یک منبع آگاه به نوش آنلاین خبر داد:

تشکیل کمیته پنجگانه برای تایید اصالت چای ایرانی جهت صادارت

با تصمیم وزارت جهاد کشاورزی کمیته‌ای متشکل از سازمان چای، پژوهشکده چای، کمیسیون تخصصی چای و نمایندگان سازمان‌های گمرک و استاندارد مسئول تصمیم‌گیری نهایی برای تایید اصالت چای ایرانی جهت صادرات شد.

کد خبر : 24245 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۲۴ - ۱۸:۰۵

یک منبع آگاه با اشاره به جلسات چند وقت اخیر در وزارت جهادکشاورزی با موضوع تعیین ساز و کار مناسب برای صادرات چای ایرانی به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: «از جلساتی که در وزارات جهاد کشاورزی برگزار شد، این نتیجه به دست آمده است که پژوهشکده چای مسئولیت تایید اصالت چای ایرانی برای صادرات را بر عهده داشته باشد و در  کمیته‌ای متشکل از سازمان چای، پژوهشکده چای، کمیسیون تخصصی چای،  و نمایندگان گمرک و استاندارد این تایید اولیه نهایی شود.»

این منبع آگاه افزود:« برپایه تمهیدات اندیشیده شده  این پروسه تایید زمانبر نیست و صادر کنندگان چای می توانند در صورتی که محصول آنها مشکلی نداشته باشد، به سرعت مجوز صادرات چای را اخذ کنند.»

موافقت‌ها و مخالفت‌ها

پیش از این گفته می‌شد وزارت صمت در دستور العمل جدید  پس از لغو ممنوعیت صادرات چای ایرانی، تایید اصالت  این چای را بر عهده تایید پژوهشکده چای گذاشته است.

صادق حسنی دبیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال اعلام کرد که پژوهشکده چای یر بار خواست وزارت صمت نرفته چرا که وظیفه خود را پژوهش می‌داند و عنوان می‌کند؛ وظایف ما آزمایش چای نیست. حسنی در عین حال پیشنهاد کرد: «به جای واگذاری وظیفه آزمایش چای به مرکز غیر مرتبط و برای جلوگیری از هدر رفت زمان و هزینه بهتر است امور مربوط به تائید اصالت چای ایرانی را به سازمان چای کشور واگذار کنند.»

جلال محمود زاده نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ممنوعیت صادرات چای ایرانی به مدت حدود سه هفته التهاباتی را به بازار داخلی وارد کرد، گفت: پس از لغو ممنوعیت صادرات، وزارت صمت در یک اقدام غیرقانونی صادرات محموله‌ها را منوط به انجام آزمایش در پژوهشکده چای کرده است.

پس از محمود بازاری مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت با اعلام بلامانع بودن صادرات چای داخلی گفت:‌ تشخیص داخلی یا خارجی بودن چای بر عهده وزارت جهاد‌کشاورزی است.

بهزاد سازنده از فعالان قدیمی‌صنعت چای اما  با واگذاری تایید اصالت چای ایرانی به پژوهشکده یا سازمان چای از اساس مخالف  کرد و واگذاری تایید اصالت چای ایرانی به پژوهشکده یا سازمان چای به تفکر دلالی جان دوباره می‌بخشد. و  در عین حال آن را وظیفه استاندارد دانست.

به نظر می رسد با این تصمیم وزارت جهاد کشاورزی و واگذاری تایید اصالت چای ایرانی به کمیته متشکل از سازمان چای، پژوهشکده چای، کمیسیون تخصصی چای،  پژوهشکده چای و نمایندگان گمرک و استاندارد به نوعی نظر همه جلب شود.

نظر شما