی از شرایط پیش روی صاحبان صنعت گفت: آنچه اكنون موجب نگراني صاحبان صنایع کشور است، واكنش بازيگران اصلي بازار آزاد و قيمت اين مواد در روزهاي پيش رو است.

دبیر انجمن آب های معدنی و آشامیدنی در پایان با تاکید بر اینکه با این شرایط  مديران پتروشيمی ابراز خشنودی خواهند کرد، گفت: اگر بازار آزاد رفتاري مشابه قبل ازخود نشان دهد با فاجعه‌اي گسترده در صنايع مصرف‌كننده ماده اوليه PET خواهيم بود و چنانچه قيمتهاي فعلي بازار آزاد در واكنش به اين تغيير كاهشي بوده و به سطح قيمتهاي بورس نزديك شود مي‌تواند موجب رضايت آن دسته از توليدكنندگانی شود كه مواد مورد نياز خود را هر كيلو ٢٩٠٠٠ يا ٢٨٠٠٠ تومان خريداري كرده اند، لكن آنچه كه تا اين لحظه عيان است احساس خشنودي و رضايت مطلوب نزد مديران پتروشيمي است.

نظر شما