برداشت چای

اختلاف فاحش آمار سازمان چای و سندیکای شمال از تولید برگ سبز چای در سال ۹۷/ اختلاف ۵ درصدی آمار رییس و معاون سازمان چای

رییس سازمان چای می‌گوید برگ سبز چای امسال ۳۰درصد به برگ سبز باغهای چای خسارت وارد کرد ولی به دلیل بارندگی های مناسبی که در بهار امسال در گیلان رخ داد میزان برگ سبز برداشت شده چایکاران تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹درصد افزایش نشان می دهد.

کد خبر : 19610 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۰۷ - ۲۱:۱۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حبیب جهانساز اظهار داشت :این مطالبات چایکاران پس از برداشت برگ سبز تاکنون پرداخت شده است که ۲۵میلیارد ریال آن امروز (پنجشنبه هفتم تیرماه) به حساب عابربانک سپه آنان واریز و این پرداخت همچنان ادامه دارد.
وی خاطرنشان کرد: از آغاز بهره برداری تا ششم تیرماه ۳۵هزار و ۶۰تن برگ سبز چای درجه یک با ۵۶درصد و ۲۷هزار و۸۷۳تن برگ سبز درجه دو با ۴۴درصد به ارزش یک هزار و ۳۸۰میلیارد ریال از چایکاران خریداری شده است .
وی اظهارداشت:با وجود سرمای دیررس که در اوایل برداشت برگ سبز چای امسال ۳۰درصد به برگ سبز باغهای چای خسارت وارد کرد ولی به دلیل بارندگی های مناسبی که در بهار امسال در گیلان رخ داد میزان برگ سبز برداشت شده چایکاران تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹درصد افزایش نشان می دهد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین آمار رییس سازمان چای از رشد ۹ درصدی برگ سبز چای در حالی است که دور روز پیش محمدصادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای کارخانجات چای شمال گفته بود که میزان تولید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته ۸ درصد کاهش یافته است. مهندس گودرز خرداد پور معاون بازاریابی سازمان چای هم چند روز قبل از این دو اظهارنظر با ارائه آماری متفاوت گفته بود که میزان برداشت برگ سبز چای چهار درصد رشد داشته است.

به این ترتیب در طول سال جای سومین آمار متفاوت از میران برداشت برگ سبز چای توسط نهادها و مسئولان ذی ربط اعلام شد. آمار مهندس جهانساز با مهندس گودرز خردادپور ۵ درصد فاصله دارد و از طرف دیگر نسبت به آمار مدیر اجرایی سندیکای چای شمال کاملا متفاوت و  متناقض است.
رییس سازمان چای در گفتگو با ایرنا یادآورشد: از این میزان برگ سبز برداشت شده تاکنون ۱۴هزار و۱۶۰تن چای خشک با کیفیت تولید و به بازار عرضه شده است.
رییس سازمان چای کشور گفت: از ۱۵۲کارخانه چایسازی گیلان و مازندران تاکنون ۱۳۷کارخانه در کار تحویل برگ سبز از چایکاران فعال هستند و با سازمان چای قرارداد خرید تضمینی منعقد کرده اند.
وسعت باغ های چای استانهای گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزارهکتار است که ۲۱هزارهکتار آن در چرخه تولید قرار دارند.
بیش از ۵۰هزار خانوار کشاورز چایکار در تولید برگ سبز فعالیت دارند و یکصد هزار خانوار زندگی و درآمدشان از راه چایکاری تامین می شود.
چای استان گیلان در شهرستان های رشت ، فومن ، صومعه سرا ، آستانه اشرفیه ، سیاهکل ، املش ، لنگرود ، رودسر و شهرستان لاهیجان تولید می شود که لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران شناخته شده است.
همه ساله برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
چین بهاره برگ سبز چای در فصل زراعی جاری تمام شده است و از یک هفته قبل برداشت تابستانه برگ سبز در باغ های گیلان و مازندران آغاز شده است که چایکاران تاکنون به دلیل بارندگی های مناسب از میزان برگ سبز چای برغم خسارت سرمای دیررس اوایل برداشت راضی هستند.

نظر شما