بورس کالای انزلی
یک فعال صنعت چای مطرح کرد

چای تولیدی کارخانجات امکان عرضه در بورس را ندارند/ مشکل اصلی صنعت چای کشور در بخش بازرگانی است

یک فعال صنعت چای بر این باور است که زیر ساخت‌های لازم برای تشکیل بورس چای در کشور فراهم نیست و از طرف دیگر بخش بازرگانی مشکل اصلی صنعت چای است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین بهزاد سازنده یکی از فعالان صنعت چای کشور و منتقد بعضی از سیاست‌های سازمان چای با ارسال یادداشتی خطاب به مهندس حبیب جهانساز رییس سازمان چای کشور نکاتی را درباره بخش بازرگانی این سازمان و بورس چای متذکر شد. پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین این نامه سرگشاده را با هدف انتشار همه دیدگاه‌ها و عقاید درباره صنعت چای کشور منتشر می‌کند و  حق نقد و انتشار را برای منتقدان دیدگاه‌های آقای سازنده درباره بورس چای و عملکرد بخش بازرگانی سازمان چای هم قائل است.
*******
باسلام وآرزوی توفیق روزافزون برای جنابعالی انتصاب حضرتعالی رابه ریاست سازمان چای کشور تبریک عرض نموده وامیدوارم حضورحضرتعالی موجب رشد و شکوفایی صنعت نیمه جان چای کشورگردد.
مقدمتاً محضرحضرتعالی بایدعرض نمایم که افرادی مشخص با القاب دهان پرکن مدت‌هاست در صنعت چای حضور دارند و تحت هیچ شرایطی دست ازعمل‎اشان نمی‌کشند. این عده‌ خاص ازشرایط هرج و مرج بهره می‌برند و همیشه با ترفند نیات‌اشان راعملیاتی می‌کنند. در طلیعه حضورحضرتعالی آنچه نیازهست شناخت این مدعیان فرصت طلب می‌باشد تا خدای ناکرده به مثابه دوران ریاست قبل، سازمان چای تحت تاثیر حرف‌های آنها اداره نشود.
درفضای مجازی پیگیراقدامات سازمان تحت امر جنابعالی بودم که متوجه شدم حضرتعالی بحث بورس چای ایرانی راپیگیرمی‌باشید. بایدعرض نمایم به دلایل مختلف علمی‌وکارشناسی که دراین متن نمی‌گنجد چای تولیدی کارخانجات باشرایط فعلی و بدون ایجاد زیرساخت امکان عرضه در بورس را ندارد و این بار نیز مثل دفعات گذشته نتیجه‌ای نخواهد داشت و دوستانی که با شمادر جلسات گوناگون در راستای این بحث نشسته‌اند به خوبی به این امرواقفند.
جناب مهندس جهانساز
تنهاترین معضل صنعت چای و شاید ریشه همه مشکلات آن در بخش بازرگانی آن است.  بسیاری از افراد از سامان گرفتن این بخش در هراس هستند و حل مشکل بخش بازرگانی چای بامنافعشان درتضاد قرار دارد و متاسفانه برای سامان نگرفتن این حوزه از هیچ ترفندی فروگذار نیستند.
به عنوان یک عضو کوچک ازخانواده بزرگ صنعت چای از جنابعالی انتظار دارم با بررسی و اطلاعات و شناخت بیشتری واردعمل شوید و از جامعه دانشگاهی درحوزه بازرگانی کمک بگیرید و تحت تاثیر  افرادی قرار نگیرید که  نیتی جز  خرید چای خشک کارخانجات به ثمن بخس را ندارند.
جناب مهندس جهانساز
چای و چایکاری دیگررمق تکرار آزمون و خطای  گذشته راندارد. این بخش نیاز به جراحی اساسی دارد. کاری که در تمام کشورهای چای‌خیز به آن عمل شده و موجبات ثبات بخش بازرگانی و امنیت تجارت شده است. تخصیص اعتباردولتی بی حد و حصر نه تنهاهیچ کمکی به صنعت چای کشور نمی‌کند که می‌تواند مخرب هم باشد.
درپایان متذکرمی‌شوم افراد حاضر درجلسه بورس چای همان کسانی هستند که سالیان متمادی هرچه در توان داشتند، رو کرده اند و بنده هیچ امیدی به برنامه‌های ادعایی آنها ندارم.
گریدبندی چای ایرانی برای حضور آن در بورس ضروری است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین  مهندس حبیب جهانساز به تازگی ایجاد زنجیره تولید چای و عرضه چای خشک در بورس را برای شفافیت عرضه و قیمت، دو سیاست جدید این سازمان در راستای حمایت از چای ایرانی اعلام کرده است. وی همچنین گفته است: جلسه‌ای را با سازمان بورس برگزار کرده‌ایم و به دنبال آن هستیم که بورس چای را در استان گیلان راه‌اندازی کنیم که در صورت انجام چنین موضوعی، به شفافیت عرضه و قیمت سبز برگ چای کمک کرده‌ایم.

احمدرضا بخشی، رئیس کمیسیون تخصصی چای از مدافعان عرضه چای در بازار بورس ایران اظهار داشت: بازار بورس همان بازار تجارت است و بخش جدایی ناپذیر چای دارد که فقط حدود یک پنجم چای مصرفي این بازار، تجار و بازرگانان هستند اما تاکنون با تجار و بازرگانان برای بهبود امور مشورتی نشده این محصول از طریق واردات تأمین می‌شود است.

به گفته وی این طرح ابتدا جزو پیشنهادات کمیسیون تخصصی چای بود. این کمیسیون در نظر داشت که چای ایران را براساس درجه بندی، رتبه بندی و با زیرساخت‌های محکم وارد بازار بورس کند تا متقاضیان داخلی و خارجی بتوانند به راحتی آن را تهیه کنند.

رئیس کمیسیون چای اتحادیه بنکداران با بیان این که عرضه چای به روش سنتی در بازار بورس چندان موفق نخواهد بود، تصریح کرد: تا زمانی که چای درجه بندی نشود، نمی‌توان به طور مشخص و دقیق روی آن قیمت گذاری کرد در نتیجه فروش چای در بازار بورس همانند فروش به شیوه سنتی خواهد بود.

 

 

کد خبر : 20333 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۰ - ۱۳:۲۵

بیشتر بخوانید

نظر شما