برگزاری نشست تجاری کمیسیون اقتصادی ایران و سریلانکا

برگزاری نشست تجاری کمیسیون اقتصادی ایران و سریلانکا

وزارت صنعت و تجارت سریلانکا اعلام کرد پس از پیشنهاد تهران مبنی بر میزبانی دور جدید مذاکرات تجاری با سریلانکا در ماه اوت، کلمبو به دنبال تنوع بخشی به صادرات خود به ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، وزارت صنعت و تجارت سریلانکا اعلام کرد، پس از پیشنهاد تهران مبنی بر میزبانی دور جدید مذاکرات تجاری با سریلانکا در ماه اوت، کلمبو به دنبال تنوع بخشی به صادرات خود به ایران است.
بر اساس بیانیه وزارت صنعت و تجارت، محمد زائری امیرانی، سفیر ایران در کلمبو گفته، تهران علاقه‌مند به میزبانی دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دور کشور در اوایل ماه اوت است.
ریشاد باتیودین، وزیر بازرگانی سریلانکا گفت: «چای ۹۰ درصد از صادرات ما به ایران را تشکیل می‌دهد و زمان آن رسیده که ما به سبد کالاهای صادراتی به ایران تنوع ببخشیم. نشست ماه اوت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور می‌تواند ما را در دستیابی به این هدف یاری نماید.»

آخرین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و سریلانکا در فوریه ۲۰۱۶ برگزار شده است.
علاقه‌مندی به احیای مجدد مذاکرات تجاری دوجانبه بین ایران و سریلانکا پس از آن افزایش یافته که رئیس‌جمهوری سریلانکا در ماه گذشته میلادی ضمن سفر به تهران با مقامات ارشد ایرانی دیدار و گفت و گو کرد.

امیرانی افزود: «نشست بعدی کمیسیون مشترک می‌تواند به رشد مبادلات تجاری ما که ضرورت ارتقای روابط دو کشور است کمک کند.»
حجم مبادلات تجاری بین ایران و سریلانکا در سال ۲۰۱۷ با ۴٫۵ درصد رشد به ۱۸۸ میلیون دلار رسید و سهم صادرات سریلانکا به ایران ۱۷۷ میلیون دلار بود. ایران نیز در سال گذشته ۱۱ میلیون دلار ماهی، کابل و سیم، انگور و محصولات پلاستیکی به سریلانکا صادر کرد.

منبع: تسنیم

کد خبر : 18694 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۲۳ - ۲۲:۵۹

بیشتر بخوانید

نظر شما