دفاع نماینده لاهیجان از عملکرد دولت در حوزه چای

افشاگری تازه نماینده لاهیجان درباره تخلف چای ارگانیگ در پژوهشکده چای

نماینده لاهیجان و سیاهکل گفت: چای درجه یک بهاره که مفیدترین چای لاهیجان به شمار می رود و هرکیلوگرم ۳۰تا ۴۰هزار تومان فروش می رود را به نام چای ارگانیک و هر کیلوگرم ۸۰هزار تومان در بازار فروختند و باید مشخص شود که این درآمد نصیب چه کسی و چه برندی شده است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، ذبیح نیکفر روز یکشنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران رسانه‌های استان گیلان در شهرستان لاهیجان به مناسبت روز خبرنگار اظهارداشت: در دهه ۷۰ حدود ۳۲هزارهکتار باغ چای در گیلان و مازندران وجود داشت و سالیانه از این باغ‌ها بیش از ۷۰هزار تن چای خشک تولید و عرضه می‌شد ولی هم اکنون این باغ‌ها به زیر ۲۰هزار هکتار و تولید محصول چای خشک هم کمتر از ۲۰هزار تن رسیده است و این‌ها سوالاتی است که سازمان چای و پژوهشکده چای باید به آنها پاسخ دهند.

وی افزود:پژوهشکده چای باید از فناوری دنیا و دستاوردهای علمی‌در باغ‌های چای استفاده کند ولی تاکنون این کار را نکرده است و این پژوهشکده برای جایگزینی بوته‌های باغ‌های چای که از قدمت آنها بیش از یکصد سال می‌گذرد هیچ اقداماتی نکرده است.

نماینده لاهیجان و سیاهکل به موضوع واگذاری تولید ۳۴هکتار از باغ‌های پژوهشکده چای به یک برند مشهور چای اشاره و تصریح کرد: اگر در باغ یا مزرعه ای بخواهد محصول ارگانیک چای تولید شود باید سه سال از دادن سم و کودشیمیایی به آن خودداری شود و به شدت تحت کنترل قرار گیرند ولی با واگذاری باغ‌های پژوهشکده چای این کار انجام نشد.

نیکفر اضافه کرد: تولید چای ارگانیک باید مورد تایید مجامع علمی‌و بهداشتی داخلی و خارجی باشد ولی با بستن قرارداد در سال ۱۳۹۴ در همان سال از کود و سموم استفاده نکردند و نیمه اول سال ۹۵چای ارگانیک تولید شد و یک شرکت آلمانی این محصول را تایید کرد و یک سال از این باغ‌ها، چای ارگانیک به بازار عرضه شد اما حجم عرضه شده و مقداری که در کارخانه تولید می‌شد هیچ مطابقتی نداشتند.

وی تصریح کرد: از هر هکتار باغ‌های دیم باید سالانه حدود پنج تن برگ سبز چای و باغ‌هایی که به سیستم آبیاری مجهز هستند باید برگ سبز بیشتری برداشت شود این درحالی است که از باغ‌های پژوهشکده چای که به سیستم آبیاری مجهز هستند کمتر از ۱۰تن برگ سبز چای تولید شده است.

وی یادآورشد: چای درجه یک بهاره که مفیدترین چای لاهیجان به شمار می‌رود و هرکیلوگرم ۳۰تا ۴۰هزار تومان فروش می‌رود را به نام چای ارگانیک و هر کیلوگرم ۸۰هزار تومان در بازار فروختند و باید مشخص شود که این درآمد نصیب چه کسی و چه برندی شده است؟

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین اواخر خردادماه سال جاری ذبیح الله نیکفرمدعی شد که پژوهشکده چای با یک برند معروف قرار دادی امضاء کرده است تا از ۳۵ هکتار باغ چای که در اختیار دارد به این برند چای ارگانیک بفروشد اما به علت عدم توفیق در برنامه‌های تعیین‌شده یا هر علت دیگری،‌ پژوهشکده چای از بازار چای غیرارگانیک خریداری کرده‎ و آن را به جای چای ارگانیک، آن هم با دو برابر قیمت عرضه کرده است.

منبع: ایرنا

کد خبر : 22373 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۱۴:۱۷

بیشتر بخوانید

نظر شما