تولید 10 هزار تن چای خشک در کارخانه‌های چای شمال

چقدر از سهم دولت و کارخانه‌ها به چایکاران پرداخت شده است؟

رئیس سازمان چای کشور گفت: تمامی قدرالسهم دولت بابت بهای برگ سبز چای تا نیمه اردیبهشت ماه امسال، به چایکاران پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، محمدولی روزبهان گفت: تاکنون ۴۳۴ میلیارد ریال از مطالبات چایکاران شمال بابت بهای برگ سبز چای پرداخت شده که ۲۵۰ میلیارد ریال آن از قدرالسهم ۵۹ درصدی دولت بوده که به حساب بانک سپه چایکاران واریز شده است.
وی خاطرنشان کرد: با این پرداخت تمامی‌سهم دولت بابت مطالبات چایکاران تا پایان نیمه اول اردیبهشت پرداخت شده است.
روزبهان قدرالسهم کارخانه‌های چایسازی بابت برگ سبز چای به چایکاران را ۴۲۰ میلیارد ریال ذکر کرد و تصریح کرد: تاکنون ۱۸۴ میلیارد ریال نیز از سوی این واحدها بابت بهای برگ سبز به کشاورزان چایکار پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: در مجموع از زمان بهره برداری برگ سبز چای، ۴۱ هزار و ۹۰۵ تن از چایکاران گیلان و مازندران به ارزش اقتصادی بیش از یک هزار میلیارد ریال خریداری شده که این میزان نسبت به سال قبل، هفت درصد کاهش دارد.
رئیس سازمان چای کشور اضافه کرد: از این میزان برگ سبز تحویل داده شده به کارخانه‌های چایسازی توسط چایکاران ۳۰ هزار و ۷۹۹ تن چای درجه یک و ۱۱ هزار و ۱۰۶ تن آن از نوع برگ سبز درجه ۲ می‌باشد.
روزبهان گفت: از این میزان برگ سبز چای بهاره، ۹ هزار و ۴۲۹ تن چای خشک با کیفیت استحصال شده است.
به گزارش ایرنا در سال جاری و تاکنون، ۱۵۰ کارخانه چایسازی با سازمان چای قرارداد بسته اند که ۵۱ واحد آنها فعال بوده و مشغول تحویل چای از چایکاران هستند. برداشت چین دوم برگ سبز چای نیز آغاز شده و تا مردادماه ادامه دارد.
همه ساله برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.
نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و درجه ۲ در سال زراعی جاری از سوی شورای عالی اقتصاد با چهار درصد افزایش ، به ترتیب ۲۷ هزار و ۲۹۲ ریال و همچنین ۱۵ هزار و ۲۸۳ ریال تعیین شده است.
لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان قرار دارد.

منبع: ایرنا

کد خبر : 18553 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۲۲ - ۱۰:۴۳

بیشتر بخوانید

نظر شما