ساخت هوش مصنوعی برای بازاریابی نوشیدنی‌ توسط محققان ایرانی

ساخت هوش مصنوعی برای بازاریابی نوشیدنی‌ توسط محققان ایرانی

دو خواهر ایرانی که از محققان دانشگاه «اوکلند»(Auckland) هستند، یک مدل «هوش مصنوعی» ساخته‌اند که می‌تواند به عنوان مدلی برای استفاده در بازاریابی نوشیدنی‌ها به کار رود.

کد خبر : 23912 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۲۰:۴۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، مدل «هوش مصنوعی» و محقق ایرانی مبتنی بر نوع جدیدی از تحقیقات «هوش مصنوعی» و شبکه عصبی است که با بهره گیری از یک سیستم «یادگیری ماشین بر اساس نحوه یادگیری و تشخیص الگوها در مغز» کار می‌کند.

تیمی از “موسسه تحقیقات و مهندسی علوم” (KEDRI) دانشگاه آوکلند متشکل از دو خواهر ایرانی این پروژه را پیش برده‌اند.

مریم و زهره غلامی دانشجویان دکتری دانشگاه اوکلند هستند که مدل نامبرده را طراحی کرده‌اند. سرپرست‌های این پروژه “نیکلا کاسابو” و “الکس سومیچ” از اساتید دانشگاه “ناتینگهام” بوده‌اند.

در آزمایش این پروژه، ۲۰ شرکت‌کننده، ویدئویی از لوگوهای مختلف نوشیدنی‌های گوناگون را تماشا کردند.

اطلاعات مغزی افراد در حین تماشای ویدئو با استفاده از هدست “نوارمغزی” به ثبت رسید و اطلاعات دریافت‌شده با الگوریتم‌های مشخصی هماهنگ‌سازی شد. در این الگوریتم‌ها الگوهای مغزی شرکت‌کنندگان طبقه‌بندی و تعریف شده بود.

مدل ساخته شده توسط خواهران غلامی قادر به پیش‌بینی نوشیدنی انتخابی شرکت‌کنندگان به مدت ۰.۲ ثانیه زودتر از مشاهده آن بود. این مدل همچنین تفاوت‌های میان لوگوهای مختلف که برای شرکت‌کنندگان آشنا بود و آنهایی آشنا نبود را تشخیص دهد.

مریم غلامی که تخصصش در حوزه “یادگیری ماشینی” است می‌گوید، عملکرد الگوریتم‌های مدل، شگفت‌انگیز است.

زهره غلامی مسئول بررسی عناصر روانشناسی کار اظهار کرد، تنها ۱۰ درصد از تصمیمات افراد به صورت آگاهانه گرفته می‌شود و ۹۰ درصد باقی‌مانده نیز ناخودآگاه است و بر اساس تجربیات، گذشته، ژنتیک و معیارهای دیگر اتخاذ می‌شود.

این دو محقق ایرانی معتقدند که مدل ساخته شده توسط آن‌ها می‌تواند بسیار موثر باشد.

از کاربردهای مدل ساخت آن‌ها می‌توان به استفاده از آن در “بازاریابی عصبی”، “مطالعات شناختی” و “شناسایی مجرمان” اشاره کرد.

بازاریابی عصبی عبارت است از کاربرد ابزار، دست‌آوردها و آزمون‌های برآمده از رشته‌های علمی روان‌شناسی و علوم مغز و اعصاب و عصب‌شناسی به منظور اندازه‌گیری و سنجش واکنش‌های زیستی در مواجهه با محرک‌های بازاریابی.

علاوه بر آن، ترجیح انسان‌ها در انتخاب‌های گوناگون نیز با استفاده از این مدل میسر خواهد شد.

نظر شما