اجلاس کدکس

کدکس چیست؟

کدکس یکی از دو استاندارد اصلی صنایع غذایی در جهان است که وظیفه آن جمع آوری و تطبیق بین المللی استانداردهای مواد غذایی و ارایه آن به شكل واحد است.

یکی از مخاطبان پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین درباره کدکس پرسیده است. کدکس یکی از دو استاندارد اصلی صنایع غذایی در جهان است که وظیفه آن جمع آوری و تطبیق بین المللی استانداردهای مواد غذایی و ارایه آن به شكل واحد است. در اهداف کدکس حفظ منافع و بهداشت مصرف كنندگان، تسهیل روابط تجاری و هماهنگ شدن اقدامات انجام شده در زمینه مواد غذایی، هماهنگ کردن تمامی فعالیتهای استاندارد مواد غذایی در بخشهای دولتی و غیر دولتی، تعیین اولویت و ارائه راهنماییهای لارم در زمینه پیش نویسهای استاندارد با كمك سازمانهای ذینفع و نهایی کردن استانداردها و انتشار آنها به صورت مقررات یا codex در قالب استانداردهای منطقه ای یا بین المللی و تكمیل و اصلاح استانداردها پس از بررسی‌های مناسب و لازم ذکر شده است.

جالب است که بدانید جمهوری اسلامی ایران از اعضای فعال کمیسیون بین‌المللی کدکس غذایی است و در حال حاضر ریاست کمیته خاور نزدیک این کمیسیون را عهده دار است. در چهل و نهمین اجلاس کدکس که با موضوع مدیریت افزودنی‌های کدکس برگزار و درباره آن تصمیم گیری می‌شد، مقرر شد چهارکارگروه ایران، استرالیا، آمریکا و کانادا به همراه چین به عنوان کشور میزبان و دبیر اجلاس، «استراتژی‌های آینده این اجلاس» را با عنوان “Future Strategies for CCFA” تدوین کنند.

کد خبر : 19248 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۰۱ - ۱۶:۴۹

بیشتر بخوانید

نظر شما