برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه آگروفود زیر فشار و فشار!

نمایشگاه اگروفود سال ۱۳۹۷ مملو از چهره‌های در هم رفته فعالان صنعت نوشیدنی بود. کمبود ارز، افزایش هزینه‌های تولید و البته اشانتیون بگیرها و گرما دل و دماغی برای آنها نگذاشته بود.

کد خبر : 19946 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۱۳ - ۱۸:۱۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین بیست و پنجمین نمایشگاه  صنایع کشاورزی، موادغذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته ملقب به آگروفود در حالی به پایان رسید  که بیشتر فعالان نوشیدنی‌های سرد و گرم با دلهره‌هایی به مراتب بیشتر از سالیان گذشته در آن حاضر شدند.

فشار کمبود ارز

دغدغه مشترک بیشتر فعالان نوشیدنی  نوسانات بازار ارز و همچنین تامین آن برای خرید کالاهای سرمایه‌ای و تولیدی مورد نیاز  یا واردات محصولاتی مانند چای بود. بیشتر آنها  هر مسئول و مقامی را با پرسش های مانند اینکه سرانجام بازار ارز چه خواهد شد و آیا دولت و مسئولان راه خروجی برای این وضعیت پیدا کرده‌اند را به پرسش و چالش می‌کشیدند و البته در بیشتر مواقع هم جواب درخوری نمی‌گرفتند و همین بر میزان و شدت استرس آنها از آینده نامعلوم می‌افزود.

 فشار هزینه تولید

فشار هزینه‌های تولید دغدغه مشترک بسیاری از تولیدکنندگان صنعت نوشیدنی بود.یکی از فعالان صنعت ماء الشعیر از افزایش ۲۰ درصدی محصولات این صنعت گلایه سنگینی داشت ومدعی بود  هزینه تولید این محصولات دست کم تا ۵۰ درصد افزایش داشته است و این ۲۰ درصد دردی را از تولید کنندگان دوا نمی‌کنند. یکی از فعالان صنعت آب بسته بندی هم از نداشتن بطری گلایه‌مند بود و می‌گفت: «چطور مسئولان محترم نمی‌توانند مشکلاتی مانند ارز و بحران بطری را در صنعت نوشیدنی کنترل کنند. مگر مسئول بودن به معنای پاسخگویی نیست؟» القصه فعالان بخش های مختلف از تولید کننده نوشیدنی گرفته تا تولیدکنندگان بطری شیشه‌ای، فلزی و … از همیشه عبوس‌تر و خسته‌تر بودند و چهره‌های آنان حتی به چهره های چند ماه پیش آنها هم شباهتی نداشت.

فشار اشانتیون بگیرها

در شرایطی که بسیاری از فعالان صنعت نوشیدنی‌های گرم و سرد دل و دماغ چندانی نداشتند اما  اشنانتیون بگیرها مثل سالیان قبل، صبوری و اصرار خاصی برای رسیدن به اهدافشان داشتند. شاید اگر از منظر هزینه و فایده و  شرایط کلی حاکم بر  صنعت نوشیدنی کشور ملاحظه کنیم،  آنها از برندگان اگروفود امسال بودند که با هزینه بسیار کم و شاید هم بدون هزینه توشه‌ای از این نمایشگاه برای خودشان اندوختند و فشار این توشه اندیشی را بر اعصاب و روان غرفه‌داران خالی کردند. آنها فارغ از فشارهای ارزی و هزینه‌های تولید با زنبیل‌های پر نمایشگاه را طی کردند و به پایان رساندند.

فشار گرما

گرما و گرما و باز هم گرما. نمایشگاه امسال هم زیر فشار شدید گرما که گاهی به ۴۲ درجه هم می‌رسید برگزار شد. داخل سالن‌ها خنک تر از بیرون بود اما نه آن قدر که گرما فراموش شود و خفگی هوا هم مزید علت بود تا ربه‌ها و  هوای تازه ناشناس بمانند با هم.

به هر حال بیست و پنجمین نمایشگاه آگروفود در حالی به پایان رسید که بسیاری از شرکت کنندگان از ماه‌ها قبل هزیه حضور در آن را پرداخت کرده بودند. برخی از آنها می‌گفتند که اگر می‌دانستند چند ماه بعد شرایط تا این حد تغییر می‌کند در این نمایشگاه شرکت نمی‌کردند و… اما آدمیزاد به امید زنده است پس به امید فردا و گشایش در امور.

 

 

 

 

نظر شما