واریز 2 میلیارد و 353 میلیون تومان از مطالبات چایکاران

پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان دیگر از مطالبات چایکاران/ کاهش ۶ درصدی تولید برگ سبز چای

رئیس سازمان چای با اشاره کاهش ۶ درصدی چای نسبت به مدت مشابه سال قبل، از پرداخت ۱۰۲ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران شمال کشور بابت خرید تضمینی برگ سبز چای خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، حبیب جهانساز گفت: سه میلیاد و ۴۰۰ میلیون تومان دیروز (یکشنبه) به حساب بانک سپه چایکاران واریز شده و بقیه مطالبات نیز از آغاز فصل برداشت چای در اردیبهشت ماه سال جاری به تدریج پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد : تاکنون ۷۳ هزار و ۷۷۷ تن برگ سبز چای به ارزش اقتصادی ۱۵۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط چایکاران شمال کشور برداشت و تحویل کارخانه‌های چایسازی شده که از نظر وزنی، شش درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد.

رئیس سازمان چای ادامه داد: از مجموع برگ سبز چای برداشت شده، ۳۶ هزار و ۴۴۲ تن درجه یک و ۳۷هزار و ۳۳۵ تن درجه ۲ است.

به گفته جهانساز، از ۱۵۲ کارخانه چایسازی گیلان و مازندران، ۳۷ کارخانه در تحویل گرفتن برگ سبز چای فعال هستند و تاکنون ۱۶ هزار و ۶۰۰ تن چای خشک با کیفیت توسط این واحدها عمل آوری شده است.

استان‌های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۲۱ هزار هکتار آن در چرخه تولید است. بیش از ۵۰ هزار خانوار چایکار نیز در استان‌های یادشده، در تولید برگ سبز چای فعالیت دارند و یکصد هزار خانوار، زندگی و درآمدشان از راه چایکاری تامین می‌شود.

همه ساله برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

چتر حمایت‌های دولت تدبیر و امید از محصول چای همچنان ادامه دارد و از سال ۱۳۹۲ تاکنون بیش از ۹۲میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان چایکار و دست اندرکاران صنعت چای پرداخت شده است.

نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و درجه ۲ در سال زراعی جاری از سوی شورای عالی اقتصاد، به ترتیب ۲۷ هزار و ۲۹۲ ریال و همچنین ۱۵ هزار و ۲۸۳ ریال تعیین شده است.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است و سازمان چای کشور، در این شهرستان قرار دارد.

منبع: ایرنا

کد خبر : 20559 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۵ - ۱۰:۵۴

بیشتر بخوانید

نظر شما