تعیین تکلیف رییس سازمان چای برای چای سنواتی/ پرداخت 77 میلیارد تسهیلات از سوی صندوق چای در سه سال اخیر
عضو کمیسیون تخصصی چای با ارسال یادداشتی برای نوش آنلاین مطرح کرد

سود میلیاردی فروش احتمالی چای سنواتی در داخل کشور/ پیگیری سرنوشت سه هزار تن چای سنواتی یک وظیفه ملی است

عضو کمیسیون تخصصصی چای با اشاره به سود میلیاردی فروش احتمالی سه هزار تن چای سنواتی در داخل کشور خواستار بررسی و برخورد جدی با متخلفان احتمالی این پرونده شد.

چند روز پیش صادق حسنی مدیر اجرایی سندکای چای شمال کشور خبر داد که خریدار سه هزار تن از ۲۶ هزار و۵۰۰ تن چای سنواتی در مزایده، ادله و گواهی صادر شدن این چای به خارج از کشور را ارائه نمی‌دهد و احتمال ورود آن به بازار داخل وجود دارد.

نعمت یاورزاده رییس سابق سندیکای چای شمال هم در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین ابعاد جدیدی از این ماجرا را تشریح کرد. به گفته وی این مزایده با چارچوب مورد نظر استانداری گیلان و سازمان چای برای صادر کردن چای سنواتی در زمستان ۱۳۹۵ برگزار شده و سازمان بازسی هم به دلیل عدم ارائه گواهی صادرات این چای به ماجرا ورود کرده است.

مجتبی پور اشکذری عضو کمیسیون تخصصی چای با ارسال یادداشتی برای پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین نسبت به این ماجرا واکنش نشان داده و با اشاره به  سود میلیاردی از فروش احتمالی چای سنواتی در داخل کشور و همچنین خطرات مصرف این چای، خواستار پیگیری جدی این موضوع  و برخورد با متخلفان احتمالی شده است. در ادامه یادداشت این فعال صنعت چای را می‌خوانید.

******

“”سه هزارتن چای سنواتی در مزایده فروش رفت””  سوء استفاده احتمالی حاصل از این سودجویی و عرضه چای غیر قابل مصرف و سنواتی به بازار را یکبار مرور کنیم: احتمالا چای سنواتی مزایده‌ای به رقم هر کیلو ۷۰۰ تومان خریداری شده که با احتساب هزینه حمل ونقل و انبارداری و کمیسیون ویژه خواری تا حدود هرکیلو ۱۰۰۰ تومان قابل تعدیل است .
درصورتی که این چای به بسته بندی ۵۰۰ گرمی تبدیل شود و با احتساب ۶میلیون بسته، مبلغی حدود ۹۶۰ملیارد ریال رقم سود حاصل از سوء استفاده از سلامت و اعتماد مردم است و در صورتی که این چای به ۱۵۰ میلیون نخ چای کیسه‌ای  تبدیل شود آنگاه رقمی‌معادل چند ده میلیارد میلیارد سود نامشروع ایجاد می‌کند.

تنها کمی‌تامل کافی است تا عمق فاجعه درک شود.

بنابراین در صورت وقوع این مزایده و احتمال عدم صادرات چای سنواتی؛ سازمان عامل و مسئول این مزایده بایستی در راستای شفاف‌سازی و حفظ سلامت جامعه و ملت ایران، خریداران این مزایده را به سازمان‌های نظارتی معرفی کنند تا سرنوشت این چای با بررسی‌ها و پیگیری‌های مستمر روشن شود و در صورت احراز تخلف؛ با متخلفان برخورد جدی صورت بگیرد.
کمیسیون تخصصی چای هم به عنوان متولی و نماینده قانونی اتحادیه بنکداران مواد غذایی؛ مکلف به پیگیری جدی این مساله مهم و ملی است و به طور قطع  از ریاست کمیسیون تخصصی چای انتظار می‌رود در مورد این مزایده و سازمان‌های مرتبط با آن گزارش لازم را ارائه کند.
از سندیکای چای شمال کشور هم انتظار می‌رود در راستای حفظ ارزش‌ها و رسالت خود از کنار این موضوع  به سادگی عبور  نکند و مساله را برای افکار عمومی‌شفاف کند.
لطفا تا دیر نشده شمشیر داموکلس* را پیدا کنید تا جلوی جراحات عمیق صنعت چای گرفته شود.

_________________________________________________________

* اشاره آقای پور اشکذری به مصاحبه آقای نعمت یاورزاده، رییس سابق سندیکای چای شمال با پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین است که در آن از چای سنواتی به عنوان شمشیرداموکلس(تهدید دائمی) برای چای ایرانی نام برده بودند.

کد خبر : 20385 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۱ - ۱۲:۰۵

بیشتر بخوانید

نظر شما