قهوه خوری خاص خوزستانی‌ها در ماه رمضان

برگزاری مراسم ۳۰روزه روضه‌خوانی در خانه‌ها و اغلب حسینیه‌ها بیشتر در میان مردم عرب خوزستان رایج است که در این روضه‌خوانی‌ها، پذیرایی غالب قهوه مخصوص اعراب با آن مراسم خاص خود است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین روزنامه شهروند امروز در گزارشی نوشت:

یک رسم زیبا در میان مردم خوزستان وجود دارد که معمولا مردم سعی می‌کنند به علت ثواب بالای افطاردادن به روزه‌داران همواره میهمانی بر سر سفره خود داشته باشند یا این‌که آنها به دعوت یکی از اقوام سر سفره‌ای دیگر حضور یابند. به همین دلیل صله‌رحم و دید و بازدید در این ماه در استان خوزستان به اوج خود می‌رسد و مردم بعد از افطار اغلب در کنار آشنایان و بستگان حضور دارند، ضمن این‌که در این ماه اغلب خانه‌ها و حسینیه‌ها مراسم روضه‌خوانی دارند و به‌خصوص مردان ساعاتی را در این مراسم حضور پیدا می‌کنند و از اجرای معنوی آن بهره‌مند می‌شوند.

برگزاری مراسم ۳۰روزه روضه‌خوانی در خانه‌ها و اغلب حسینیه‌ها بیشتر در میان مردم عرب خوزستان رایج است که در این روضه‌خوانی‌ها، پذیرایی غالب قهوه مخصوص اعراب با آن مراسم خاص خود است. در واقع اعراب برای خوردن قهوه مراسم و قوانین خاصی دارند و با اعتقاد و باورهایی که دارند، آن را انجام می‌دهند. برای تهیه آن، ابتدا قهوه را با وسیله‌ای دو شاخه به نام مهماس که شبیه مقاش است، در ظرفی ریخته و تفت می‌دهند و آنگاه آن را در‌‌هاون آسیاب کرده و برای مراسم آماده می‌کنند،

پس از آن در ظرفی بزرگ به نام «گم‌گم» که چیزی شبیه گلاب‌پاش‌های قدیمی‌و از جنس ورشو (مفرغ) است، آب ریخته و پس از جوش آمدن، قهوه آسیاب‌شده را اضافه کرده و از هل هم برای خوش‌طعم‌شدن آن استفاده می‌کنند. هنگامی‌که قهوه آماده سرو باشد، آن را در ظرف کوچکتری به نام «دله» که شبیه همان «گم‌گم» است، ریخته و سپس این مراسم آیینی با زیرکی و دانایی فرد توزیع‌کننده آن ادامه می‌یابد. همچنین در نخستین روز از ماه مبارک رمضان، کوچکترهای خانواده به دیدن بزرگترها می‌روند و حلول ماه مبارک را به آنها تبریک می‌گویند.

زنان و دختران خانواده هم با تهیه انواع شیرینی محلی همانند لگیمات، شعریه، رنگینک (که با خرما و آرد درست می‌شود)، حلوای مسقطی و معسل به‌علاوه فرنی، حلیم و ‌آش سفره افطار را آماده می‌کنند و به همراه آن آبداغ با نبات و چای به روزه‌داران تعارف می‌شود. شیرینی، خرما و فرنی در این خطه معمولا در هر سفره افطاری باید باشد و کمتر خانواده‌ای یافت می‌شود که افطار خود را با خرما یا فرنی نگشاید. در این ماه دید و بازدیدها به‌خصوص بعد از افطار دوچندان می‌شود. اعضای فامیل خود را ملزم به صله‌رحم می‌دانند و شب‌ها با میهمانی‌رفتن، از احوال یکدیگر باخبر می‌شوند. مفتح یکی از غذاهای پرچرب مردم عرب خوزستان است که پخت‌وپز آن در ماه رمضان بیشتر می‌شود. این غذا در واقع راسته گوسفند است، به این شکل که مفتح با تکه‌های بزرگ گوسفند و ادویه‌جات خاصی پخته می‌شود و اغلب بر سفره‌های شیوخ عرب زبان خوزستانی به‌ویژه مناطق جنوبی استان دیده می‌شود.

کد خبر : 18515 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۲۱ - ۱۰:۳۷

بیشتر بخوانید

نظر شما