آمار تولید چای

آمار جدید درباره میزان مصرف چای قاچاق در کشور؟

از اظهارات معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور اینگونه بر می‎آید که چیزی در حدودد ۴۲ هزار تن یعنی در حدود ۳۸ درصد چای مصرف شده در کشور چای قاچاق است.

کد خبر : 19294 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۰۲ - ۱۷:۳۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین گودرز خردادپور در جلسه سلسه نشست‌های مطالبه‌گری تخصصی دانشجویی که با محوریت مساله چای در اقتصاد کشاورزی گیلان در سالن جلسات سازمان بسیج دانشجویی گیلان برگزار شد،گفت: چای از کالای اساسی کشور است،چون در تمام کشور استفاده می‌شود.

در روایتی که پایگاه خبری گیل نگاه از این نشست منتشر کرده است، خردادپور با بیان اینکه برای تولید چای خشک پروسه‌های متفاوتی طی می‌شود، تصریح کرد:در حال حاضر ۱۱۰هزارتن چای خشک در کشور مصرف می‌شود،که ۲۵هزارتن آن در داخل کشور تولید داریم. وی خاطر نشان کرد: ۱۲هزارتن چای ایرانی صادر می‌شود و ۵۵هزارتن نیز واردات داریم.

از آمار جدید مهندس خردادپور می‌توان اینگونه نتیجه گیری کرد که از ۱۱۰ هزار تن مصرف چای در کشور میزان ۱۳ هزار تن از چای داخلی و ۵۵ هزار تن از چای وارداتی تامین می‌شود و به احتمال زیاد چیزی در حدود ۴۲ هزار تن چای نیز به طور قاچاقی وارد کشور می‌شود تا مجموع آنها یعنی ۱۳ هزار تن چای داخلی، ۵۵ هزار تن چای وارداتی و ۴۲ هزار تن چای قاچاق با عدد ۱۱۰ هزار تن مصرف چای در کشور برابر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مهندس خردادپور ۱۴ خرداد ماه اعلام کرده بود که سالیانه ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتن چای در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان تولید چای خشک در کشور ۲۵ هزارتن است که براین  اساس ۵۵ هزارتن چای به صورت رسمی‌و مابقی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. از این اظهارات مهندس خردادپور اینگونه برداشت شده بود که میزان ورورد چای قاچاق به کشور چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار تن است.

معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور با بیان اینکه با تولید چای در داخل کشور ۴۰۰میلیون دلار صرفه‌جویی می‌شود،گفت: ۹۳درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شود.

خردادپور ادامه داد: شرایط جدید برای چایکاران ایجاد شده است و با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبزچای در سالهای اخیر و تسهیلات ۴هزار کتار زا باغات رها شده چای آباد شده است.

وی افزود: توانستیم در بخش صنعت چای مشوق‌هایی برای کارخانجات ایجاد کردیم و با اقدامات مختلفی که ایجاد شد،کارخانجات چای در جهت کیفیت چای خشک رو به جلو حرکت می‌کنند.

او با بیان اینکه صندوق تخصصی چای بازوی اجرایی سازمان است، اضافه کرد: با وجود این صندوق توانستیم به کشاورزان و صاحبان کارخانجات تسهیلات دهیم و انگیزه چایکاران و صاحبان کارخانجات چای  افزایش یافته است.

خردادپور گفت:۱۸ میلیارد تومان تسهیلات به صاحبان کارخانجات چای داده شده است که این امر منجر به به روز شدن و بهداشتی‌تر شدن کارخانجات چای شده است.

وی با اشاره به اینکه انحلال سازمان چای از سال ۶۹ رقم خورد و این انحلال به این محصول آسیب زد که خوشبختانه استقرار دوباره سازمان چای برخی عقب‌ماندگی‌ها را جبران کرد.

او با بیان اینکه با حمایت دولت از سال ۹۲ تاکنون هیچ چای خشکی در انبار نمانده است، تصریح کرد: افزایش درآمد و افزایش انگیزه برای چای کیفی‌تر برنامه‌ریزی داریم.

وی در مورد قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای گفت: از سال ۹۳ تا ۹۶ شاهد افزایش صددرصدی برگ سبزچای بودیم و اعتقاد داریم امسال هم قیمت برگ سبز چای باید افزایش می‌یافت.

وی افزود: امسال ۲درصد افزایش تولید برگ سبز چای داشتیم. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین این در حالی است که مهندس خردادپور ۱۷ اردیبهشت ماه امسال اعلام کرده بود میزان برگ سبز خریداری شده نسبت به مدت مشابه سال قبل ناشی از سرمازدگی دیررس بهاره افت داشته است. البته مسئولان سابق سازمان چای ابزار امیدواری کرده بودند که با افزایش بارندگی در چین دوم کاهش برداشت برگ سبز چای جبران شود.

 

نظر شما