خرید تضمینی چای
یک مقام مسئول در سازمان چای مطرح کرده است

دولت با تهاتر نفت با چای سریلانکا موافقت نکرده است

شنیده ها حاکی از آن است که دولت با این میزان واردات موافقت نکرده است چرا که سالانه ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتن چای در داخل مورد استفاده قرار می گیرد که حدود ۲۵ هزارتن از این میزان در داخل تولید می شود.

کد خبر : 21651 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۱۲ - ۱۰:۲۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گودرز خرداد پور معاون سازمان چای درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای اظهار کرد: براساس آخرین آمار ۷۶ هزارتن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شد.

وی از پرداخت ۶۷ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: تا کنون بیش از ۴۷٫۵ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده است و مابقی پس ازپرداخت قدرالسهم کارخانه ها و دولت به صورت روزانه و هفتگی به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

به گفته خرداد پور ۴۹ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و مابقی درجه دو است.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۳۸ کارخانه چای سازی مشغول فعالیت خرید برگ سبز چای هستند،افزود: از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده تا کنون ۱۷ هزارتن چای خشک استحصال شده است.

وی با اشاره به اینکه نمی توان میزان تولید برگ سبز چای تا پایان فصل بهره برداری را پیش بینی کرد، گفت: با توجه به آنکه میزان تولید به شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی بستگی دارد؛بنابراین در صورت وضعیت مساعد اقلیمی پیش بینی می شود که میزان تولید برگ سبز چای به ۱۱۵ هزارتن برسد.

معاون سازمان چای درباره آخرین وضعیت واردات ۲۵۰ میلیون دلاری چای از سریلانکا افزود: شنیده ها حاکی از آن است که دولت با این میزان واردات موافقت نکرده است چرا که سالانه ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتن چای در داخل مورد استفاده قرار می گیرد که حدود ۲۵ هزارتن از این میزان در داخل تولید می شود.

وی در پایان میزان واردات رسمی چای را ۵۵ هزارتن اعلام کرد و گفت: مابقی این نیاز از مبادی غیر رسمی و قاچاق نیز وارد می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما