ولی الله داود آبادی
در نشست کمیسیون ­کشاورزی اتاق بازرگانی مطرح شد:

هشدار درباره تعطیلی قریب الوقوع واحدهای تولید آبمیوه و کنسانتره

دبیر انجمن صنایع تولید و صادرکنندگان کنستانتره و آبمیوه ایران، جلوگیری از تامین نهاده‌‌های مورد نیاز تولید آبمیوه کشور را عامل گسترش آبمیوه‌‌های خارجی و قاچاق در بازار کشور دانست و نسبت به تعطیلی واحدهای بیشتری از صنایع تبدیلی در دوره‌‌های آتی هشدار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین کاوه زرگران در شانزدهمین نشست این کمیسیون افزود: میزان صادرات محصولات و فرآورده‌‌های باغی در سال ۱۳۹۶ در مجموع یک میلیون و ۵۴۹ هزار تن به ارزش تقریبی ۲ میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار بود که در مقایسه با دوره مشابه سال ماقبل ۲۶ درصد به لحاظ وزنی و ۴٫۵ درصد به لحاظ ارزشی افزایش یافته است.
وی گفت: سطح زیرکشت محصولات باغی کشور از ۲ میلیون و ۳۵۲ هزار هکتار در سال ۱۳۸۷ به ۲ میلیون و ۸۶۶ هزار هکتار در سال ۱۳۹۵ رسیده است. همچنین سطح بارور طی این دوره بیش از ۵۸۹ هزار هکتار افزایش و سطح غیربارور حدود ۷۵ هزار هکتار کاهش یافته است. ضمن اینکه تولیدات باغی با روند صعودی از ۱۲ میلیون و ۴۹۲ هزار تن در سال ۱۳۸۷ به ۲۱ میلیون و ۲۱ هزار تن در سال ۱۳۹۵ رسیده است.
زرگران ادامه داد: عمده محصولات باغی صادراتی سال گذشته به ترتیب پسته با یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون دلار، زعفران ۳۲۵ میلیون دلار، سیب ۲۵۶ میلیون دلار، خرما ۲۵۰ میلیون دلار و کشمش ۱۵۳ میلیون دلار بوده است. همچنین آبمیوه و کنستانتره با صادراتی حدود ۱۳۸ میلیون دلار و ژله و مربا با صادراتی به ارزش ۸۲ میلیون دلار از اقلام عمده صادراتی این گروه در سال ۹۶ بوده اند.

در ادامه این نشست دبیر انجمن صنایع تولید و صادرکنندگان کنستانتره و آبمیوه ایران با انتقاد از مشکلات ایجاد شده برای تامین مواد اولیه صنایع آبمیوه و کنستانتره کشور، گفت: تامین پالپ پرتقال اخیراً به یکی از چالش‌‌های صنعت تبدیل شده چراکه این محصول در داخل کشور بسیار محدود تولید ‌می‌شود.
داود آبادی روند افزایش تولید میوه در کشور را بسیار رضایت‌بخش توصیف کرد و افزود: با این وجود عمده این محصولات به علت دارا نبودن خصوصیات مورد نیاز صنایع تبدیلی نمی‌توانند به عنوان ماده اولیه در صنعت آبمیوه و کنستانتره مورد استفاده قرار گیرند.
وی افزود: به عنوان نمونه تولید پرتقال‌‌های مورد استفاده در صنعت آبمیوه در کشور محدود شده است و پرتقال‌‌های تامسون که بخش اعظم تولید پرتقال کشور را تشکیل می‌دهند، برای استفاده در این صنعت مناسب نیستند.
دبیر انجمن صنایع تولید و صادرکنندگان کنستانتره و آبمیوه ایران، جلوگیری از تامین نهاده‌‌های مورد نیاز تولید آبمیوه کشور را عامل گسترش آبمیوه‌‌های خارجی و قاچاق در بازار کشور دانست و نسبت به تعطیلی واحدهای بیشتری از صنایع تبدیلی در دوره‌‌های آتی هشدار داد.
‌‌

پیش‌بینی کاهش تولید میوه‌‌های هسته‌دار
در این جلسه مشاور معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، به ارائه برنامه‌‌های وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با محصولات و فرآورده‌‌های باغی کشور پرداخت و گفت: با توجه به خسارات ناشی از سرمازدگی در ابتدای سال جاری، ‌‌پیش‌بینی ‌می‌شود تولید محصولات باغی در سال ۹۷ به ۲۱ میلیون و ۲۸۰ هزار تن برسد که کاهش آن عمدتاً مربوط به میوه‌‌های هسته‌دار، دانه‌ریز و خشک است.
حبیب رادفر تولید میوه‌‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری، گیاهان دارویی و قارچ را در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته، افزایشی ‌‌پیش‌بینی کرد که تا حدی کاهش در تولید میوه‌‌های سردسیری را جبران خواهد کرد.
وی همچنین به خط اعتباری شش هزار میلیارد ریالی صندوق توسعه ملی برای تامین سرمایه در گردش بازرگانان محصولات باغی اشاره کرد که برای محصولات پسته، سیب، کشمش، زعفران، کیوی و پرتقال با کمک بخش خصوصی دریافت شده است.
تامین مواد اولیه صنایع آبمیوه را با چالش روبرو کرده است

کد خبر : 18507 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۲۰ - ۲۲:۱۹

بیشتر بخوانید

نظر شما