مقدمه‌ای بر بازسازی برند در صنایع نوشیدنی و غذا

چنانچه به دنبال ری برندینگ هستید، ابتدا تمام جوانب را در نظر داشته باشید و به زمان، هزینه ها و کار توجه کنید. آیا تلاش و هزینه های شما نتیجه ای خواهد داشت و سرمایه باز خواهد گشت؟

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین بسیاری از برندهای بزرگ عذا و نوشیدنی پس از مدتی و به دلایل مختلف از جمله تغییر در محیط و مشتریان، تخریب رقبا و اشتباهات خودشان نیاز به بازسازی برند دارند. این بازسازی یا ریبرندینگ اقتضائاتی دارد که روزنامه فرصت امروز در گزارشی به آنها پرداخته است.

ری برندینگ کار بزرگی است و تمام جنبه‌های شرکت، از قبیل بازاریابی، حضور در فضای آنلاین، لیست مشتریان، کارمندان و اهداف را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. موفقیت این عمل با یک هدف و ماموریت خاص و بزرگ تضمین خواهد شد.

دیوید بلک (David Black)، مدیر بازاریابی و روابط عمومی‌به شرکت خود در طی یک ری برندینگ بزرگ، شامل تغییر کامل نام و خدمات، کمک شایانی کرد. در این مورد، ری برندینگ برای رشد شرکت و شفاف سازی خدمات لازم و ضروری بود. با این حال، چنانچه شما چنین اهدافی ندارید شاید ری برندینگ راه حل مناسبی نباشد.

به نظر بلک: «چنانچه به دنبال ری برندینگ هستید، ابتدا تمام جوانب را در نظر داشته باشید و به زمان، هزینه‌ها و کار توجه کنید. آیا تلاش و هزینه‌های شما نتیجه ای خواهد داشت و سرمایه باز خواهد گشت؟»
هنگامی‌که راد هیوز (Rod Hughes)، معاون شرکت کیم بال هیوز (Kimball Hughes)، در ری برندینگ شرکت از ارتباطات کیم بال (Kimball Communications) نقش بسزایی داشت، تضمین کرد که این تغییر باعث تقویت رابطه شرکت با مشتری و جلب اعتماد آنها خواهد شد.

به گفته راد: «من در سال ۲۰۱۶ یکی از مالکان و سهامداران شرکت بودم و دوست داشتم که مشتری بداند هنگام کار با من، در واقع با یکی از مالکان و رؤسای اصلی شرکت همکاری می‌کند. مدیرعامل شرکت، گری کیم بال (Gary Kimball) در سال ۲۰۲۰ بازنشسته خواهد شد و ما می‌دانستیم که آینده مدیریتی و حرفه ای شرکت برای مشتری فعلی و مشتریان احتمالی آینده اهمیت بسیاری خواهد داشت و آنها باید رهبر بعدی را بشناسند.»

بدون هدف و استراتژی مشخص اقدام به ری برندینگ نکنید و پس از انجام چنین کاری، حتماً دلایل این تغییر را به مشتریان خود اعلام کنید تا اعتماد آنها را از دست ندهید.

پیش از شروع کار یک استراتژی جامع و کامل داشته باشید

به گفته بلک: «تصمیم گیری در رابطه با ری برندینگ بسیار ساده بود. سختی در جزییات و پیاده سازی آن به وجود خواهد آمد. درست مانند لایه‌ها و پوسته‌های یک پیاز، تا زمانی که کار ری برندینگ را آغاز نکنید از لایه‌ها و زوایای آن اطلاعی نخواهید داشت.»

تجارت‌ها از پیچیدگی‌های ری برندینگ شوکه خواهند شد. گرچه طرح‌های اولیه تنها به تغییر نام و خدمات محدود می‌شوند، ولی در حقیقت شما تمام موارد از قبیل شکل ظاهری لوگو، محصولات شرکت، طراحی وب سایت و محتوای آن، بروشورهای محصولات، خدمات ارائه شده و حتی بازار هدف خود را تغییر خواهید داد. برای تضمین سهولت کار و از بین نرفتن مشتری باید یک استراتژی کامل و جامع داشته باشید.

برای تغییرات و همچنین بخش‌هایی که تحت تأثیر این تغییرات قرار خواهند گرفت برنامه ریزی و استراتژی طراحی کنید. اعضای تیم خود را در بخش‌های مختلف، از تصمیم گیری در رابطه با طرح‌ها تا انتقال اطلاعات به مشتریان و مردم، به کار گیرید.

به اعتقاد هیوز: «ری برندینگ روندی است که شما طی آن اهداف و ماموریت خود را مجددا تنظیم می‌کنید. این تغییر باید در تمام بخش‌های شرکت و همچنین ذهن مشتریان شما ثبت شود. این کاری بزرگ است و باید به مانند یک کار بزرگ با آن رفتار کنید.»

منتظر سوالات و نگرانی‌ها باشید

ارتباط با مشتری در طول ری برندینگ، کلید حفظ مشتریان فعلی و جلب اعتماد مشتریان جدید است. چنانچه مشتری از دلیل تغییرات اطلاعی نداشته باشد، اعتماد خود را از دست خواهد داد و شرکت ضرر خواهد کرد.

برایان موآک (Brian Moak)برند خانوادگی خود را از تغییر اعمال یک سری تغییر به برندی ملی تبدیل کرد، ولی در طول کار متوجه شد که مشتریان احساس می‌کنند این ری برندینگ و نام به معنای فروخته شدن تجارت خانوادگی آنها است. موآک برای حفظ اعتماد آنها سوالات احتمالی را پیش بینی کرد و پیش از انتقال تجارت به تمام آنها پاسخ داد.

