افزایش صادرات چای ایران به روسیه

ارائه آمار شبهه‌ناک از سوی سازمان چای ادامه دارد/چشم امید به گام‌های اصلاحی رییس جدید

فعالان صنعت چای و رسانه‌های تخصصی این حوزه امیدوارند با استقرار کامل مهندس حبیب جهانساز در سازمان چای، آمار و ارقام اعلام شده از سوی این سازمان دقیق‌تر و مسئولانه‌تر شود.

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: در دوره ریاست دکتر محمدولی روزبهان بر سازمان چای انتقادهایی نسبت به آمارهای غلط و ناهمخوان که از  سوی این سازمان در اختیار فعالان صنعت چای و افکار عمومی‌قرار می‌گیرد در نوش‌آنلاین منتشر شد. برخی از فعالان صنعت چای هم نسبت به انتشار این نوع آمارها انتقاد داشتند و ابراز امیدواری کردند که در دوره ریاست مهندس حبیب جهانسار در سازمان چای، این رویه غلط اصلاح شود و این سازمان در انتشار اطلاعات دقت کافی به خرج دهد.

امروز اما مطلبی به نقل از روابط عمومی‌سازمان چای در سایت این سازمان با تیتر«چای در سال حمایت از کالای ایرانی» منتشر شد که باز هم در آن آمار غیرقابل اتکایی به چشم می‌خورد. در بخشی از این مطلب آمده است که ایران از نظر مصرف رتبه دوازدهم جهان را با حدود ۱/۴کیلوگرم دارا است و مصرف چای ایران حدود ۱۱۰ هزار تن در سال می‌باشد.

فارغ از اینکه بسیاری از فعالان صنعت چای سرانه مصرف را بیش از این آمار می‎دانند اما با فرض سرانه مصرف ۱٫۴ کیلوگرم و جمعیت ۸۰ میلیونی، میزان مصرف سالانه چای در کشور باید در حدود ۱۱۲ هزار تن یعنی ۲ هزار تن بیشتر از آمار اعلام شده در گزارش روابط عمومی‌سازمان چای باشد.

از طرف دیگر دکتر روزبهان رییس پیشین سازمان چای در مصاحبه با خبرگزاری رسمی‌جمهوری اسلامی‌ایران در دیماه ۱۳۹۶ اعلام کرده‌ بود: «طبق آمارها، ایران چهارمین کشور مصرف کننده چای خشک در دنیاست؛ براساس آمارها سرانه مصرف چای خشک در کشور بیش از ۱٫۵ کیلوگرم برای هر نفر است»

به عبارت دیگر آمار اعلام شده برای سرانه مصرف چای رتبه مصرف ایران در جهان از سوی روابط عمومی‌سازمان چای در دوره مهندس جهانساز که در خبرگزاری‌های رسمی‌کشور هم بازتاب یافته است؛ با آمار ۶ ماه پیش رییس سابق این سازمان هم تفاوت‌های جدی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در عین حال برپایه آمار استتیستا از مصرف چای در جهان با فرض آمار ۱٫۴ کیلو گرم سرانه مصرف، ایران باید رتبه‌ سوم یا چهارم  سرانه مصرف در دنیا را داشته باشد. پس رتبه دوازدهم مصرف ایران در گزارش روابط عمومی‌سازمان چای هم با روایت دکتر روزبهان رییس سابق این سازمان و هم با آمار سایت معتبر و بین المللی استتیستا از سرانه مصرف چای در جهان، همخوانی ندارد.  شاید هم منظور از رتبه دوازدهم در گزارش روابط عمومی‌سازمان چای، آمار کلی مصرف چای(نه سرانه مصرف) در ایران در مقایسه با سایرکشورهاست که البته به این موضوع اشاره‌ای نشده و گزارش فاقد صراحت لازم است.

بازنشر گزارش روابط عمومی‌سازمان چای در خبرگزاری ایسنا

فعالان صنعت چای و رسانه‌های تخصصی این حوزه امیدوارند با استقرار کامل مهندس حبیب جهانساز در سازمان چای، آمار و ارقام اعلام شده از سوی این سازمان با توجه به انتشار گسترده آن در سایر رسانه‌ها از جمله خبرگزاری رسمی‌کشور و استناد به این آمار توسط فعالان بخش‌های مختلف صنعت چای، دقیق‌تر و مسئولانه‌تر شود.

 

کد خبر : 19110 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۳۰ - ۱۹:۰۷

بیشتر بخوانید

نظر شما