مصرف نوشیدنی در بطری پلاستیکی

دلایل گرانی آب معدنی چیست؟

دبیرکل انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران گفت: هزینه تمام شده تولید در کارخانه های آب معدنی افزایش قابل توجهی داشته است به نحوی که تنها در قیمت مواد اولیه تولید بطری (PET) نسبت به ماه مشابه در سال ۹۶ شاهد افزایش حدود ۳۰۰ درصدی بوده‌ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، پیمان فروهر با بیان اینکه قیمت پریفرم نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۳۰۰ -۲۵۰ درصدی رو به رو بوده است، افزود: پریفرم ماده اولیه تولید بطری است و با توجه به اینکه از بالاترین سهم در اثرگذاری بر قیمت تمام شده محصولات برخودار بوده ، افزایش شدید قیمت آن در سال جاری موجبات بروز بحران در صنعت بسته بندی آب را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: این مشکل تنها برای کارخانه‌های تولید آب معدنی نیست و صنایع لبنی، صنایع روغن نباتی ، صنایع نوشیدنی و بسیاری دیگر از صنایع غذایی دیگر تحت تاثیر آن قرار دارند.

فروهر تفاوت قیمت مواد اولیه تولید بطری( PET ) در بورس و بازار آزاد را غیرمنطقی عنوان کرد و گفت: متاسفانه شرکت‌های تولیدکننده پریفرم که بخش اعظم نیاز خود را از بورس خریداری می‌کنند هنگام محاسبه قیمت پریفرم از قیمت دلار در بازار آزاد به عنوان مبنای قیمت گذاری استفاده می‌کنند.

به گفته وی هم اکنون قیمت هر کیلو گرم مواد اولیه تولید بطری در بازار آزاد با تفاوت سه هزار تومانی، یازده هزار تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است.

فروهر بخشی از افزایش قیمت و التهابات را مربوط به حضور خریداران کاذبی دانست که با مجوز و کدهای غیر واقعی اقدام به خرید مواد اولیه در بورس می‌کنند.

وی یادآور شد: در سه ماه انتهای سال گذشته قیمت مواد اولیه تولید بطری در بازار آزاد به ۱۲ هزار تومان نیز رسیده بود که با پیگیری انجمن آبهای معدنی و آشامیدنی ایران و همراه کردن سایر تشکل‌ها و مساعدت مدیر کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی موفق به حذف تعدادی از خریداران کاذب در بورس و عناصر واسطه و کاهش قابل توجه مقدار تقاضا شدیم.

فروهر درباره افزایش سایر هزینه‌های مرتبط با تولید گفت: با توجه به افزایش متعارف سالانه در حمل و نقل و مضاعف شدن آن در پی اعتصاب رانندگان؛ هزینه حمل محصولات در سال جاری حدود ۳۰% افزایش یافته است.

دبیرکل انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران افزود: محموله‌های آب معدنی سنگین و حجیم هستند به همین دلیل معمولا هزینه بیشتری برای حمل آن‌ها صرف می‌شود.
فروهر در پایان تاکید کرد: از آنجا که تمامی‌مواد اولیه این صنعت از محصولات پتروشیمی‌و مشتقات نفتی تامین می‌شود، پس از تغییرات نرخ ارز در کشور در قیمت تمامی‌مواد اولیه شاهد افزایش قیمت‌ها بوده ایم که بیشترین افزایش متعلق به مواد اولیه تولید بطری است.

دلایل گرانی آب معدنی چیست؟

منبع: اقتصاد آنلاین

کد خبر : 19415 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۰۴ - ۱۷:۱۳

بیشتر بخوانید

نظر شما