با وجود دستور دولت دستگاه‌های کشوری و لشکری چای ایرانی خریداری نمی‌کنند/ احتمال انباشت دوباره چای سنواتی در انبارها
مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال در گفتگو با نوش آنلاین

وزارت جهادکشاورزی مرجع قانونی تصمیم‎گیری درباره صادارت چای است/ چین و ویتنام در کمین مقاصد صادراتی چای ایرانی هستند

مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال گفت: وزیر جهاد کشاورزی نامه‌ای را به جناب شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت و جناب کرباسیان رییس کل گمرک نوشتند و طبق این نامه ممنوعیت ۱۸ قلم کالا را اعلام کردند اما ممنوعیت صادرات چای در این فهرست ذکر نشده است.

کد خبر : 22635 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۷ - ۱۷:۲۸

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، بعد از اعلام ممنوعیت واردات چای توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت و قرارگیری چای در فهرست ۱۸ قلم کالایی که صادرات آنها ممنوع اعلام شد، واکنش‌های بسیاری را از سوی نمایندگان مجلس و  فعالان صنعت چای در برداشت تا جایی که عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه الان بیش از یکصد هزار تن چای باقیمانده از سال قبل در انبارها داریم که قابل استفاده نیست و باید برای مصارفی مانند کمپوست صادر شود، ممنوعیت صادرات چای را سبب ضرر بزرگتری دانست.

رییس اتحادیه صادرکنندگان و بازرگانان استان گیلان نیز دستور ممنوعیت صادرات چای را غیر کارشناسی خواندند و بیان کردند وزیر صنعت حتی با سازمان چای و استاندار گیلان مشورت نکردند. روز گذشته نیز رییس سازمان چای ضمن مخالفت با تصمیم اخیر گمرک و وزارت صمت در خصوص ممنوعیت صادرات چای گفت: اعمال این بخشنامه به ضرر تولیدکنندگان داخلی و تجار است.

در فهرست ۱۸ قلمی ارائه شده وزارت جهاد ممنوعیت صادرات چای وجود ندارد

مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال با تاکید بر اینکه به استناد آیین‌نامه اجرایی قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی نیز این وزارتخانه تنها مرجعی است که در مورد ممنوعیت صادرات چای می‌تواند تصمیم‌گیری کند، به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: بنابر این قانون، وزیر جهاد کشاورزی نامه‌ای را به جناب شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت و جناب کرباسیان رییس کل گمرک نوشتند و طبق این نامه ممنوعیت ۱۸ قلم کالا را اعلام کردند اما ممنوعیت صادرات چای در این فهرست ذکر نشده است و هیچ استعلامی هم از سازمان چای انجام نگرفته است و ما باتوجه به بازار صادراتی که طی سال‌ها کسب کرده‌ایم، این ممنوعیت را صلاح نمی‌دانیم. دولت باید به جای ممنوعیت صادرات چای از واردات چای قاچاق به کشور جلوگیری کند.

تصاحب جایگاه صادراتی چای ایرانی توسط رقبا

صادق حسنی درباره دلایل مخالفت فعالان صنعت چای نسبت به ممنوعیت صادرات گفت: چای ایرانی در داخل کشور طرفداران زیادی ندارد، بنابراین ما ناگزیر به کسب بازار‌های هدف صادراتی چای در جهان شدیم. سال‌ها کارخانجات و صادرکنندگان چای برای کسب جایگاه در کشورهای هدف صادراتی تلاش بسیاری کردند که اکنون صادرات چای به ۴۰ کشور دنیا انجام می‌گیرد.بالاخره مشکل ارزی کشور هم اصلاح و حل خواهد شد اما تا آن زمان تکلیف بازار کشورهای مقصد صادراتی چای ما که نزدیک به ۴۰ کشور هستند چه خواهدشد؟ اگر صادرات چای متوقف شود، جایگاه صادراتی ما را کشورهای رقیبمان مانند چین و ویتنام تصاحب خواهند کرد و رسیدن به این جایگاه صادراتی سال‌ها زمان خواهد برد.

ممنوعیت صادرات چای اصلا قانونی نیست

مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال همچنین به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: از ابتدا هم ممنوعیت صادرات چای اصلا قانونی نبود امادر واکنش به این ممنوعیت، اقداماتی از جانب سازمان چای و وزارت جهاد کشاورزی، سندیکای چای و همچنین برخی نمایندگان مجلس در حال پیگیری است و ما امیدواریم در چند روز آینده نتیجه این اقدامات مشخص شود.

نظر شما