معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو مطرح کرد

تدوین ضوابط یکپارچه محصولات ارگانیک در وزارت جهادکشاورزی/سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع اصلی تایید محصولات ارگانیک است

معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه محصولات مختلف با عنوان ارگانیک بدون نظارت در بازار عرضه می‌شود، از تدوین ضوابط یکپارچه محصولات و فراورده‌های غذایی ارگانیک خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین ، سمیره صباح با بیان اینکه محصولات کشاورزی با عنوان  ارگانیک، با قیمت بالاتر به فروش می‌رسد، گفت: میوه‌هایی در بازار وجود دارد که با شکل نامنظم به عنوان محصولات ارگانیک معرفی و با نرخ بالا به فروش می‌رسد، درحالی که مشخص نیست که ضوابط لازم را دارند یا نه.

وی افزود: حتی نمایشگاه‌های محصولات ارگانیک نیز برگزار و مورد استقبال مردم هم واقع می‌شود؛  در حالی که ضابطه مشخصی برای این محصولات وجود ندارد.

معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع اصلی باید هم واردات فراورده‌های ارگانیک و هم فراورده‌های داخلی را تائید کند.

وی با اشاره به یکی از شرایط کشت محصولات ارگانیک یعنی عدم استفاده از آفت‌کش‌ها و سموم تا سه سال متوالی طبق اتحادیه اروپا و یکسال طبق fda، اظهار کرد: همچنین با لحاظ این مورد، محصولات کشت شده باید از لحاظ سموم پایش شوند تا بتوان ادعا داشت آن محصول ارگانیک است.

صباح ادامه داد: تدوین ضوابط محصولات ارگانیک از سال گذشته با همکاری جهاد کشاورزی آغاز شده است، آنچه سازمان غذا و دارو به آن ورود می‌کند، محصولات ارگانیک فرایند شده هست، که البته لازمه آن استفاده از مواد اولیه ارگانیک تایید شده توسط وزارت جهاد کشاورزی یا دامپزشکی برای محصولات تولید داخل است. امیدواریم در آینده نزدیک ضابطه یکپارچه‌ای به تمام معاونین غذا و دارو، سازمان استاندارد و وزارت کشاورزی ابلاغ شود تا طبق آن ضابطه عمل شود.

کد خبر : 22327 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۱ - ۲۱:۱۸

بیشتر بخوانید

نظر شما