با وجود دستور دولت دستگاه‌های کشوری و لشکری چای ایرانی خریداری نمی‌کنند/ احتمال انباشت دوباره چای سنواتی در انبارها
مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال در گفتگو با نوش آنلاین مطرح کرد

چای سنواتی فاقد کیفیت مصرفی است/ وزارت امورخارجه می‌توانست مشکل چای سنواتی را حل کند/کارخانجات و کشاورزان در سنواتی شدن چای بی‌تقصیرند

مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال می‌گوید گویا از طرف خریدار سه هزار تن چای سنواتی در سال ۱۳۹۵ مدارکی دال بر صادرات ۵۰ درصد این چای ارائه شده اما به این مدارک دسترسی ندارد.

صادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال درباره مزایده  سه هزار تن چای سنواتی و نبود مدرکی دال بر صادارت این چای به خارج از کشور به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت: «طبق اطلاع بنده گویا برای صادرات ۵۰ درصد  از این چای سنواتی از طرف خریدار مدارکی ارائه شده است اما ما به این اطلاعات و مدارک دسترسی نداریم.»

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین تا پیش از این اعلام شده بود که خریدار سه هزار تن از ۲۶ هزار و۵۰۰ تن چای سنواتی در مزایده، ادله و گواهی صادر شدن این چای به خارج از کشور را ارائه نمی‌دهد و احتمال ورود آن به بازار داخل وجود دارد.

نعمت یاورزاده رییس سابق سندیکای چای شمال هم  گفته بود این مزایده با چارچوب مورد نظر استانداری گیلان و سازمان چای برای صادر کردن چای سنواتی در زمستان ۱۳۹۵ برگزار شده و سازمان بازرسی هم به دلیل عدم ارائه گواهی صادرات این چای به ماجرا ورود کرده است.

کم کاری وزارت امور خارجه در حل مشکل چای سنواتی 

صادق حسنی در ادامه گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین درباره راهکار  عاجل و دائمی‌برای حل کردن پدیده چای سنواتی گفت: «همانطور که جناب بهزاد سازنده در مطلبی  اشاره کرده بودند، اگر اراده‌ای در جهت حل این موضوع وجود داشته باشد به راحتی می‌توان تصمیم درستی گرفت. برای مثال کشورهای بسیاری در دنیا وجود دارند که خواستار چای سنواتی هستند و از این چای بهره‌برداری‌هایی زیادی هم می‌کنند.»

او افزود:«در کل دنیا از چای سنواتی استفاده‌های زیادی می‌کنند که گاهی سود آن بیشتر از سود چای مصرفی است. در کشور ما هم از سال ۷۹ تا به امروز به راحتی این امکان وجود داشت که تکلیف چای سنواتی از طریق وزارت امور خارجه مشخص شود. این امکان وجود داشت که از طریق وابسته‌های بازرگانی ما در کشورهای مختلف، کشورهایی که دارای تکنولوژی بهره‌برداری از چای سنواتی هستند، شناسایی شوند و این چای به آن کشورها صادر شود. اگر این اتفاق افتاده بود، امروز چای سنواتی به این شکل گریبانگیر ما نبود.»

کارخانجات و کشاورزان در سنواتی شدن چای بی‌تقصیرند

مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال در ادامه به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گفت:« چا‌ی سنواتی تولید کارخانجات ماست و بنا به تغییراتی که در ساختار تشکیلاتی صنعت چای به وجود آوردند این چای راهی انبار شد. در انبار شدن این چای نیز نیز کارخانجات و کشاورزان نقشی نداشتند. ضمن اینکه بر اساس مصوبات دولتی چای سنواتی از سال ۸۴ از محدوده نظارتی ما خارج شد.»
او افزود:«حتی جناب یاورزاده مدیر سابق اجرایی سندیکای چای خودشان از کشورهای مختلف مشتری برای این چای آوردند اما بانک ملی و سازمان چای وقت به ما اجازه باز کردن درب انبارها را ندادند تا از انبارها نمونه‌برداری شود و به خریدار نشان داده شود. اگر این اتفاق افتاده بود، این همه حاشیه درباره چای سنواتی برای برای چایکار و فعالان چای کشور به وجود نمی‌آمد. بنابراین ما یعنی کارخانجات چای شمال و کشاورزان در سنواتی شدن چای نقشی نداریم و مقصر نیستیم.

چای سنواتی فاقد کیفیت مصرفی است

حسنی با اشاره به بخش دیگری از اظهارات بهزاد سازنده که گفته بود« چای سنواتی در مقایسه با چای تازه فاقد کیفیت است و هیچ برندی برای منافع زودگذرحاضر به پذیرش چنین ریسکی نمی‌باشد» اظهار داشت:«بنابراین ایشان تایید کردند که چای سنواتی فاقد کیفیت برای مصرف است و کشورهای اروپایی نیز چای بی‌کیفیت را ذیل برندهای خود عرضه نخواهند کرد و تنها از این چای استفاده صنعتی خواهد شد. دولت نیز می‌تواند چای سنواتی را برای مصارف صنعتی به کشورهای مختلف صادر کند. البته مرجع تشخیص فاسد یا آلوده بودن این چای نیز اداره نظارت بر مواد غذایی و نوشیدنی وزارت بهداشت و موسسه استاندارد و سازمان چای کشور است.»

کد خبر : 22275 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۲۱ - ۱۸:۲۱

بیشتر بخوانید

نظر شما