به گفته موآک: «در طول روند ری برندینگ، ارتباط شما با مشتری باید ساده و شفاف باشد و به ترس‌ها و نگرانی‌های آنها پاسخ دهید. تغییر ترسناک است و مردم به توضیحات دقیق و قوت قلب نیاز دارند تا اهداف جدید شما را درک کنند و به حمایت ادامه دهند.»

هنگامی‌که آژانس بازاریابی تیم اینترنتی جی ام آر (GMR Web Team) با ری برندینگ تمرکز خود را بر صنعت بهداشت قرار داد، مالک و بنیانگذار شرکت، آجای پراساد (Ajay Prasad) دریافت که درک نگرانی‌های مشتری در پیش بینی سوالات احتمالی نقش بسزایی دارد. او به این نکته اشاره داشت که کارمندان وظیفه ارتباط با مشتری را برعهده دارند و بدون حمایت آن‌ها، مشتری در برزخ قرار خواهد گرفت.

به گفته پراساد: «حتما یک دلیل قانع کننده داشته باشید. دلیل را با تیم در میان بگذارید و حمایت آنها را جلب کنید. به این ترتیب آنها نیز به راحتی با مشتری ارتباط برقرار خواهند کرد و از وظایف جدید خود آگاه خواهند بود. ری برندینگ باید باعث پیشرفت تجارت شما شود، پس همه باید از بخش‌های تحت تأثیر این پیشرفت‌ها مطلع باشند.»

ری برندینگ خود را عمومی‌کنید

ارتباط با مشتری نباید لزوما به صورت خصوصی و پنهان باشد. اعلام عمومی‌ری برندینگ نه تنها باعث حفظ سطح فعلی شرکت شما خواهد شد، بلکه آن را ارتقا نیز خواهد داد.»

به گفته بلک هنگام اعلام خبر ری برندینگ ریتایر ردی: «ما از شبکه‌های اجتماعی، خبرگزاری‌ها و وب سایت برای اعلام خبر استفاده کردیم. ما متوجه شدیم که ترافیک وب سایت افزایش یافته و همه به دنبال برند ما هستند، زیرا خدمات ما درک شده بود و به راحتی در موتورهای جست وجوگر پیدا می‌شدیم.»

موآک متوجه شد که هنگام اعلام عمومی‌دلایل ری برندینگ‌هارت، حمایت و تشویق مشتریان افزایش یافت: «مشتریان از گسترش خدمات ما به شدت هیجان زده بودند.»

کریس گوسر (Kris GÖsser)، مدیر بازاریابی شرکت بهداشتی داتیکا (Datica)، درست پیش از برگزاری بزرگ ترین نمایشگاه سال برند شرکت را تغییر داد. با وجود برگزاری چنین نمایشگاهی، تیم داتیکا به صورت عمومی‌دلیل ری برندینگ خود را اعلام کرد. به گفته گوسر این به نفع شرکت شد: «واکنش مشتریان ما به شدت مثبت بود. آنها عاشق نام جدید، هویت جدید، اهداف جدید و انرژی جدید ما در بازار بودند. مشتریان به این نام جدید بیش از نام قبلی ما علاقه داشتند.»

توپ را در زمین مشتریان فعلی خود نیندازید

استراتژی‌ها، مانند شفاف سازی ری برندینگ و داشتن یک نقشه شفاف برای دستیابی به آن، نقش مهمی‌در حفظ مشتری خواهند داشت، ولی بهترین راه برای جلوگیری از کاهش فروش، تمرکز بر حفظ ارائه عالی خدمات است.

به نظر پراساد: «در صورت امکان، تأثیر ری برندینگ بر مشتریان خود را به حداقل ممکن برسانید. مشاهده نتیجه این تغییر کمی‌زمان خواهد برد پس نباید در این مدت کاهش فروش داشته باشید.»

پراساد در طول ری برندینگ شرکت خود، تمرکز را به بخش بهداشت محدود کرد، ولی در عین حال این احساس را به سایر مشتریان خود نیز انتقال داد که همچنان در اولویت قرار دارند: «ما یک ایمیل برای آنها ارسال کردیم و گفتیم که بخش بهداشت ما تنها برای مشتریان جدید است و در سایر خدمات هیچ تغییری به وجود نخواهد آمد. مشتری به ما علاقه دارد و هیچ کس با این تغییر مشکلی نداشت. ما حتی وب سایت قدیمی‌خود را حفظ کردیم و به مشتریان قدیمی‌خود گفتیم که از آن استفاده کنند.»

هدف نهایی یک ری برندینگ، رشد شرکت و ارتقای خدمات است. گاهی باید مشتریان خود را در اولویت قرار دهید و این لزوما بد نیست.

ری برندینگ شرکت هیوز کمی‌به طول انجامید زیرا آنها تمرکز خود را بر روی مشتریان قرار داده بودند: «روند ری برندینگ طولانی تر از انتظار شماست. اولویت‌های متضاد، به خصوص مشتریان و اهداف شرکت، باید همواره پیش از ری برندینگ مورد توجه قرار گیرند.»

این کار در نهایت به نفع شرکت هیوز بود. تمام مشتریان حفظ شدند و میزان رضایت مشتریان قدیمی‌از خدمات شرکت درست به اندازه مشتریان جدید است.

کد خبر : 22623 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۷ - ۱۱:۰۰

بیشتر بخوانید

نظر شما